Sobota, 19 czerwca 2021. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Witold Wróblewski: próba uzyskania danych elblążan jest bezprawna

2020-04-24 11:00:00 (ost. akt: 2020-04-24 11:17:19)
Prezydent Elbląga Witold Wróblewski

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski

Wielu samorządowców w Polsce otrzymało wnioski od Poczty Polskiej dotyczące przekazania spisów wyborców. Takie pismo trafiło również do Elbląga. Prezydent miasta złożył w związku z nim zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Zobacz także: Poczta chce dostać spis wyborców Poczta chce dostać spis wyborców Wielu samorządowców w Polsce i w naszym regionie w środku nocy otrzymało anonimowe maile sygnowane przez Pocztę Polską z prośbą o przekazanie spisów wyborców....
Elbląski samorząd otrzymał wniosek od Poczty Polskiej dotyczący przekazania danych o wyborcach. Wczoraj otrzymaliśmy informację, że w urzędzie trwa jego analiza.

Rzecznik prasowy prezydenta poinformował dziś (24.04), że w związku z wnioskiem o przekazanie danych osobowych, który wczoraj (23.04), w godzinach nocnych wpłynął na internetową skrzynkę pocztową Urzędu Miejskiego, pochodzącym od nadawcy wybory2020@poczta-polska.pl, Prezydent Elbląga Witold Wróblewski złożył dziś zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającym na bezprawnej próbie uzyskania danych osobowych mieszkańców Elbląga znajdujących się w spisie wyborców prowadzonym przez Gminę Miasto Elbląg.


W zawiadomieniu czytamy:

Działając w imieniu Gminy Miasto Elbląg, zawiadamiam o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 107 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1781) polegającym na bezprawnej próbie uzyskania danych osobowych mieszkańców miasta Elbląg znajdujących się w spisie wyborców prowadzonym przez Gminę Miasto Elbląg.

Uzasadnienie
W dniu 23 kwietnia 2020 r., o godzinie 2:26 w nocy, na skrzynkę pocztową Gminy Miasto Elbląg wpłynęła wiadomość e-mail pochodząca od nadawcy Wybory 2020 wybory2020@poczta-polska.pl opatrzona w temacie wiadomości tytułem: Wybory 2020 - wniosek o przekazanie danych.

W treści autor wiadomości domaga się udostępnienia mu danych ze spisu wyborców, o którym mowa w art. 26 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy obejmujące dane osobowe wyborców w szczególności: numer PESEL, imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania.

Wskazana wiadomość nie została podpisana w sposób umożliwiający zweryfikowanie autora, w szczególności brak jest pod nią podpisu elektronicznego. Pod treścią wiadomości znajduje się jedynie podpis: Z wyrazami szacunku, Poczta Polska.

Z uwagi na brak jakiejkolwiek możliwości zweryfikowania kto jest nadawcą wiadomości, a w szczególności od kogo pochodzi żądanie udostępnienia prawnie chronionych danych osobowych osób fizycznych będących mieszkańcami Gminy Miasto Elbląg, zachodzi uzasadnione podejrzenie, iż podmiot ten żąda danych, do których przetwarzania nie jest uprawniony, a zatem zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa stypizowanego w art. 107 1 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2019 r., poz.1781). Zgodnie z tym przepisem: Kto przetwarza dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do ich przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Mając powyższe okoliczności przedmiotowej sprawy na uwadze, koniecznym jest wszczęcie i przeprowadzenie stosowanego postępowania związanego z uzasadnionym podejrzeniem naruszenia przepisów ustawy o ochronie danych osobowych.


Przypomnijmy stanowisko prezydenta Elbląga odnośnie wyborów prezydenckich: — W sytuacji epidemii nie mogę zapewnić obywatelom miasta odpowiednich, bezpiecznych warunków głosowania, a osobom przygotowującym cały proces wyborczy zagwarantować bezpiecznego wykonania tego obowiązku – wyjaśnia Witold Wróblewski. — Organizacja wyborów w tym, tak wyjątkowo trudnym okresie, stanowi ewidentne i nieuzasadnione narażanie mieszkańców na utratę zdrowia i życia. Moim priorytetem jest bezpieczeństwo elblążan — dodaje prezydent.

red.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Claudia Klein #2915374 | 185.189.*.* 4 maj 2020 00:57

  Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów. Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Z PISZA 81*15 #2912279 | 81.15.*.* 27 kwi 2020 08:48

  PIS TO DEBILE. WIDZĘ, ŻE STARSZY ŁAPKOWY NA ETACIE JEDYNIE SŁUSZNEJ PARTYJI JUZ NAMINUSOWAŁ. NIC TO PRAWDY NIE ZMIENI.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Z PISZA 81*15 #2912277 | 81.15.*.* 27 kwi 2020 08:46

  DOKĄD PISdzie nas zaprowadzisz? - pyta PAN BÓG.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Z PISZA 81*15 #2911796 | 81.15.*.* 26 kwi 2020 09:32

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. DOKĄD PISdzie nas zaprowadzisz? - pyta PAN BÓG.

 5. Peron #2911598 | 88.156.*.* 25 kwi 2020 17:03

  Czy Pan Prezydent każdy SPAM zgłasza jako zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa?

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (23)