To ona dba o naszych bohaterów

2020-09-29 10:00:00(ost. akt: 2020-09-29 12:36:44)
Pani podporucznik troszczy się o seniorów i kombatantów

Pani podporucznik troszczy się o seniorów i kombatantów

Autor zdjęcia: 43blp

Jestem dumna z tego, że mam możliwość obcowania z ludźmi, którzy walczyli o naszą ojczyznę — przyznaje ppor. Anna Szczepańska z 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie. To właśnie ona jakiś czas temu została odznaczona medalem „Pro Patria”.
Pierwszego września obchodzimy Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. To nie przypadek, że odznaczenie trafiło do ppor. Anny Szczepańskiej właśnie w tym wyjątkowym dniu.

Jak informuje 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, medal Pro Patria przyznawany jest w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

— Chcemy pokazać pewną więź międzypokoleniową. Dziękując weteranom, chcemy podziękować również tym, którzy starają się tę tradycję niepodległościową przenosić we współczesność — zauważa Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk.

Ppor. Anna Szczepańska jest nie tylko Przewodniczącą Zespołu ds. Kombatantów 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ale i prezeską Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.

Dziś pani Anna przyznaje: — Otrzymać tak piękne odznaczenie, jakim bez wątpienia jest Pro Patria, to prawdziwy zaszczyt. Zaszczyt, ale i zarazem zobowiązanie do jeszcze większej pracy. 

Obrazek w tresci

I dodaje: — Staram się jedynie wypełniać mój obowiązek wobec kombatantów i wobec Polski. Jestem dumna z tego, że mam możliwość obcowania z ludźmi, którzy walczyli o naszą Ojczyznę. Chwile, które spędzamy wspólnie, są chwilami, jakich nie zapomnę do końca życia.

Dlaczego tak ważne jest kultywowanie pamięci o walce o niepodległość i pamiętanie o naszych bohaterach narodowych? — Nie ma kraju na świecie, który poniósłby większe straty i dźwigałby większe ciężary niż Polska, ale my swojej historii wstydzić się nie musimy — odpowiada Anna Szczepańska. — Powinniśmy być dumni z naszych korzeni, z naszych bohaterów. Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma zaszczyt obcowania z ludźmi, którzy walczyli o naszą ojczyznę i to na naszych barkach spoczywa obowiązek, by ich historie i wartości przekazać następnym pokoleniom. Gdyby nie oni wtedy — dziś nie byłoby nas — przyznaje pani podporucznik.

Jak zachęcać młode pokolenia do kultywowania tej pamięci? — Jak mówił Marszałek Piłsudski, "Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości". Nasza młodzież niejednokrotnie pokazała, że chce znać historię swojej ojczyzny — zauważa nasza rozmówczyni.

Obrazek w tresci

I przyznaje: — Organizowane przez nas konkursy patriotyczne cieszą się dużym zainteresowaniem, a prelekcje z uczestnikami walk o niepodległość i spotkania z nimi to najlepszy sposób, by zainteresować młode pokolenie. Warto pokazywać prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Młodzież, którą zabraliśmy na teren prowadzenia poszukiwań oraz dawnego aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie,  zupełnie inaczej odbierała później lekcje historii. Przed oczami mam widok jednego z nastoletnich uczestników takiego wyjazdu, który wychodząc z autobusu, podszedł do mnie i podziękował. Tak szczerze, prosto z serca. Było już bardzo późno i każdy był zmęczony. Takie chwile budują, bo dają wiarę w to, że ktoś po nas będzie to kontynuował — mówi ppor. Anna Szczepańska.

Przypomnijmy, żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie czynnie pomagają kombatantom, poznają ich historie i integrują się z nimi. Sierpniowe Święto Wojska Polskiego spędzili na przykład z por. Jerzym Kwietniewskim, nie zapomnieli o urodzinach mjr Lucjana Deniziaka ps. „Orzeł”, którego odwiedzili z tortem i życzeniami, a w ramach tegorocznej akcji „Odporna Wiosna” dostarczali kombatantom i osobom starszym żywność i leki.

Obrazek w tresci


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl