Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Zielonce Pasłęckiej

2020-07-21 12:00:00(ost. akt: 2020-07-21 09:37:48)

Autor zdjęcia: UM w Pasłęku

W minioną niedzielę (19.07) w Zielonce Pasłęckiej odbyły się uroczystości związane z Wojewódzkimi Obchodami Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
W obchodach uczestniczył między innymi wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, wicestarosta elbląski Ryszard Zając, burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski. Nie mogło również zabraknąć dowódcy i żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, kombatantów oraz mieszkańców Zielonki Pasłęckiej i okolic.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, podczas której zagrała Parafialna Orkiestra Dęta pod batutą Andrzeja Krasińskiego. — Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do głównej kruchty kościoła, gdzie nastąpiło poświęcenie pamiątkowej tablicy. Znajdują się tam również trzy tablice z nazwiskami osób, które straciły życie na Wołyniu — informuje Urząd Miasta Pasłęka.

Obrazek w tresci

Następnie przed pomnikiem Pamięci Poległych na Frontach II Wojny Światowej oraz w Partyzantce i Placówkach Samoobrony na Wołyniu odbył się apel na cześć bohaterów walk o niepodległość Polski, batalionów chłopskich, żołnierzy powojennego podziemia i ludności polskiej zamordowanej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie rzezi wołyńskiej w lipcu 1943. Przed pomnikiem złożone zostały wieńce i kwiaty.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to święto państwowe ustanowione w 2017 roku w hołdzie mieszkańcom polskich wsi, by upamiętnić ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.

Święto przypada 12 lipca, to właśnie tego dnia 1943 roku niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów (woj. świętokrzyskie), której mieszkańcy we wrześniu 1939 pomagali uchodźcom i wycofującym się żołnierzom Wojska Polskiego.

Obrazek w tresci

W 1943 banderowcy dokonali na terenie parafii Rożyszcze masowych zbrodni na Polakach. Po zakończeniu II wojny światowej parafianie zostali zmuszeni do opuszczenia rodzinnych stron i przenieśli się na tzw. ziemie odzyskane. Transport ludzi składający się z kilkudziesięciu wago¬nów dotarł w lipcu 1945 r. do Pasłęka, a stamtąd Wołyniacy przyjechali do miejscowości Griinhagen, którą zajęli i po wielu pertraktacjach nazwali ją Wołyńcem, a która dopiero w sierpniu 1948 r. przyjęła nazwę Zielonka Pasłęcka. Wiele cennych rzeczy z kościoła w Rożyszczach, zostało przywiezionych do Zielonki i obecnie po konserwacjach znajduje się w Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego w Zielonce Pasłęckiej m.in. 3 duże zabytkowe obrazy, piękna rzeźba Madonny z Dzieciątkiem i obraz Pana Jezusa Tarnorudzkiego — przypomina UM w Pasłęku.

Warto dodać, że do dziś większość mieszkańców Zielonki Pasłęckiej stanowią Wołyniacy i ich potomkowie.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl