Jeden dzień, dwa wernisaże [ZDJĘCIA]

2020-09-12 12:00:00(ost. akt: 2020-09-11 14:44:32)

Autor zdjęcia: Dominika Jedynowicz

Elbląskie instytucje kulturalne regularnie zaspokajają apetyt na spotkania ze sztuką. W ostatni czwartek w mieście odbyły się dwa wernisaże dwóch niezwykłych artystek.

Wernisaż w Światowidzie


W Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" trwa cykl ARTystyczneczwARTki. To właśnie w ramach tych spotkań 10 września zaprezentowano prace mieszkającej na co dzień w oddalonym o około 30 kilometrów od Elbląga Małgorzaty Kwolek.

"Uporczywe Natchnienia" to debiutancka wystawa artystki, której inspiracją jest twórczość futurystów i surrealistów. — Każdy człowiek postrzega świat inaczej. Przedstawione prace stanowią mój obraz rzeczywistości — zdradza artystka i wyjaśnia, że to właśnie w swoich dziełach oddaje własne spostrzeżenia, uczucia i myśli.


— Obserwuję i odnajduję świat w tym, co nieoczywiste — przyznaje Małgorzata Kwolek. — Prace prowadzą dialog między symbolizmem w monochromatyzmie a pracami w kolorze, które wzorowane są między innymi na naturze. Mówią wiele o potrzebie obcowania choćby z namiastką jej piękna — dodaje artystka.

Przed nami jeszcze dwa wydarzenia w ramach ARTystycznychczwARTków. W najbliższy, 17 września zaprezentowane zostaną prace Marii Michoń, a 24 września zobaczymy "Przebłyski natury", za którymi stoją Thomas Johansen, Michael Lindholm, Martin Kunzendorf.


Wernisaż w Galerii EL


Wystawa prac Ady Kamińskiej „ułamki. krawędź wewnętrzna” cieszyła oko tych, którzy w miniony czwartek wybrali się na wernisaż do Galerii EL. Warto dodać, że artystka ma na swoim koncie wystawy nie tylko w Polsce, ale również we Francji i Szwajcarii.

Najnowszy cykl, tak jak poprzedni "przestrzenie-nieprzestrzenie" nawiązuje do kilkuletnich rozważań artystki nad przestrzenią. Intrygujące prace artystki są monochromatyczne, ale wprowadzone do kompozycji żółcienie, czernie czy indygo porządkują przestrzeń. W zaprezentowanych obrazach gdzieniegdzie przebijają też oranż, złoto, błękity i turkusy.


Prace Ady Kamińskiej podziwiać można w elbląskiej Galerii EL do 7 października. Do 2 października na odwiedzających czeka również wystawa niezwykłych prac Natalii Magalskiej pod tytułem "Bibeloty".


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl