Kingsajz wirtualnie [VIDEO]

2020-05-20 08:00:00(ost. akt: 2020-05-19 16:33:51)

Autor zdjęcia: CSE "Światowid"

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza na kolejny wirtualny spacer. Tym razem prezentujemy wystawę fotograficzną, która przeniesie nas w świat filmu „Kingsajz” Juliusza Machulskiego.
Udostępnienie online galerii zdjęć to nasza kolejna propozycja spotkania ze sztuką w trakcie obostrzeń związanych z koronawirusem. To także druga z kolei ekspozycja zdjęć, na których pojawiają mieszkańcy elbląskiego Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka”.

Sesje zdjęciowe odbywały się głównie w plenerze, a część z nich - w pracowni fotograficznej w CSE „Światowid”. Proces tworzenia zdjęć trwał dwa lata. Okres ten był tak długi z uwagi na konieczność przygotowania scenografii, kostiumów jak i dokonania obróbki graficznej. W sesjach zdjęciowych wzięli udział podopieczni Niezapominajki, którzy wcielili się w rolę krasnoludków rodem z filmu „Kingsajz” Juliusza Machulskiego.

Wykonanie fotografii nie było łatwe. Mieszkańcom dużą trudność sprawiało zrozumienie, dlaczego muszą stać na zielonym tle i udawać, że coś trzymają, wykonują jakieś konkretne czynności. Szczególnie ważne było zachowanie odpowiedniego kąta, pod jakim fotografowani byli podopieczni, jak i perspektywa. W trakcie wykonywania zdjęć wiele godzin trzeba było spędzić w pozycji leżącej, na brzuchu z uwagi na konieczność wkomponowania rekwizytów wykonanych podczas zajęć. Prace, które były planem zdjęć, znajdowały się około 30 cm nad ziemią. Scenografia była głównym punktem odniesienia, dlatego też te zdjęcia musiały być wykonane w pierwszej kolejności. Każde zdjęcie składało się z kilku kadrów, głównego planu i samych bohaterów. Później trzeba je było połączyć w trakcie obróbki graficznej i wkomponować tak, aby wyglądały możliwie realistycznie.
Dla wszystkich biorących udział w przedsięwzięciu była to przede wszystkim wspaniała zabawa i okazja do współpracy, która dała dużo satysfakcji. Jej efekty sfotografował i złożył graficznie Daniel Stachula.

Całą wystawę można obejrzeć w formie wirtualnego spaceru:


CSE "Światowid"