Czwartek, 21 października 2021. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Radni chcą skontrolować EPEC [ZDJĘCIA]

2020-06-22 12:00:00 (ost. akt: 2020-06-22 11:06:38)

Autor zdjęcia: na

Kontrola spółki i sprawa w Sądzie Administracyjnym – dwaj elbląscy radni dziś, 22 czerwca, udali się do siedziby Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, aby osobiście poinformować prezesa spółki o swoich decyzjach w związku z nie ujawnieniem przez niego kilku umów.

Zasłanianie się tajemnicą spółki doprowadziło do tego, że dwaj elbląscy radni postanowili zwrócić się do Sądu Administracyjnego, który podejmie decyzję o tym, czy Andrzej Kuliński, prezes EPEC, miał prawo podjąć takie kroki i nie ujawnić niektórych umów podpisanych w imieniu spółki. Idąc dalej, radni postanowili przeprowadzić kontrolę tej spółki.


- Od października 2019 roku wymieniam się z Andrzejem Kulińskim prezesem EPEC pismami i proszę go o ujawnienie pewnych umów, które zawierał z różnymi spółkami – mówił radny Piotr Opaczewski. - Te umowy dotyczą różnego rodzaju usług consultingowych, doradczych i prawniczych, które spółka w imieniu naszym, bo w imieniu wszystkich mieszkańców zawiera. Część umów pan prezes ujawnił, w przypadku części z nich pan prezes zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstwa utajnił nie tylko wartość, ale również ich zakres. Nie chce więc powiedzieć jakie usługi i za jakie pieniądze kupuje. Tych decyzji odmownych mam kilka. Doszedłem do wniosku, że z mojej strony to jest koniec wymian pism między mną a panem prezesem. Oddaję dzisiaj sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skarżąc decyzję pana prezesa w kilku punktach. Chciałbym, żeby sąd wypowiedział się, czy prezes spółki komunalnej, w której sto procent udziału ma gmina, czyli my wszyscy mieszkańcy, ma prawo odmówić radnemu, ale także mieszkańcowi Elbląga informacji o tym jakie umowy i jakiej wartości te umowy są zawierane.

- Wszczynamy kontrolę spółki – dodał radny Bogusław Tołowiński. - Kontrolą obejmujemy wydatki spółki oraz podpisywane przez spółkę umowy. Kontrola obejmuje okres od początku 2018 roku do dnia dzisiejszego.

- Muszę dodać, że w wyniku wymiany pism z prezesem, jak również w wyniku różnych doniesień medialnych o wysokości chociażby wartości umów, które prezes zawierał z kancelariami prawniczymi, one budzą pewne nasze wątpliwości – kontynuował Piotr Opaczewski. - Dla przykładu w latach 2015-2016 koszt stały obsługi prawnej spółki wynosił ponad 120 tys. zł. rocznie. To jest standardowa kwota obsługi tak dużej spółki. Ale już w latach 2017-2018 stała obsługa prawna spółki oraz jednorazowe usługi prawne, które pan prezes w imieniu spółki zawierał sięgnęły około 300 tys. zł. Ten wzrost jest naprawdę ogromy. Do tego nie mamy informacji jaka jest wartość stałej obsługi prawnej spółki w 2019 roku. Ja otrzymałem decyzję pana prezesa, który zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstwa, również te informacje utajnił. Zakres i wartość umów nie ma żadnego znaczenia gospodarczego, w związku z tym nie może być objęty tajemnicą przedsiębiorstwa. Tajemnica przedsiębiorstwa, to informacje technologiczne czy technologiczne, a nie jaką usługę dana spółka świadczy albo jaka jest wartość tej usługi.

- Pamiętajmy o tym, że EPEC, to nasza wspólna, elbląska spółka i to my mieszkańcy jesteśmy jej właścicielami – kończył radny Opaczewski. - I nie może być tak, że ktoś wydaje publiczne pieniądze i nie informuje mieszkańców dlaczego, po co i w jakiej wysokości te pieniądze wydaje.

Prezes EPEC Andrzej Kuliński niestety nie miał dziś czasu dla radnych. Pisma zostały więc złożone w sekretariacie. Teraz radni czekają na odpowiedź prezesa.

Do tematu wrócimy.

na


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. on #2937171 | 109.241.*.* 22 cze 2020 13:28

    ...a czy panu Prezydentowi Wróblewskiemu też pan prezes EPEC-u odmówi?, czy to inna bajka a kontroli chcą dokonać radni opozycji.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz