Uprzątnęli mogiły Powstańców Warszawskich na Powązkach [ZDJĘCIA]

2020-07-27 12:00:00(ost. akt: 2020-07-27 10:00:51)

Autor zdjęcia: 43blp

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości – słowa powiedziane przez Marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane tak dawno, jakże aktualne i dziś.
Żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty z Braniewa, wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej sprzątania mogił Powstańców Warszawskich. Przez wiele godzin 40 żołnierzy 4W-MBOT pomagało uprzątnąć blisko 700 mogił na Warszawskich Powązkach.


– Powstańcy przez 63 dni bronili Warszawy, walczyli wtedy o całą Polskę. Walczyli dla siebie, swoich dzieci i przyszłych pokoleń. Walczyli dla nas. To dzięki naszym Bohaterom możemy z dumą nosić na mundurze Biało-czerwona flagę i żyć w Wolnej i Niepodległej Ojczyźnie. W ten symboliczny sposób chcieliśmy oddać hołd Bohaterom Rzeczpospolitej, ludziom, którzy bezgranicznie kochali Polskę – mówią żołnierze 43blp.

Akcja „Sprzątania mogił Powstańców Warszawskich” organizowana jest przez Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki oraz Komitet Społeczny Nie Zapomnij o Nas Powstańcach Warszawskich od 5 lat. Biorą w niej udział mieszkańcy Warszawy, Stowarzyszenia, wolontariusze z całej Polski. W tym roku dołączyli także żołnierze 43 batalionu z Braniewa. Łącznie posprzątano ponad 1200 grobów, gdzie pochowanych jest blisko 2000 Powstańców.

Powstanie Warszawskie było wielkim czynem niepodległościowym, było walką o wolność, o prawo do własnego państwa, do bycia u siebie. Przez 63 dni mieszkańcy Warszawy bohatersko i z ogromną odwagą, nie lękając się śmierci, stawiali opór niemieckiemu okupantowi. Walczyli o wolność i godność Polski. Cześć i chwała Bohaterom!

43blp


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl