Sobota, 13 sierpnia 2022. imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy

Zabytkowy zegar odrestaurowany [ZDJĘCIA]

2020-09-08 18:00:00 (ost. akt: 2020-09-08 12:13:41)

Autor zdjęcia: Urząd Miejski w Pasłęku

Wykonany w 1922 roku przez zegarmistrza J.F. Weule doczekał się renowacji. Niespełna stuletni zegar umieszczony został na wieży kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja w Pasłęku.


Zabytkowy zegar wyróżniał się już od samego powstania, wykorzystano w nim bowiem bardzo nowoczesny jak na 1922 rok mechanizm.

W regionie nie ma podobnego zegara, który by wybijał godziny i półgodziny na dzwonie. Zabytek jest przedmiotem żywego zainteresowania zarówno historyków sztuki, jak i turystów odwiedzających region oraz lokalnej społeczności – informują władze Pasłęka.

Cały mechanizm zegara wraz z podstawą waży prawie 350 kg, a jego wysokość równa jest niemal 1,8 m przy szerokości 1,2 m i głębokości 80 cm. – Zabytkowy zegar posiada ślady po kulach, prawdopodobnie wystrzelonych po zdobyciu miasta przez żołnierzy – zdradza pasłęcki Urząd Miejski.

Remont zegara związany był z obchodami 30-lecia samorządu Miasta i Gminy Pasłęk. Renowacja zabytku to koszt 19,5 tys. zł.

Zegar zamontowano już na wieży kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja w Pasłęku. – Wskazówki zegara zamontowane zostały na kopercie widocznej z ul. Chrobrego. W przyszłym roku planowana jest renowacja pozostałych kopert i wskazówek zegara – zdradzają władze miasta.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Claudia Klein #2969702 | 185.232.*.* 8 wrz 2020 23:06

    Witam i witam w Spotlight Global Financial Services. Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą przez | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było dużym problemem. Dla osób fizycznych, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki pod zastaw kapitału w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa procentowa, niewystarczające zabezpieczenia, wskaźnik zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne przyczyny. Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować swoje transakcje zawsze i wszędzie, gdzie tego potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach!

    odpowiedz na ten komentarz