Zmiany w elbląskich szpitalach

2020-09-11 16:00:00(ost. akt: 2020-09-11 14:03:38)

Autor zdjęcia: K

Oddziały ginekologii i położnictwa, które działają w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II, mogą zostać zamknięte i przeniesione do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Z kolei ze szpitala wojewódzkiego do miejskiego ma zostać przeniesiona pediatria. Wszystko jednak na razie jest w fazie rozmów.
- Szpital Miejski św. Jana Pawła II w ramach optymalizacji świadczeń medycznych w Elblągu we współpracy z Organem Założycielskim, Radą Społeczną Szpitala i Dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego pracuje nad konsolidacją usług, nad poprawą jakości pracy oraz nad zwiększeniem efektywności i dostępności do świadczeń medycznych – informowała Małgorzata Adamowicz, rzeczniczka szpitala. – Rozmowy w tej sprawie nadal trwają.

- Są to dla mnie bardzo niepokojące wiadomości, ponieważ jeszcze niedawno mówiono o konsolidacji, która miałaby polegać między innymi także na tym, że właśnie w Szpitalu Miejskim te oddziały będą wzmacniane – mówiła Monika Falej, która postanowiła zająć stanowisko w tej sprawie. - Tutejsze standardy spełniają wszelkie wymogi. Jest to więc dla mnie zadziwiająca decyzja. Poczyniono tu wiele inwestycji, aby elblążanki mogły spokojnie rodzić i mieć opiekę na najwyższym poziomie. Niepokojące jest również to, że dowiadujemy się o tym wszystkim z mediów, a nie ma dyskusji merytorycznej z radnymi. Z informacji, jakie do mnie docierają wynika, że oddział może zostać wygaszony do końca tego roku. Są to jedynie doniesienia i nie wiemy niczego na pewno.

- Elbląg jest miastem starzejącym się, więc jeżeli nie zadbamy o opiekę okołoporodową, to młode osoby będą stąd jeszcze bardziej uciekać – argumentowała posłanka. - Mamy dobę koronawirusa i jeżeli dojdzie do tego, że któryś ze szpitali będzie wyłączony z obsługi, to gdzie elblążanki będą robić? Myślę, że Elbląg stać na to, żeby mieć dwa takie miejsca. Swój niepokój przelałam również w piśmie do Witolda Wróblewskiego, prezydenta miasta, by jasno poinformował jakie są zamiary miasta i żeby jeszcze raz decyzję tę przemyślał.

Jak się okazuje szpitale prowadzą również rozmowy dotyczące oddziału pediatrycznego. - Od lat trwa ogólnopolska debata dotycząca konsolidacji tych samych świadczeń medycznych w szpitalach blisko siebie położonych – informowała Magdalena Rubczewska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. - Dotyczy to również naszego miasta.

Magdalena Rubczewska tłumaczyła, że całościowa opieka szpitalna nad pacjentem do 18 roku życia bezwzględnie wymaga funkcjonowania w jednym miejscu zarówno pediatrii zachowawczej, jak i pediatrii zabiegowej. - Obecnie w Elblągu pediatra zachowawcza mieści się w Szpitalu Miejskim, jak i w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, natomiast chirurgia dziecięca tylko w Szpitalu Miejskim w Elblągu - wyjaśnia. - Dyskusja umiejscowienia pediatrii w jednym szpitalu w Elblągu trwa od ponad 10 lat. Ostatecznie wspólnie ustalono, że docelowo całościowa opieka pediatryczna mieścić się będzie w Szpitalu Miejskim przy ul. Komeńskiego w Elblągu.

Szpital Miejski zadbał o to, aby posiadać niezbędny sprzęt do diagnostyki, w tym w tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. Obecnie placówka ta przystępuje do modernizacji infrastruktury, aby sprostać potrzebom oddziałów pediatrycznych. - Usługi pediatryczne w naszym mieście będą utrzymane na dotychczasowym poziomie, przy zachowaniu niezbędnej liczby miejsc – dodawała rzecznik. - Zarówno kadra jednego, jak i drugiego szpitala znajdzie zatrudnienie tak jak dotychczas. Wszelkie działania zmierzające do centralizacji usług pediatrycznych w naszym mieście mają na celu dobro dzieci i młodzieży, przy racjonalnym wykorzystaniu zasobów i środków.

Wymiana oddziałów między szpitalami jest ze sobą powiązana. - Rzeczywiście jest projekt takiego porozumienia między szpitalami, ale póki co szczegółów jeszcze nie znamy. W tej chwili temat ten jest w fazie rozmów między dyrektorami – wyjaśniał Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. - Mogę zapewnić, że dyrektorzy nie zrobią niczego, co mogłoby zaszkodzić mieszkańcom Elbląga. Chcą jedynie uporządkować usługi medyczne w mieście.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl