W pełnej gotowości do działania [ROZMOWA]

2020-05-18 18:00:00(ost. akt: 2020-05-18 10:02:03)
szer. Anna Szczepańska, żołnierz 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie

szer. Anna Szczepańska, żołnierz 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie

Autor zdjęcia: DWOT

Sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na życie wszystkich. Zmieniły się też priorytety w działaniach Wojsk Obrony Terytorialnej. Anna Szczepańska, ekspert ds. komunikacji z 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie, opowiada, czym zajmują się teraz żołnierze.
— Jak epidemia wpłynęła na zakres waszych działań?
— Od 12 marca do odwołania zmienił się model funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Przeszliśmy w stan 12-godzinnej gotowości do realizacji zadań. Zaangażowaliśmy się we wsparcie kombatantów, samorządów, DPS-ów, szpitali i wielu innych instytucji. Od 18 marca prowadzona jest operacja „Odporna Wiosna”, w ramach której żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty z Braniewa realizują powierzone im zadania w miastach i powiatach będących w naszym SRO, czyli Stałym Rejonie Odpowiedzialności.

— Ile osób zaangażowanych jest w walkę z COVID-19 ?
— W tej chwili zaangażowanych jest około 100 żołnierzy naszego batalionu. W gotowości do działania pozostaje kolejnych 100, którzy kierowani będą m.in. do pracy w grupach dekontaminacyjnych oraz wymazowych typu „drive thru”.

— Nie obawiacie się ryzyka związanego z zakażeniem? Jak się zabezpieczacie?
— Jesteśmy żołnierzami Wojska Polskiego, nosimy na ramieniu biało-czerwoną flagę i znak Polski Walczącej. Naszą rolą jest wspieranie lokalnej społeczności i działanie na rzecz ograniczeń rozprzestrzeniania się COVID-19. Wszyscy terytorialsi zabezpieczeni są w maseczki, rękawiczki oraz płyny do dezynfekcji. Dla grup szczególnie narażonych na kontakt z potencjalnymi nosicielami koronawirusa mamy także przyłbice. Żołnierze pobierający wymazy są ubrani w specjalistyczne kombinezony oraz gogle. Z każdym wykonującym zadania przeprowadzany jest wywiad epidemiologiczny, mierzona jest mu także temperatura.

— Jakie są przykłady podejmowanych działań w naszym regionie?
— Żołnierze 4W-MBOT realizują wiele zadań w celu przeciwdziałania i łagodzenia skutków epidemii w naszej okolicy. Wśród nich można wymienić: transport żywności i środków zabezpieczających, wsparcie kombatantów, służb sanitarnych i samorządu terytorialnego, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wsparcie rodzin personelu medycznego, osób starszych i przebywających w kwarantannie. Terytorialsi z 43blp wspierają szpitale w Elblągu, Bartoszycach, Fromborku i Górowie Iławeckim. Mierzą temperaturę osobom wchodzącym do placówek medycznych, wydają im także ankiety z pytaniami o wyjazdy i kontakty z osobami potencjalnie narażonymi na COVID-19. Każdego dnia dostarczają żywność i środki ochronne podopiecznym Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej. Bierzemy także udział w ogólnopolskiej akcji #obiadydlabohaterów, która ma na celu wsparcie w postaci ciepłych posiłków dla kombatantów i weteranów Armii Krajowej oraz służb medycznych oddziałów zakaźnych. Na terenie Warmii i Mazur akcję koordynuje Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, które współpracuje z zespołem ds. kombatantów 4W-MBOT. W ramach akcji, żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie codziennie dowożą ciepłe posiłki weteranom w Elblągu, Lidzbarku Warmińskim i Górowie Iławeckim. Poprzez powyższe działania, staramy się zminimalizować ryzyko ich zachorowania.

Na naszą pomoc mogą liczyć instytucje będące w jurysdykcji lokalnych samorządów. W celu usprawnienia współpracy korzystamy ze stworzonej przez podchorążych WOT aplikacji Odporna Wiosna, która do minimum skraca czas realizacji zgłoszenia, a tym samym przyspiesza wykonanie zleconego zadania.

— Z jakimi reakcjami ze strony społeczeństwa spotykają się wasze działania?
— „Zawsze gotowi zawsze blisko” to nasze motto. Obserwując uśmiechy na twarzach mieszkańców i wdzięczność w ich oczach, widzimy, jak ważne jest to, co robimy.

— Jakie są wasze dalsze plany?
— Od czerwca planujemy rozpocząć szkolenie przeciwkryzysowe, a jeśli sytuacja na to pozwoli, od września wracamy do szkoleń rotacyjnych. Na początku sierpnia mamy zamiar zacząć kolejne szkolenie podstawowe przy zachowaniu warunków bezpieczeństwa związanych z zagrożeniem Covid-19.

Kamila Kornacka