Komunię dostanie każdy [ZDJĘCIA]

2020-03-31 18:59:35(ost. akt: 2020-03-31 15:41:04)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Od 25 marca biskup elbląski Jacek Jezierski wprowadził znaczne ograniczenia podczas mszy. Jak teraz, w praktyce wyglądają msze święte w elbląskich kościołach?

Zgodnie z nowymi ograniczeniami zgromadzenie liturgiczne, na przykład masz, czy pogrzeb, zgodnie z przepisami sanitarnymi obowiązującymi od 25 marca br., nie może przekroczyć pięciu osób, nie licząc księdza i obsługi. - W związku z powyższym, zwalniam katolików diecezji elbląskiej i przebywających na jej terenie z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. do dnia 11 kwietnia br. – informował biskup. - Polecam, aby dla dobra własnego i bliskich przez czas epidemii modlić się i pozostawać w domu.

O tym jak teraz wyglądają msze opowiedział o. Mariusz Simonicz z parafii Matki Bożej Królowej Polski. – Jak już wiemy podczas mszy może być maksymalnie pięć osób - mówił. - Bywa, że ludzi trzeba odsyłać, bo przychodzi ich więcej, ale w takich przypadkach staramy się im chociaż podać komunię, mamy do dyspozycji drugie pomieszczenie – kaplicę Miłosierdzia Bożego.

- Dla mnie, jako dla księdza jest to trudna sytuacja, zwłaszcza w niedzielę nie jest łatwo – opowiadał o. Mariusz Simonicz. - To jest takie mocne przeżycie, duży kościół, praktycznie pusty podczas mszy. Ale rozumiemy, że tak trzeba. Trzeba to przeczekać. Ludzie również to rozumieją, odpowiedzieli na wszystkie apele.

Najgorzej ten stan znoszą osoby starsze. - Myślę, że dla nich najtrudniejsze jest to siedzenie w domu – dodaje o. Mariusz Simonicz. - Dla wielu z nich wyjście do kościoła było także okazją do spotkania się z innymi, porozmawiania między sobą. Wszyscy korzystają z telewizji i radia i oglądają bądź słuchają transmisji z mszy świętej.

Wszyscy radzą sobie jak mogą. - Z naszymi paniami z parafialnego caritasu jestem w kontakcie na bieżąco. Jeżeli potrzeba zrobić komuś zakupy, pomagamy. Przygotowujemy również paczki na święta. Dzwonię do parafian, parafianie również dzwonią do nas, możemy chociaż po prostu porozmawiać. Widzę, że ludzie trudno to znoszą, potrzebują porozmawiać. My spowiadamy w tym drugim pomieszczeniu, tam jest cały zabudowany konfesjonał.

Święta Wielkanocne również będą inne niż do tej pory. Wszystko wskazuje na to, że podczas świąt także będą ograniczenia. - Pokarmy będzie można błogosławić sobie w domu, nie będzie procesji rezurekcyjnej, ale ja tak zrobię, że dzwony będą biły na Zmartwychwstanie Jezusa, żeby ludzi podtrzymać trochę na duchu – kończy o. Mariusz Simonicz.

k


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (31 marca) wydaniu m.in.

Marcin BurzaWirus zabija miejsca pracy
Koronawirus zmienił wszystko, a walka z pandemią to też walka o przetrwanie gospodarki, przedsiębiorstw i miejsc pracy. Eksperci przewidują falę bankructw, skok bezrobocia. A przedsiębiorcy apelują do rządu o jak najszybsze wsparcie.

Teraz PiS chce referendum
Ledwie upadła jedna inicjatywa referendalna, a już jest zapowiadana kolejna. Działacze PiS mówią o zamiarze zorganizowania referendum w sprawie odwołania Piotra Grzymowicza z funkcji prezydenta Olsztyna.

Egzaminy też miały problem
Próbne egzaminy ósmoklasistów to nic nowego. Nowy był tylko sposób ich przeprowadzenia — w sieci. Stało się jednak to samo, co w przypadku startującego niedawno e-learningu. Padły serwery. Na szczęście nie na długo.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. j. #2897509 | 83.5.*.* 1 kwi 2020 05:58

  'Komunię dostanie każdy' ... w pakiecie z koronawirusem!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ot #2897342 | 89.228.*.* 31 mar 2020 20:23

   leczyć ducha to w kościele,wirusy niech leczą lekarze

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz