Niedziela, 2 kwietnia 2023. imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława

Zabytkowy zegar doczekał się remontu [ZDJĘCIA]

2020-08-13 20:00:00 (ost. akt: 2020-08-13 12:45:51)

Autor zdjęcia: UM Pasłęk

W ciągu najbliższych tygodni zostanie wyremontowany i zrekonstruowany zabytkowy Zegar wieżowy J.F. Weule w kościele pw. św. Bartłomieja w Pasłęku.

Zegar wieżowy został wykonany przez mistrza zegarmistrzowskiego J.F. Weule w roku 1922. Jego mechanizm został wykonany bardzo nowatorsko jak na ówczesne czasy. Czym charakteryzuje się zegar? O każdej pełnej godzinie jak i o półgodzinie słychać było bicie zegara na dzwonie, co wówczas stanowiło nie lada atrakcję dla mieszkańców.


- W regionie nie ma podobnego zegara, który wybijałby godziny i półgodziny na dzwonie - informuje miasto Pasłęk. - Zabytek jest przedmiotem żywego zainteresowania zarówno historyków sztuki jak i turystów odwiedzających region oraz lokalnej społeczności.

Cały mechanizm z podstawą waży około 350 kg. Jego wysokość z podstawą wynosi ok. 1,8m, a szerokość 1,2m. głębokość około 80cm. Zabytkowy zegar posiada ślady po kulach, prawdopodobnie wystrzelonych po zdobyciu miasta przez żołnierzy.

Remont zabytkowego zegara związany jest z obchodami 30 - lecia samorządu Miasta i Gminy Pasłęk. Gmina Pasłęk udzieliła wsparcia w formie dofinansowania na rzecz renowacji zabytku w wysokości 19500 zł.

W ciągu 2-3 tygodni odrestaurowany zegar zostanie umieszczony na wieży kościoła pw. św. Bartłomieja w Pasłęku.

oprac. K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mm #2959775 | 46.186.*.* 14 sie 2020 09:18

    z tego co wiem to w Górowie Iłąweckim starszy zegar i też wybija godziny na dzwonie który został odlany w 1692 roku w Królewcu.....

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz