Szpitale zamienią się oddziałami

2020-09-16 14:00:42(ost. akt: 2020-09-16 13:05:40)

Autor zdjęcia: K

Konsolidacja usług medyczny dojdzie do skutku. Najprawdopodobniej już od początku przyszłego roku Szpital Miejski wymieni się oddziałami z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym. Jak zapewniał Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego, w zamianie chodzi głównie o dobro pacjenta
Na czym będzie polegała zamiana? Ze Szpitala Miejskiego przeniesiony zostanie oddział położniczo – ginekologicznego, natomiast ze szpitala wojewódzkiego przeniesiony ma być oddział pediatryczny. O planowanych działaniach mówili podczas dzisiejszej konferencji prasowej – wiceprezydent Michał Missan oraz Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu. Jak podkreślali nie ma mowy o likwidacji czy ograniczaniu dostępności. Wręcz przeciwnie - to działania propacjenckie, zgodne z rekomendacjami i kierunkami rządowymi.

- Jest to kolejny krok w tworzeniu nowoczesnego, uporządkowanego rynku usług medycznych w naszym mieście – mówił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. - Pierwszym krokiem było w 2016 roku dwóch szpitali miejskich - przy ul. Żeromskiego i Komeńskiego. Po prawie czterech latach możemy powiedzieć, że był to bardzo dobry pomysł. Szpital bardzo dobrze funkcjonuje, a wynik finansowy nie budzi zastrzeżeń. Dziś, kiedy przystępujemy do kolejnego etapu mam wrażenie, że ktoś znowu próbuje stworzyć sztuczne zagrożenie, dlatego chciałbym zapewnić, że nie dopuścimy do sytuacji, aby ktokolwiek z pacjentów był niezaopiekowany, pozbawiony diagnostyki i musiał wyjeżdżać do innych szpitali, chyba, że wymaga leczenia na poziomie klinicznym – podkreślał wiceprezydent Miachał Missan.

Wiceprezydent zaznaczył, że planowane zmiany nie dotyczą likwidacji oddziałów i ograniczenia dostępności do poszczególnych usług medycznych, a wręcz przeciwnie. To optymalne wykorzystanie zasobów kadrowych i sprzętowych w trosce o dobro pacjenta.

Szpital Miejski od momentu połączenia osiąga dodatni wynik finansowy i nie ma żadnych zobowiązań. Placówka rozwija się, czego dowodem są pozyskane środki unijne na budowę nowego bloku operacyjnego i modernizację oddziałów. Projekt opiewa na kwotę ponad 42 mln zł. Aktualnie na końcowym etapie jest procedura przetargowa na wykonawcę inwestycji.

- W związku z tym Rada Społeczna szpitala dała nam zielone światło do dalszych działań optymalizacyjnych, których efektem będzie dalszy rozwój placówki dla mieszkańców Elbląga – informował dyrektor. - Wpisuje się to doskonale w rekomendacje NFZ, Ministerstwa Zdrowia, czy tzw. mapy potrzeb zdrowotnych. Wiem, że te kwestie mogą budzić niepokój pacjentów, czy niektórych pracowników. Chciałbym jednak wszystkich bardzo mocno zapewnić, że są to działania propacjenckie. Panie, które korzystały do tej pory z naszych usług, w wyniku tych działań nie będą musiały korzystać z usług poza Elblągiem. Wszystkie będą zaopiekowane w Elblągu i to na najwyższym poziomie. W najbliższych dniach w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zostanie otwarty najnowocześniejszy w regionie trakt porodowy. Na pewno dla nikogo miejsc nie zabraknie. W szpitalu wojewódzkim jest również świetnie działający oddział neonatologiczny, który zapewnia kompleksową opiekę noworodkom. Myślę, że to również wpłynie na poprawę usług ginekologiczno – położniczych na terenie Elbląga.

Nadchodzące zmiany nie spowodują żadnych zwolnień wśród personelu obu szpitali. - Wszyscy nasi pracownicy, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę, zostaną zatrudnieni w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Nie będzie więc problemu, jeśli pacjentka nadal będzie chciała korzystać z usług dotychczasowej położnej – zaznaczył dyrektor.

W Szpitalu Miejskim, w obiektach przy ul. Komeńskiego po modernizacji powstanie nowoczesny oddział pediatryczny – zarówno dla dzieci młodszych, jak i starszych. Będzie to z pewnością gwarantowało również lepszą współpracę z oddziałem chirurgii dziecięcej, który zostanie przeniesiony z ul. Żeromskiego do budynku przy ul. Komeńskiego.

Konsolidacja usług planowana jest od 1 stycznia 2021 roku.

oprac. K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sara #2973217 | 93.105.*.* 17 wrz 2020 06:58

    - Pierwszym krokiem było w 2016 roku dwóch szpitali miejskich - przy ul. Żeromskiego i Komeńskiego. ---------- Nie bardzo składne jest to zdanie. Co Autor miał ns myśli

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ono #2972971 | 109.241.*.* 16 wrz 2020 14:59

    ...w tym przypadku dyrektor wojewódzkiego oddziału NFZ nie ma oczywiście nic do gadania bo gdy pacjenci się skarżą że nie maja bezpośredniego kontaktu z lekarzami to pan wiceprezydent odsyła do NFZ...

    odpowiedz na ten komentarz