Przedsezonowe porządki w lesie

2020-05-02 12:00:20(ost. akt: 2020-05-02 09:38:11)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Elbląg

Każdego roku, wiosną przed rozpoczęciem sezonu turystycznego leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg przeprowadzają przeglądy obiektów turystycznych.
Sprawdzane są wiaty, ławy, miejsca parkowania wieże obserwacyjne, punkty widokowe ścieżki edukacyjne kładki, schody i wszelkie inne obiekty wykorzystywane przez przyjeżdżających do lasu turystów. Oprócz obiektów turystycznych dokonywane są także przeglądy szlaków turystycznych pod względem bezpieczeństwa. Leśnicy wykonują przegląd drzew, które rosną w najbliższym sąsiedztwie szlaków. Po przeglądzie wyznaczane są drzewa, które w wyniku silnych wiatrów uległy przechyleniu i „wiszą” nad szlakiem, oraz te które porażone są przez grzyby, mają wypróchniały pień, są suche lub z innych powodów mogą się złamać lub wywrócić.

W ostatnich dniach między innymi w leśnictwie Kadyny oraz leśnictwie Jagodno wzdłuż czerwonego szlaku Kopernikowskiego wykonywane zostały prace związane z usunięciem niebezpiecznych drzew. Po ścięciu, część drzew została pozostawiona przy szlaku, będzie można na nich wypocząć a z czasem ulegną rozpadowi stając się miejscem do życia dla organizmów żyjących w środowisku tak zwanego martwego drewna.

Wszystkim osobom, które wybierają się do lasu w najbliższych dniach przypominamy, że na terenie Nadleśnictwa Elbląg (lasy Wysoczyzny Elbląskiej i Mierzei Wiślanej) w dalszym ciągu obowiązuje zakaz rozpalania ognia, zamknięte są wieże obserwacyjne w Kadynach, na „Wielbłądzim Garbie” i „Górze Pirata” oraz zalecamy ruch jednostronny na edukacyjnej ścieżce przyrodniczo-historycznej w Kadynach (wejście do klasztoru – schodami, zejście – jedną z dwóch pętli ścieżki edukacyjnej). Natomiast przy planowaniu wycieczki do lasu zapraszamy do korzystania z darmowej aplikacji mobilnej Kraina Buka.

Życzymy miłego pobytu w lasach Nadleśnictwa Elbląg


Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg