Druk 3D walczy z koronawirusem [ZDJĘCIA]

2020-04-02 13:00:00(ost. akt: 2020-04-02 14:29:15)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Przyłbice chronią lekarzy, pielęgniarki i cały personel medyczny prze zakażeniem koronawirusem, dlatego są tak niezbędne w dzisiejszych czasach. Wśród wielu akcji szycia maseczek znajdujemy również takie, które dotyczą drukowania przyłbic.
W przypadku przyłbic sprawa jest trochę bardziej skomplikowana niż w przypadku maseczek. Potrzebna jest bowiem specjalna drukarka 3D. Elbląscy przedsiębiorcy i osoby prywatne skupiły się w jedną grupę, którą można znaleźć na facebooku pod nazwą „Druk 3D dla Medyków – Elbląg” i postanowiły wspomóc elbląskie szpitale robiąc przyłbice.


- Jesteśmy grupą osób składającą się z elbląskich przedsiębiorców i osób prywatnych, które postanowiły odpowiedzieć na apel naszych lekarzy, dotyczący wsparcia w walce z wirusem COVID-19 – wyjaśnia Anna Giedziun z grupy. - Jak wiemy w naszych placówkach medycznych brakuje podstawowych środków ochrony np. maseczek, fartuchów, rękawiczek.
Wśród wymienionych rzeczy pojawiły się również gogle i tą prośbę chcielibyśmy spełnić. Z pomocą technologii 3D i lasera Co2 ruszyliśmy z produkcją Przyłbic Prusa, które pozwolą naszym medykom choć trochę ochronić się przed ewentualnym zakażeniem.

- Przyłbice są wykonane z petg, który nadaje się do sterylizacji, dzięki czemu nasze przyłbice są wielorazowe – wyjaśnia Anna Giedziun. - Jeśli wszystkie maszyny pracują, to w ciągu jednej doby jesteśmy w stanie zrobić około 40 sztuk.

Grupa działa całkowicie bezpłatnie tworząc przyłbice.Członkowie angażują własne środki finansowe i ciągle poszukują darczyńców. - Niestety zapotrzebowanie na środki ochrony w szpitalach jest tak duże, że postanowiliśmy założyć zbiórkę – informuje Anna Giedziun. - Środki zebrane poprzez zrzutka.pl w całości przeznaczymy na materiały do wykonania przyłbic.

W tej chwili grupa liczy 13 osób. Pani Ania ma jednak nadzieję, że grupa się rozrośnie. - Cały czas szukamy chętnych, którzy mają drukarki 3d, aby nawiązać współpracę z większą ilością osób.

k


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (2 kwietnia) wydaniu m.in.

Pani Krystyna uważa, że wszyscy musimy rygorystycznie przestrzegać zakazów. jej zdaniem nie wszyscy to rozumieją.Zaraza nie będzie trwała wiecznie
Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy Olsztyna przestrzegają zakazów, które mają chronić przed epidemią koronawirusa. Nakazy są przestrzegane. Widać jednak, że jesteśmy coraz bardziej zmęczeni pełzającą epidemią. Wielu puszczają nerwy...

2005 po śmierci papiezaSamotna trumna przed bazyliką
Na placu Świętego Piotra stoi trumna wykonana z drewna cyprysowego. Na niej leży ewangeliarz, którego karty przewraca wiatr. W końcu księga się zamyka, tak jak ziemski rozdział życia Jana Pawła II. Dziś mija 15. rocznica śmierci papieża.

Przełóżmy wybory prezydenckie
Tak można skwitować stanowisko większości prezydentów i burmistrzów największych miast regionu. Są jednak i tacy, którzy uważają inaczej. No i są też tacy, którzy swojego zdania nie chcą ujawnić.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. eas #2898664 | 83.9.*.* 2 kwi 2020 13:45

    Na pewno cenna inicjatywa, ale przyłbice to nie jest technologia kosmiczna wymagająca druku 3D, laserów itp. Wystarczy kawałek przezroczystego plastiku, taśma gumowa, gąbka i klej.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)