Zapowiada się ciekawe lato w Galerii EL

2020-06-04 20:00:00(ost. akt: 2020-06-04 16:13:53)
Zapowiada się ciekawe lato w Galerii EL

Zapowiada się ciekawe lato w Galerii EL

Autor zdjęcia: kk

Już w czerwcu rozpocznie się seria kulturalnych wydarzeń organizowanych przez elbląską Galerię EL, które nie pozwolą mieszkańcom miasta na nudę. Wśród planowanych imprez m.in. giełda płyt winylowych, śniadania na trawie i Elbląskie Święto Muzyki.
Giełda winyli i gadżetów muzycznych, na którą Galeria EL zaprasza już 12 czerwca, to idealna okazja dla fanów muzyki na poszerzenie swoich kolekcji. Impreza miała odbyć się na początku kwietnia, ale plany te zostały pokrzyżowane przez epidemię. Teraz, z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, melomani wreszcie będą mogli się spotkać. — Pierwszą edycję oceniamy bardzo pozytywnie — mówi Wojtek Minkiewicz, rzecznik prasowy Galerii EL. — Przyszło wówczas naprawdę sporo ludzi. Tym razem, ze względu na ewentualne „sporo ludzi”, zorganizujemy giełdę w nawie głównej, gdzie jest najwięcej przestrzeni i będą warunki do tego, by spokojnie poprzeglądać płyty — dodaje.

Kolejnym ważnym kulturalnie weekendem będzie 20-21 czerwca. To wtedy odbędzie się Elbląskie Święto Muzyki 2020, czyli akcja wsparta w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. — Impreza rozciągnięta jest na kilka miesięcy, zaczęła się już w marcu wraz z projektem KinoJazz — przypomina Minkiewicz. — Odbędzie się seria różnych koncertów. Jednym z nich jest ten planowany na 20 czerwca — Tomasz Chyła Quintet. Koncert będzie o tyle nietypowy, że planujemy, aby rozpoczął się na nawie głównej o 22, ponieważ zależy nam na tym, by było ciemno. Chcemy wykorzystać przestrzenie galerii, które są bardzo charakterystyczne, a ciemność wywoła odpowiedni nastój do tego, by rozkoszować się dźwiękiem — zapowiada rzecznik. Tomasz Chyła to wielokrotnie nagradzany trójmiejski muzyk, którego na pewno warto posłuchać. 21 czerwca to całodzienne akcje związane z Elbląskim Świętem Muzyki. — W różnych punktach Starego Miasta rozstawieni będą muzycy, soliści i duety prezentujący różne gatunki muzyczne. Będziemy chcieli wypełnić miasto muzyką. Wieczorem planowany jest finał wydarzenia, czyli maksymalnie wielu muzyków razem na scenie — mówi Wojciech Minkiewicz.

Fotogra i finał Festiwalu Filmów Poniżej Poziomu planowane są na weekend 26-27 czerwca. Podobnie, jak Elbląskie Święto Muzyki, te działania również realizowane są we współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Co Jest?. — Te wydarzenia są próbą sprowokowania elblążan do tego, by aktywnie włączali się w działania związane z naszym miastem. Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu to „Tu Elbląg”. Chodzi nam o interpretację tych słów w dowolny sposób, dowolną techniką związaną z filmem i fotografią — informuje rzecznik prasowy Galerii EL. 26 czerwca odbędzie się gra miejska, która będzie wspaniałą rozrywką dla osób lubiących fotografować. — Trzeba będzie pobiegać po mieście i pstryknąć ciekawą fotkę dotyczącą zadanych tematów. Komisja konkursowa podda prace ocenie, zwycięzca wróci z imprezy z gotówką w wysokości 500 złotych — zapowiada Wojciech Minkiewicz. Drugi dzień imprezy dotyczy tworzonych przez mieszkańców krótkich filmów związanych z hasłem „Tu Elbląg”. W skład jury wejdzie między innymi Abelard Giza, czyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich stand-upperów, który sam jest twórcą tego typu materiałów wideo. Giza spotka się z uczestnikami konkursu i widownią podczas finału festiwalu — 27 czerwca.

Na 11 lipca planowany jest kolejny festiwal, tym razem muzyczny. Jazzbląg to akcja mająca już wieloletnią tradycję. — W tym roku mieliśmy rozterki związane z pandemią, zastanawialiśmy się, czy uda nam się to zorganizować. Ostatecznie 11 lipca zaproponujemy Jazzbląg troszeczkę okrojony, bo jednodniowy — informuje Minkiewicz. — Niemniej jednak wydaje mi się, że będzie to intensywne spotkanie i ciekawe doświadczenie — dodaje. W lipcu dla elbląskiej publiczności wystąpią Emil Misz Sonic Syndicate, LXMP, High Definition Quartet. Nie zabraknie też miejsca na jam session.

Galeria EL zaprasza również na „Śniadania na trawie”. Obecnie planowane są cztery spotkania — 5 i 19 lipca oraz 2 i 16 sierpnia, które odbędą się w godzinach 10-14. — Chcemy połączyć kwestie sztuki wizualnej, muzyki i kulinariów, bo śniadania nie mogłyby się bez tego odbyć — mówi Wojciech Minkiewicz. — Zaprosimy do wspólnej konsumpcji, przygotowywania potraw, a każde ze spotkań będzie miało wiodący element — muzykę bądź sztukę wizualną — zapowiada rzecznik Galerii EL. — Mamy już plany co do gości, którzy mieliby się pojawić — zdradza.

Poza odbywającą się obecnie wystawą „Videoart — Pocztówka z Ameryki Łacińskiej”, planowane są jeszcze dwie. W lipcu podziwiać będziemy mogli „Rysunki z Warmii” Łukasza Zydlewskiego, a w sierpniu obrazy Agnieszki Lenartowicz.

kk