Uczciliśmy pamięć bohaterów [ZDJĘCIA]

2020-09-27 14:51:00(ost. akt: 2020-09-27 14:50:44)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Tak rozbudowane państwo podziemne nie powstało w żadnym innym okupowanym kraju — mówił dziś Michał Missan. Elblążanie uczcili 27 września 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

W dzisiejszej uroczystości mającej na celu uczczenie 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego uczestniczyli m.in. wiceprezydent Michał Missan, przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk, biskup elbląski Jacek Jezierski, wójt gminy Elbląg Zygmunt Tucholski, Dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Edward Pietrulewicz, przedstawiciele służb mundurowych i żołnierze Wojska Polskiego.

— Kiedy hitlerowskie Niemcy i sowiecka Rosja podzieliły już Polskę, szybko stało się jasne, że oba totalitaryzmy nie pozwolą na żadne przejawy funkcjonowania państwa polskiego. W hitlerowskim projekcie Polska stanowiła pole eksploatacji, Polacy zaś niższą grupę ludzi, którą należało eliminować, chociażby przy pomocy nadludzkiej pracy — zaczął Michał Missan.

I kontynuował: — Sowiecki model zakładał zgładzenie wrogów klasowych, a z reszty zastraszonego społeczeństwa wytworzenie człowieka sowieckiego. Okupanci szczególnie skrupulatnie zmierzali do likwidacji inteligencji, a więc elity polskiego społeczeństwa, która w istocie rzeczy, odpowiada za tworzenie struktur państwowych. To jest właśnie kontekst, w którym społeczeństwo polskie w odruchu obronnym tworzyło państwo podziemne, które dziś wspominamy.

Wiceprezydent Elbląga podkreślał wyjątkowość Polskiego Państwa Podziemnego: — Tak rozbudowane państwo podziemne nie powstało w żadnym innym okupowanym kraju. Oddziały zbrojne, wywiad, sądy, zaopatrzenie, edukacja — to przykłady owego drugiego życia, które kształtowało i hartowało wielu Polaków niegodzących się na działania okupantów.

Michał Missan nie zapomniał wspomnieć o tym, że działanie w strukturach państwa podziemnego wiązało się z ogromnym ryzykiem. — Łącznie z tym najwyższym — utratą życia w momencie dekonspiracji. To była cena, którą przyszło płacić za obronę polskości — przyznał wiceprezydent.

I zakończył: — Jesteśmy dziś winni pamięć twórcom Polskiego Państwa Podziemnego i naszą wdzięczność za to, że dzięki ich odwadze podczas II wojny światowej, mogliśmy mówić o Polsce Walczącej. W imieniu elblążan składam dziś hołd twórcom i uczestnikom Polskiego Państwa Podziemnego. Cześć ich pamięci.

Edward Pietrulewicz przeczytał list od Gustawa Marka Brzezina, w którym marszałek przypomniał o tym, co wydarzyło się 81 lat temu: — W przeddzień kapitulacji stolicy, w dniu 27 września 1939 roku, powstała ogólnonarodowa organizacja Służba Zwycięstwu Polski, tym samym dając początek Polskiemu Państwu Podziemnemu. Powstała jedyna w okupowanej Europie struktura doskonale funkcjonującego konspiracyjnego państwa ze sprawnie działającą administracją cywilną, z rozbudowanym na wszystkich poziomach nauczania tajnym szkolnictwem, z rozwiniętym sądownictwem.

— Pamięć o bohaterach przetrwała w ludzkich sercach, a wartości, którymi się kierowali, były przekazywane z pokolenia na pokolenie — przyznał Gustaw Marek Brzezin.

Po odczytaniu apelu pamięci i wystrzelono salwę honorową na cześć bohaterów. Uroczystość zakończyło składanie kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl