Mieszkańcy się skarżą: samochody są za głośne!

2020-09-29 18:00:00(ost. akt: 2020-09-29 15:23:01)

Autor zdjęcia: K

Wiadukt przy ulicy Skrzydlatej i biegnąca na nim droga krajowa S7 są zmorą mieszkańców ulic Malborskiej, Skrzydlatej i Olkuskiej. Natężenie hałasu, jakie występuje, w tej okolicy nie daje bowiem normalnie funkcjonować. Interpelację w tej sprawie złożył radny Marek Osik.
„Mieszkańcy ulic Malborskiej, Skrzydlatej i Olkuskiej mający swoje mieszkania w okolicy wiaduktu przy ulicy Skrzydlatej zgłaszają znaczne uciążliwości spowodowane natężeniem hałasu spowodowanego przez pojazdy przemieszczające się trasą krajową S7” – napisał radny. „Z uwagi na znaczny wzrost natężenia ruchu poziom hałasu systematycznie wzrasta bez względu na porę dnia.” – dodaje. I pyta: „Czy istnieje możliwość prawna zlecenia pomiaru natężenia hałasu i wystąpienia do GDDiK o rozważenie możliwości i zasadności montażu ekranów akustycznych?

Do sprawy odniósł się Janusz Nowak, pełniący obowiązki prezydenta Elbląga. W odpowiedzi czytamy, że regulacje w tym zakresie oraz wytyczne określają przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska. Zgodnie z zapisami ustawy, obowiązki w zakresie hałasu drogowego i podejmowanie działań w celu ich spełnienia spoczywa na zarządcy drogi, w przypadku drogi S7 jest to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Odział w Olsztynie.

Jak zauważa Janusz Nowak, na podstawie art. 175 tej ustawy, zarządca drogi jest zobowiązany do okresowych pomiarów poziomu hałasu związanych z eksploatacją drogi i zapewnienia, aby na terenach sąsiadujących z drogą nie został przekroczony poziom hałasu. Takie pomiary zarządca drogi powinien wykonywać co 5 lat, w okresie wykonywania generalnego pomiaru ruchu. Zgodnie z zarządzeniem Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad pomiar powinien więc być dokonany jeszcze w 2020 roku.

„Odnosząc się do zgłaszanego problemu, chciałbym nadmienić, że już w latach ubiegłych, na wniosek mieszkańców osiedla Dębowa podejmowane były działania zmierzające do ograniczenia emisji hałasu od strony drogi ekspresowej” – zauważa wiceprezydent. „Gmina Miasto Elbląg zleciła badania hałasu w rejonie osiedla Dębowa. Wykonane badania wykazały nieznaczne przekroczenie hałasu w porze nocnej w jednym punkcie pomiarowym w sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej. Sprawozdanie z tych badań zostało przekazane do GDDKiA z wnioskiem o podjęcie działań obniżających emisję hałasu w przedmiotowej lokalizacji poprzez montaż dodatkowych ekranów akustycznych z jednoczesną deklaracją udziału w kosztach". – wyjaśnia Janusz Nowak.

Zarządca drogi ekspresowej podważył jednak wyniki badania, powołując się na kwalifikację terenów w miejscowym planie zagospodarowania, które zakwalifikowane są jako tereny zabudowy mieszkaniowo - usługowej, w stosunku do których obowiązujące normy są mniej rygorystyczne niż dla terenów zabudowy jednorodzinnej. Wskazał, że obecne zabezpieczenia w postaci istniejących ekranów akustycznych są wystarczające i nie podjął współpracy w tym zakresie.

„Mając na uwadze domniemany wzrost natężenia ruchu po przebudowie drogi ekspresowej S7 oraz nowe badania hałasu, które w roku 2020 zobowiązana jest przeprowadzić GDDKiA, informuję, że ponownie skieruję sprawę do zarządcy drogi ekspresowej z wnioskiem o przekazanie informacji z przeprowadzonych badań hałasu w sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych po stronie Elbląga oraz o podjęcie działań zmierzających do zmniejszenia poziomu hałasu komunikacyjnego. Ze swojej strony będę podtrzymywał swoje deklaracje w kwestii współpracy z GDDKiA w tym zakresie, co pozwoli na realne uwzględnienie próśb mieszkańców i podjęcie działań zmierzających do zmniejszenia emisji hałasu w rejonie zabudowy mieszalnej poprzez montaż ekranów akustycznych, o co będę wnioskował w skierowanym do GDDKiA piśmie". – kończy Janusz Nowak.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ehhhhhh #2978269 | 78.88.*.* 29 wrz 2020 21:58

  mieszkaniec Zatorza no nie zabłysnąłeś wiedzą w tym temacie ... oj nie... filmów za dużo oglądasz , realiów nie znasz...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. czy #2978256 | 78.88.*.* 29 wrz 2020 21:10

  redakcja nie może od razu reagować i wy....lać takie durne komenty jak ten wyżej!!! do roboty

  odpowiedz na ten komentarz

 3. mieszkaniec Zatorza #2978237 | 5.173.*.* 29 wrz 2020 20:12

  Problemem jest nie droga a samochody lub motocykle. Wystarczy zmierzyć ile decybeli emituje taki pojazd i zabrać dowód rejestracyjny. Pojazd na lawetę i właściciel się nauczy. Co robi drogówka i inspekcja???

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

 4. שְׁלֹמֹה Liam #2978199 | 185.65.*.* 29 wrz 2020 18:09

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Dobrý den, chcel som rýchlo informovat môj milenec je tam vonku, že prechádza neštastný vztah, myslel som, že on-line kúzlo nefunguje, kým som prišiel do kontaktu s Dr Lomi, ktorý urobil kúzlo pre mna a môj milenec sa vrátil ku mne to bolo potom viem, že duchovné ovládanie fyzickej, Dr Lomi je najlepšie kúzlo kolieska, ktoré vám pomôžu priviest spät svojho milenca, pomôže vám s akýmkolvek rozvodom problém je to najlepšie, co môžete kontaktovat ho na e-mail; lomiultimatetemple@gmail.com alebo napísat cez linku alebo WhatsApp císlo +2349034287285 môže pomôct vyriešit akýkolvek problém.