Festiwal „Wiosna filmów” on-line

2020-05-25 08:00:00(ost. akt: 2020-05-24 19:01:53)

Autor zdjęcia: pixabay

Już po raz 26. wystartuje Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW. Tym razem będzie można uczestniczyć w nim online.
„Wiosna Filmów”, której organizatorem jest Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”, rokrocznie odbywała się w kwietniu, a także w maju i czerwcu. Z ta różnicą, że można było brać w niej udział, siedząc w sali kinowej. Podczas tego wielkiego dla polskiego kina wydarzenia odbywały się projekcje przedpremier, premier oraz najlepszych filmów ze światowych festiwali. Ponadto organizowane były także spotkania z twórcami, jak i aktorami.

Do tej pory Festiwal w kwietniu odbywał się w Warszawie w kinach: „Almondo”, „Praha”, czy „Elektronik”, w zależności od edycji festiwalu. W maju i w czerwcu gościł on w wybranych miastach Polski.

Tegoroczna edycja tego wiosennego wydarzenia miała odbyć się w dniach 17-26 kwietnia, jednak z powodu epidemii koronawirusa została przeniesiona do świata wirtualnego. Odbędzie się zaś w dniach 29 maja – 7 czerwca. Zmieniona została też koncepcja i do „Wiosny Filmów” oprócz Warszawy, dołączyło ponad 40 kin z całej Polski. Dzięki temu każdy będzie mógł oglądać filmy w wirtualnych salach swojego ulubionego kina. Wśród nich jest także nasze elbląskie Kino Światowid.

W programie 26. edycji Festiwalu znajdzie się ponad 30 filmów. Wśród nich będą te pokazywane w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno, czy San Sebastian. Prezentowane będą także tytuły nagrodzone lub nominowane do Europejskich Nagród Filmowych oraz Oscarów. 20 ze wszystkich propozycji to premiery lub przedpremiery. Będą to między innymi:

– „Nadzieja” – polska premiera. Dramat psychologiczny oparty na prawdziwej historii;

– „Martin Eden” – polska premiera. Adaptacja powieści Jacka Londona pod tym samym tytułem;

– „Zaginiona dziewczyna” – polska premiera. Film thriller japońskiego reżysera Kojiego Fukady;

– „O nieskończoności” – pokaz przedpremierowy, najnowszy film jednego z europejskich twórców Roya Anderssona.

Cały Festiwal będzie można oglądać za pośrednictwem nowej platformy MOJEeKINO.pl. Koszt biletu to zaledwie 15 złotych. Ich zakup będzie możliwy także online. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.wiosnafilmow.pl.

Zapraszamy wszystkich do kin w całej Polsce, a w szczególności do Kina Światowid w Elblągu.

Obrazek w tresci

[i]CSE "Światowid"