Czwartek, 7 lipca 2022. imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Prawie 7 ton bursztynu z przekopu Mierzei?

2020-07-24 14:00:00 (ost. akt: 2020-07-24 11:57:41)

Autor zdjęcia: Materiały prasowe NDI/Besix

Według sporządzonej dokumentacji geologicznej na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się złoże bursztynu, którego ilość szacuje się na 6,9 ton — poinformował wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Okazuje się jednak, że są to złoża na całej Mierzei.

Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poinformował, że w miejscu przekopu znajdują się dwa złoża, ale tylko jedno nadaje się do wydobycia. 6,9 ton bursztynu natomiast, to łączna ilość surowca na całej Mierzei Wiślanej.

Maciej Małecki przyznał, że obecnie ani Wyższy Urząd Górniczy ani Okręgowy Urząd Górniczy w Gdańsku nie sprawują kontroli nad złożem bursztynu znajdującym się, wedle dokumentacji geologicznej, w Kątach Rybackich. Poinformował o tym, odpowiadając na pytania posłów Lewicy, którzy chcieli wiedzieć, ile bursztynu znajduje się na terenie przekopu, kto wydobywa i komu sprzedaje tę kopalinę. — Należy podkreślić, że cena bursztynu jest kilkukrotnie wyższa od ceny srebra i może wynosić nawet 20 tys. zł za kilogram — mówił poseł Marek Rutka.

Wiceminister powiedział, że prace na przekopie Mierzei wciąż odbywają się nad złożem kopaliny. — A więc nie ma mowy o eksploatacji złoża — podkreślił. Dodał, że jak dotąd nikt nie wystąpił do Ministerstwa Środowiska o wydanie koncesji na wydobycie bursztynu. Przypomniał, że o koncesję może ubiegać się inwestor, którym w przypadku przekopu Mierzei jest dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

— Do czasu ewentualnego wydania koncesji Okręgowy Urząd Górniczy w Gdańsku nie sprawuje kontroli nad przedmiotową inwestycją — dodał w Sejmie Małecki i przyznał jednocześnie, że ta instytucja otrzymała dokumentację geologiczną przekopu mierzei, w której zawarta jest informacja o wielkości potencjalnego złoża bursztynu.

Odpowiadając na pytania posłów Lewicy Małecki zapewnił, że rząd zamierza "przypilnować tego złoża". - Poprosiłem prezesa Wyższego Urzędu Górniczego i telefonicznie, i na piśmie o tej kwestii. To jest rzecz ważna i będziemy chcieli przypilnować tego złoża — powiedział.

— Dla Urzędu Morskiego w Gdyni, który jest inwestorem, priorytetem jest budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, a nie wydobycie bursztynu — poinformowała Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni. — W związku z tym, brano pod uwagę wyłącznie ewentualne zasoby bursztynu znajdujące się w obszarze, gdzie będzie odbywać się ingerencja w grunt.

Jak wyjaśnia Magdalena Kierzkowska, stwierdzona na podstawie badań szacunkowa ilość bursztynu w obrębie wykopów to 1,4 tony o szacunkowej wartości 1,4 mln zł (przyjmując bardzo wysoki przelicznik 1000 zł/kg, z pozyskanych próbek wynika, że jest to bursztyn drobny, max. do 5 gram).

Bursztyn znajduje się w dwóch złożach – złoże A bliżej Zatoki Gdańskiej, w którym znajduje się 900 kg i 500 kg w złożu B. — Na chwilę obecną planowane jest odzyskanie bursztynu ze złoża B — dodaje rzeczniczka. — Wynika to z analizy kosztów dodatkowych prac z tym związanych. Natomiast, aby nie pogorszyć parametrów gruntu pod samą budowę, nie będą prowadzone prace ziemne poniżej głębokości przewidzianych w projekcie budowlanym.

Bursztyn, który uda się odzyskać z materiału pochodzącego z wykopów stanowić będzie własność Skarbu Państwa i zostanie w odpowiedni sposób zabezpieczony. Wykopy w miejscu złoża B jeszcze się nie rozpoczęły.

Przypomnijmy: budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma się zakończyć w 2022 roku.

Źródło: onet.pl

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ampo #2955481 | 79.185.*.* 2 sie 2020 12:09

  Nie zdziwiłbym się, gdyby przyjechał Matti z Jarkiem i bursztynową komnatę wykopią

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Komantarz znaleziony w necie....trafny. #2953379 | 5.172.*.* 28 lip 2020 10:04

  Opętany kulawy z Żoliborza nie cofnie się przed zemstą na Rosji nawet wtedy, gdy ogrom kosztów owej zemsty obciąży to konające finansowo państwo. A klakierzy 500+ będą bić brawo tak długo, jak dostaną nienależny im grosz. .. Smutne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. antysystem #2953367 | 5.172.*.* 28 lip 2020 09:53

  Przecież naczelnik na początku głosił że bursztynu jest tyle że kopanie rowu samo sie sfinansuje. Już ukradli? Szwagry pisobolszewii już zadbają aby nic tam nie było. A nawet gdyby był i to w takich wyimaginowanych cenach i ilościach o jakich marą to starczy zaledwie na dwa pakiety wyborcze sasina, a nawet nie w pełni.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. pis to zło #2952579 | 83.5.*.* 25 lip 2020 11:36

  już 6 ton zajumali i została niecała tona

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Do Nick #2952530 | 94.254.*.* 25 lip 2020 09:44

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Zamknij się ty pisowcu

Pokaż wszystkie komentarze (11)