Elbląg odwiedziła minister Marlena Maląg. W mieście powstanie Centrum Usług Społecznych [ZDJĘCIA]

2020-08-05 15:34:04(ost. akt: 2020-08-06 08:23:26)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Będzie to jedno z 30 pilotażowych miejsc tego typu, jakie powstaną w Polsce. W środę (5 sierpnia) między Elblągiem a Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisana została umowa dotycząca utworzenia w mieście Centrum Usług Społecznych.
Elbląg odwiedziła minister Marlena Maląg, która nie ukrywała swojej radości związanej z planowanym powstaniem CUS.

— Niezmiernie cieszę się, że mogę uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu, gdzie za chwilę będziemy podpisywali drugą umowę w Polsce na Centrum Usług Społecznych — mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej. — Przypomnę, że Centra Usług Społecznych to inicjatywa prezydenta Andrzeja Duda. Powstanie 30 pilotażowych centr na terenie całego kraju, które będą funkcjonowały przez 3 lata, a my będziemy zbierali informacje, by kolejny program, który uruchomimy, był jak najlepszy — tłumaczyła Marlena Maląg.

Pierwsza w Polsce umowa została podpisana trzy tygodnie temu w Koszalinie. Jak przyznała pani minister, na ten cel przeznaczonych jest 100 milionów złotych. Umowę w Elblągu podpisano na 2,5 miliona złotych.


Czemu będą służyły Centra Usług Społecznych?
— To przede wszystkim kompleksowe wsparcie dla rodzin, ale też dla seniorów oraz miejsce dla inicjatyw związanych z wolontariatem. To tak naprawdę nowatorskie spojrzenie na zarządzanie usługami społecznymi — odpowiada pani minister. — Realizacja tego zadania w Elblągu niezmiernie cieszy, będzie ono służyło mieszkańcom, aby kompleksowe usługi mogły znajdować się w jednym miejscu, a ich jakość była na coraz wyższym poziomie — dodaje Maląg.

— Bardzo dziękujemy pani minister za pomoc w uzyskaniu środków, a prezydentowi miasta za to, że zechciał taki wniosek złożyć — mówił podczas środowego spotkania wicewojewoda warmińsko-mazurski, Aleksander Socha. — Jeżeli chodzi o Centra Usług Społecznych, to jest to zupełnie nowa jakość usług społecznych i świadczeń socjalnych na rzecz najbardziej potrzebujących — osób samotnych, rodzin i środowisk. To inicjatywa na rzecz środowiska lokalnego. Musimy otworzyć się na potrzeby i uzyskać informacje dotyczące tego, czego to środowisko potrzebuje, a jednocześnie stworzyć instytucję, która będzie koordynować te wszystkie zadania — podkreślał wicewojewoda.

— Zbierając wszystkich usługodawców takich jak samorząd, przedsiębiorcy, czy wolontariusze, możemy wnieść dużo dobrego i pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują — przyznał Aleksander Socha. — Uważam, że jest to dobra inicjatywa i bardzo za nią dziękuję w imieniu tych, którzy będą z niej korzystać. Czeka nas nowe zadanie, ale myślę, że Elbląg doskonale sobie z nim poradzi. Wiem, że może ono wyzwalać wiele emocji, bo trzeba podejść do jego realizacji w sposób bardzo wyważony i równocześnie zaangażować wspólnotę społeczną, by wszystko się udało — dodał wicewojewoda warmińsko-mazurski.

Przy podpisaniu umowy obecny był również Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
—Bardzo się cieszę i chcę podziękować pani minister za to, że osobiście do nas przyjechała — zaczął Nowak. — Projekt, który będzie realizowany w ramach podpisanej umowy, bardzo dobrze wpisuje się w działania samorządu w zakresie ścisłej współpracy z mieszkańcami w związku z diagnozowaniem ich potrzeb i świadczenia usług — zauważył wiceprezydent Elbląga. — To program skierowany do wszystkich mieszkańców i jestem przekonany, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, na którego bazie będzie utworzone Centrum Usług Społecznych, podoła temu zadaniu. Dodatkowe szkolenie w ramach tego projektu pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystanie zarówno potencjału, jak i środków finansowych, które na ten cel będą spożytkowane — mówił Janusz Nowak.

Projekt finansowany jest w stu procentach.
— Jest to bardzo korzystne dla naszego samorządu — przyznał Janusz Nowak. — Mogę zagwarantować, że każda złotówka zostanie bardzo dobrze wykorzystana — zakończył wiceprezydent miasta.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. s #2956943 | 93.131.*.* 6 sie 2020 16:50

    stara pieczarka szuka piasku na zulawach

    odpowiedz na ten komentarz

  2. poeta #2956818 | 31.0.*.* 6 sie 2020 11:47

    Elbląg, Maląg dwa bratanki, i na narty i na sanki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz