Mieszkańcy Elbląga nie dostaną maseczek

2020-04-22 12:00:13(ost. akt: 2020-04-22 12:42:24)
Maseczki z herbem Fromborka

Maseczki z herbem Fromborka

Autor zdjęcia: www.frombork.pl

Olsztyn, Pasłęk, Frombork, Rychliki – mieszkańcom miast i gmin dostarczane są darmowe maseczki w związku z wprowadzeniem nakazu noszenia ich w przestrzeni publicznej. Włodarze korzystają z różnych programów bądź tak jak w przypadku Fromborka, z rezerw celowych. Elblążanie natomiast maseczki muszą zakupić na własną rękę.
W Olsztynie maseczki trafiły do mieszkańców już w pierwszej połowie kwietnia. Miasto skorzystało z programu „Maseczki dla Polski”. Dzięki niemu w dwóch turach dostarczono mieszkańcom Olsztyna 240 tys. darmowych maseczek. Trafiły one do wszystkich gmin z miejskiego obszaru funkcjonalnego, do domów indywidualnych oraz wspólnot mieszkaniowych.

W Pasłęku maseczki ochronne mieszkańcom przekazał Urząd Miasta, który zamówił je dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Maseczki w pierwszej kolejności były przekazywane osobom z grupy ryzyka. Do akcji Urzędu przyłączyła się również Fundacja Firmy Veolia Północ Sp. z o.o., która przekazała 500 szt. masek ochronnych.

Ciekawy pomysł mieli włodarze Fromborka. Na początku miasto miało do rozdysponowania 400 maseczek. Dwa dni temu Frombork mógł rozdysponować wśród mieszkańców większą liczbę, bo aż 1500 sztuk. Maseczki są wyjątkowe, ponieważ widnieje na nich herb gminy. „Nie jest przypadkiem, że w tym trudnym dla nas czasie na naszej maseczce pojawił się Herb Gminy Frombork, bo czy nie może być większej symboliki ochrony i opieki jak matka trzymająca na rękach syna na warownym murze. Wartość tej alegorii jest tym bardziej wyjątkowa, że identyfikuje nas jako społeczeństwo, które dba nie tylko o siebie, ale także o innych, „…w zdrowiu i bezpieczeństwie…”, co udowodniliście już Państwo nie raz. Okres odosobnienia i ograniczeń potwierdził, jak zgranym społeczeństwem jesteśmy i jak wiele potrafimy osiągnąć wspólną, solidarną pracą. I za to należą się ogromne brawa" – czytamy na stronie gminy.

Także mniejsze gminy nie zapomniały o swoich mieszkańcach. 10 kwietnia w gminie Rychliki odbyła się akcja „Maseczka dla Mieszkańca”, w ramach której każdy, kto zgłosił się w jednym z wyznaczonych punktów, otrzymał darmową maseczkę ochronną wielokrotnego użytku. – Mam świadomość, że w związku z aktualnym nakazem stosowania środków ochrony osobistej w miejscach publicznych zapotrzebowanie na maski ochronne jest ogromne, a przeprowadzona przez nas akcja nie zaspokoiła tego zapotrzebowania w 100% – pisał Zbigniew Lichuszewski, wójt gminy Rychliki. – Kierowałem się przede wszystkim troską o osoby szczególnie bezbronne: seniorów, samotnych lub odizolowanych od swoich rodzin. Właśnie z myślą o nich dodatkowe maseczki trafiły do sołtysów poszczególnych miejscowości z naszej gminy. Sołtysi przekażą maski najbardziej potrzebującym mieszkańcom – samotnym osobom, które ze względu na zły stan zdrowia i zaawansowany wiek nie mogły wziąć udziału w zorganizowanej przez urząd gminy akcji.

Inaczej sytuacja wygląda w Elblągu. Mieszkańcy bowiem maseczek nie otrzymali i nic nie zapowiada tego, żeby sytuacja miała się zmienić. – Elbląski samorząd sukcesywnie pozyskuje i zakupuje maseczki, które dysponowane są do szpitala, Domów Pomocy Społecznej i innych instytucji pomocowych działających na terenie miasta – wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. – Do tej pory zakupiliśmy i pozyskaliśmy ponad 21 000 sztuk, ale bezpłatnego rozdawania maseczek zakupionych przez miasto nie planujemy. Zgłosiliśmy się do akcji „Maseczki dla Polski”, ale otrzymaliśmy informacje, że z uwagi na ogromne zapotrzebowanie i wyczerpanie możliwości, nie otrzymamy ich w ramach tej akcji.

k


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Szok #2910313 | 77.255.*.* 22 kwi 2020 21:46

  Jakie państwo,takie tekturowe maseczki .

  odpowiedz na ten komentarz

 2. j2o #2910240 | 83.9.*.* 22 kwi 2020 17:32

  elbląg to taki Sosnowiec Warmii i Mazur

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. . #2910210 | 88.156.*.* 22 kwi 2020 14:53

  Na allegro maski są po 5zł sztuka, bez przesady. Gdzie te 240tys. masek w Olsztynie? U mnie w skrzynce nie było, a nie chciałbym by jakiś ch*j się na tym dorabiał - niech je komuś potrzebującemu dadzą.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. zbyszek #2910209 | 89.228.*.* 22 kwi 2020 14:46

  Dostałem od burmistrza Kętrzyna maseczkę 17 cm dł.to na dzieci szyją z fizeliny czy jakoś tam nie z bawełny wypasioną jakie szyją ludzie sobie sami.Po umyciu dotknełem żelazkiem i maseczka wyparowała pozostała po niej czarna plama.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. lelum #2910208 | 77.253.*.* 22 kwi 2020 14:39

  Mieszkańcom gminy Pasłęk wcale nie są dostarczane maseczki, mieszkańcy gminy Pasłęk nie są wyposażani w maseczki. Osoby z gminy pasłęk, będące w grupie ryzyka mogą na własną rękę udać się pod urząd gminy, aby odebrać maseczkę. Tu jest różnica

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)