Rowerami do latarni lotniczych

2020-06-18 14:00:00(ost. akt: 2020-06-17 15:44:27)

Autor zdjęcia: MOSiR Elbląg

Celem naszej pierwszej w tym roku wycieczki rowerowej będą latarnie lotnicze. Te niedostrzegane i nieco tajemnicze konstrukcje, o których bardzo rzadko się słyszy, stoją w okolicy Elbląga – w Łęczu i Nowakowie.
Stan zagrożenia epidemicznego sprawił, że nasza pierwsza jazda może odbyć się dopiero teraz. Podczas jazdy będziemy musieli zachować następujące zasady bezpieczeństwa: witamy się bezkontaktowo, typu „łokietek” lub „żółwik”, na postojach zachowujemy dystans 2 metrów, każdy zabiera własny płyn dezynfekcyjny, w peletonie jedziemy jeden za drugim (nie parami obok siebie), na ewentualność wejścia do pomieszczeń zamkniętych miejmy osłony ust i nosa.
Wycieczka wystartuje z Elbląga, następnie udamy się przez Krasny Las do Jeleniej Doliny. Kolejne miejscowości to: Ogrodniki, Łęcze, Próchnik, Rangóry, Jagodno i Nowakowo. Zobacz mapę - 38 km.

- Szerzej nieznane latarnie (wieże) lotnicze w Łęczu i Nowakowie są konstrukcjami sprzed II Wojny Światowej. Umożliwiły one od 1926 roku nocne loty na trasie Berlin – Królewiec - Berlin i pełniły dokładnie taką rolę, jaką pełnią latarnie morskie dla statków – informuje Marek Kamm z Działu Organizacji Imprez MOSiR. – Dojedziemy do nich obydwu i obejrzymy je z bliska.

Każdy z rowerzystów i rowerzystek powinien zadbać o dobry stan techniczny swojego roweru. Należy zabrać ze sobą podstawowe akcesoria rowerowe tj. dętkę, łatki, pompkę, klucze. Szczególnie zalecamy posiadanie kasku. Wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę. Rekomendujemy jazdę na rowerach górskich (MTB) oraz trekkingowych i gravelowych wyposażonych w bieżnikowane opony i działające przerzutki.

Również w 2020 roku będzie trwał konkurs na najaktywniejszych uczestników MWR (uczestnictwo minimum w 7 wycieczkach roku 2020). Prosimy zatem o zabranie swoich książeczek turystyki kolarskiej PTTK. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni w grudniu bieżącego roku na podstawie ilości zgromadzonych pieczątek w/w książeczce.

Tempo jazdy będzie bardzo spokojne, turystyczne, nie przekraczające 15 km/h. W trakcie wycieczki przewidywane są krótkie przerwy na jedzenie czy robienie zdjęć. Na trasie niedzielnej wycieczki nie zabraknie tradycyjnie także słodkiego wsparcia energetycznego. Zapraszamy całe rodziny i wszystkich chętnych do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu! Udział w wycieczce, która zakończy się około godz. 14, jest bezpłatny.

Miejskie wycieczki rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Biuro Podróży Variustur, Urząd Gminy w Elblągu oraz Salon Rowerowy Wadecki.

Ruszamy 21 czerwca 2020 roku o godzinie 10 z pętli na ulicy Ogólnej.

MOSiR


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl