Czy na starówce będzie nowa kamienica?

2020-04-22 16:00:15(ost. akt: 2020-04-22 13:41:01)

Autor zdjęcia: k

Na rogu ulicy Wigilijnej i Stary Rynek od lat stoi i straszy pustostan, pozostałość po jedynie rozpoczętej budowie. Być może już niebawem stanie tu nowa kamienica. Wszystko zależy od decyzji jaką podejmą radni podczas jutrzejszej (23 kwietnia) sesji Rady Miasta. Nowa 6-kondgnacyjna kamienica ma mieć od 25 do 30 mieszkań o powierzchni od 39 do 62 metrów kwadratowych. Na parterze mają być lokale usługowe.
16 października 2019 roku do ratusza wpłyną wniosek od Z&B Development dotyczący budowy obiektu wielorodzinnego z usługami. Inwestor zamierza skorzystać z ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu do realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, co znacznie ułatwia procedury związane z budową mieszkań. Wniosek wraz z koncepcją architektoniczno-urbanistyczną, wizualizacjami i dokumentami został przedstawiony dyskusję wielu instytucjom.

W opinii Pana Jacka Bocheńskiego – przewodniczącego Miejskiej Komisji Urbanistycznej w Elblągu „W stosunku do przedstawionego pierwszego projektu na terenie narożnika ulic Stary Rynek i Wigilijna obecny projekt ma stanowić element kompromisu, w którym autor starał się zbliżyć do zasad ustalonych dla Starego Miasta przez służby konserwatorskie w latach 80. Jednak w przedstawionej koncepcji zabudowy budynek nadal się czyta jako sześciokondygnacyjny o jednakowej wysokości. Wskazane byłoby zróżnicowanie wysokości poszczególnych segmentów oraz wprowadzenie dachów wysokich zamiast symbolicznych szczytów dachowych.” Zarząd Dróg natomiast warunkował uzgodnienie realizacji inwestycji w zależności od zapewnień dostępu do drogi publicznej.


W listopadzie 2019 roku wpłynęło uzupełnienie wniosku Z&B Development. Skorygowany wniosek ponownie został poddany pod opinie różnych instytucji.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały „Intensyfikacja zabudowy na przedmiotowym terenie ma na celu odtworzenie zabudowy mieszkaniowej w centrum miasta, co nie jest sprzeczne z zapisami wizji rozwoju przestrzennego miasta Elbląga zawartymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy – miasta Elbląg, nie zachodzi sprzeczność z ustaleniami Studium”.

Projekt uchwały już jutro zostanie poddany głosowaniu. Jeśli radni zgodzą się na budowę, inwestor będzie musiał w ciągu trzech lat wystąpić o pozwolenie na budowę.

k


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dobrze #2910236 | 83.25.*.* 22 kwi 2020 17:21

    Powinni się zgodzić z poprawkami w projekcie by bardziej nawiązywał do starego miasta - chociażby balkony zrobili by w starym stylu kamieniczki

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz