Elżbieta Gelert: Te wybory pokazały, jak podzielona jest Polska

2020-07-13 14:36:09(ost. akt: 2020-07-13 14:47:35)
Od lewej: Michał Missan, Elżbieta Gelert i Jerzy Wcisła

Od lewej: Michał Missan, Elżbieta Gelert i Jerzy Wcisła

Autor zdjęcia: kk

Konferencja powyborcza, w której uczestniczył senator Jerzy Wcisła, posłanka Elżbieta Gelert i wiceprezydent Elbląga Michał Missan, zaplanowana była, zanim pojawiły się pierwsze wyniki głosowania, ponieważ, jak mówił dziś (13.07) Jerzy Wcisła, pewne refleksje niezależnie od nich, i tak byłyby aktualne.
Senator nie ukrywał, że w jego opinii, druga tura jest już przesądzona: — Mamy pełną świadomość, że chociaż nie ma jeszcze oficjalnych wyników wyborów, to wiemy, kto je wygrał — Andrzej Duda, który uzyskał około 51 proc. głosów. Ta liczba może się trochę zmienić, ale nie zmieni się wynik wyborów — przyznał Jerzy Wcisła. — Te 500 tys. głosów różnicy to mimo wszystko tylko 500 tys. głosów, których zabrakło Rafałowi Trzaskowskiemu do wygranej. Głównym sukcesem tych wyborów, chociaż nie są przez nas wygrane, to to, że wzbudziły one entuzjazm wyborców i wiarę, że Polska może wrócić na drogę demokratycznych przemian, szacunku dla instytucji demokratycznych, w tym także dla samorządu, wolności i proeuropejskości. Myślę, że ten nurt uda nam się wykorzystać — będzie on zalążkiem odnowy demokratycznej w naszym kraju — kontynuował senator. — Oczywiście nie jesteśmy bezkrytyczni i będziemy zastanawiali się, dlaczego Rafał Trzaskowski wyborów nie wygrał — dodał.

Jerzy Wcisła przyznaje, że wynik kandydata KO można uznać za dobry. Dlaczego jednak nie zwyciężył? — Jednym z ważniejszych czynników, który o tym zadecydował, jest m.in. rola mediów publicznych, która w Polsce została sprowadzona do mediów partyjnych — powiedział senator. Wspomniał również o badaniach, które wskazują, iż ilość prezentowanych informacji na temat obu kandydatów w mediach publicznych jest porównywalna. — Z tym że wszystkie informacje, jakie pokazały się w telewizji publicznej o Andrzeju Dudzie, były informacjami pozytywnymi, a wszystkie te na temat Rafała Trzaskowskiego — negatywne. Niestety ta zła propaganda jakiś skutek odniosła — mówił elbląski senator. — Drugi czynnik to bezceremonialne i bezprzykładne zaangażowanie rządu w kampanię wyborczą i to w sposób, w moim odczuciu, haniebny. Premier Polski jeździł po całym kraju i rozdawał tzw. promesy. Przypomnę, że te promesy nie istnieją w tej chwili. Nie istnieją jako akt prawny, przeszły przez Senat, który je pozytywnie zaopiniował, ale jeszcze jest Sejm i prezydent, a do wczoraj nie było wiadomo, kto tym prezydentem będzie i czy podpisze tę ustawę. Premier Morawiecki, rozdając pieniądze i obiecując pieniądze samorządom, moim zdaniem, dokonał czegoś, co kwalifikuje go pod Trybunał Stanu i mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości stanie przed Trybunałem Stanu za to, co zrobił — informował senator Wcisła.

Mimo wszystko, Jerzy Wcisła jest zadowolony z wygranej Trzaskowskiego w Elblągu. — Jestem jedynym senatorem z Elbląga i z Warmii i Mazur, jednym z dwóch senatorów Polski wschodniej. 5 z 19 najuboższych regionów UE znajduje się w Polsce. Rafał Trzaskowski wygrał tylko w jednym z nich — na Warmii i Mazurach. Uważam, że to jest światełko w tunelu, na którym będziemy starali się budować. Patrzę z dumą na elblążan, którzy potrafią odróżnić propagandę od faktów — mówił. Nawiązał również do inwestycji trwającej na terenie Mierzei Wiślanej. — Ten kanał nie przyniesie Elblągowi żadnej korzyści, bo tutaj nie dotrze. W planie inwestycyjnym nie ma Elbląga, został wycięty przez PiS. Był w planie budowy kanału przez Mierzeję realizowanym przez koalicję PO-PSL, a dzisiaj Elbląga w nim nie ma. W tę narrację wpisali się także działacze lokalni PiS, mówiąc, że kłamiemy na ten temat. Odsyłam wszystkich do dokumentacji, która jest dostępna na stronach Urzędu Morskiego w Gdyni i do mojej korespondencji z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które przypomina, że rzeczywiście Elbląg nie jest objęty inwestycją budowy kanału przez Mierzeję i mówi, że rozmawia o tym i jednocześnie o przejęciu akwenów portowych z miastem Elbląg. Mogę w tej chwili powiedzieć, że zrobię wszystko, łącznie z postawieniem rządu polskiego przed sądem i przed Trybunałem Unijnym, jeżeli będzie próbował sięgnąć swoimi rękoma po port w Elblągu — spuentował senator Wcisła.

Głos zabrała również posłanka Elżbieta Gelert, która przyznała, że te wybory pokazały, jak podzielona jest Polska. — Już nie tylko geograficznie, ale też pod względem wyborów. Zasypanie tego rowu, czy przynajmniej próba jego zasypania, pozostaje zadaniem zwycięzcy. W związku z tym jestem ciekawa, jak zwycięzca będzie się zachowywał, czy dalej będzie taka agresja, jak była do tej pory, czy wprost przeciwnie — mówiła. I dodała: — Chciałabym podziękować wszystkim kobietom, bez względu na to, na kogo głosowały. Bardzo paniom dziękuję, że zmobilizowałyście się i poszłyście do wyborów. Proszę też o większe uczestnictwo w życiu publicznym i politycznym.

Michał Missan zauważył natomiast, że zwycięstwo Trzaskowskiego w Elblągu wskazuje na to, że elblążanie czują, że to on byłby lepszym prezydentem. — Dzisiaj w opozycji mamy wyraźnego lidera, jest nim Rafał Trzaskowski. Cieszę się, że jest to samorządowiec, który z pewnością będąc liderem opozycji, będzie pomagał innym samorządom. Bardzo bym chciał, by samorządy ze sobą współpracowały. Takim zalążkiem były rachunki, które wystawialiśmy rządowi, bo rzeczywiście ubytki w kasach samorządów są bardzo duże. W przypadku Elbląga jest to około 100 milionów, co pokazywaliśmy w ubiegłym tygodniu. Wiele samorządów już wystawiło rachunki, wiem, że wiele z nich jeszcze to zrobi — zapowiedział wiceprezydent.Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. onyx #2947504 | 109.241.*.* 13 lip 2020 18:07

    ...szanowna pani Gelert jestem elblążaninem i to w Elblągu zauważyłem agresję i nietolerancję dla ludzi mających inne poglądy. Spacerowałem po Elblągu podczas kampanii wyborczej i zauważyłem, że tylko plakaty i banery wyborcze pana Dudy były niszczone i bezczeszczone... to o jakiej i kogo agresji pani mówi?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz