Wojewódzki Szpital Zespolony: zwiększył się komfort rodzenia

2020-10-05 12:55:32(ost. akt: 2020-10-05 13:02:37)

Autor zdjęcia: K

Nowe sale, nowy sprzęt, funkcjonalny i estetyczny wystrój — Trakt Porodowy i Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zyskały nowy blask. Koszt inwestycji wyniósł ponad 15 mln zł.
Wszystko to w ramach projektu „Modernizacja Traktu Porodowego i Oddziału Ginekologiczno – Położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu wraz z doposażeniem.” Projekt rozpoczął się 20 października 2017 roku. Wartość całkowita projektu wyniosła 15 041 641,19 zł, dofinansowanie z UE, to prawie 10 mln zł, dotacja celowa Województwa Warmińsko-Mazurskiego opiewa na kwotę 4 mln 800 tys. zł, wkład własny szpitala – ponad 500 tys zł.

Główne założenia projektu w trakcie porodowym, to trzy sale porodów rodzinnych z sanitariatami, stanowisko pierwszej pielęgnacji i resuscytacji noworodka, stanowisko monitorowania okołoporodowego, trzyłóżkowa sala po porodach powikłanych. Do głównych założeń oddziału ginekologiczno-położniczego należą szerokie drogi komunikacyjne oraz sanitariaty dostosowane dla osób niepełnosprawnych, sale łóżkowe z węzłami sanitarnymi, centralny punkt pielęgniarski oraz sala pooperacyjna doposażona w nowoczesny sprzęt medyczny oraz monitoring.

Remont był uciążliwy, głównie dla personelu medycznego, który ze wszystkich sił starał się zapewnić rodzącym godne warunki. — Praca personelu w warunkach remontu i jeszcze dodatkowo trwającej pandemii wymagała szczególnego wysiłku — mówiła Hanicenta Rzepa, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego. — Musieliśmy się zmieścić na o wiele mniejszym obszarze, mimo że mieliśmy więcej pacjentów do przyjęcia.

Na szczęście remont dobiegł końca. — Oddział położniczo-ginekologiczny, trakt porodowy i poradnia konsultacyjna w chwili obecnej są wyposażone w nowoczesny sprzęt, zyskaliśmy funkcjonalny i estety wystrój. Jestem przekonana, że będzie służył bardzo dobrze wszystkim pacjentom — dodaje ordynator.

Hanicenta Rzepa, podczas konferencji podsumowującej projekt opowiedziała o zespole, który czuwa nad pacjentkami i noworodkami. — Opieką pielęgniarską na oddziale zajmuje się 61 położnych i 4 pielęgniarki. W ostatnich dwóch latach studia podyplomowe ukończyło 10 położnych. Bardzo cenię pracę położnych, ponieważ jest to fundament prawidłowego funkcjonowania oddziału położniczo-ginekologicznego. Na naszym oddziale jest zatrudniona również pani psycholog. Jest osobą serdeczną, empatyczną, bardzo dobrze przygotowaną merytorycznie, ale również, od niedawna, zna problemy przyszłych mam z autopsji, ponieważ sama niedawno urodziła. Jest ona bardzo potrzebna na oddziale, zwłaszcza teraz, kiedy jest tak bardzo ograniczony kontakt z najbliższymi.

Jak kontynuowała ordynator, zespół lekarski liczy 25 osób, w tym 16 specjalistów i 9 osób specjalizujących się. — Edukacja lekarzy w naszym oddziale nie kończy się na specjalizacji położniczo-ginekologicznej. Dwóch lekarzy ma dodatkową specjalizację z zakresu endokrynologii, dwóch specjalizuje się w zakresie ginekologii onkologicznej, trzech posiada certyfikaty polskiego i międzynarodowego towarzystwa ultrasonograficznego.

— Gratuluję realizacji tego projekt — mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. — To jest światowa inwestycja. To, co było zapowiadane trzy lata temu, dziś zostało zrealizowane. Bez pieniędzy unijnych nie można by zrealizować tego projektu, ale jednak nasze środki też były duże.

— Cieszymy się bardzo, że będzie więcej łóżek poporodowych — dodawał Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. — Budujemy bezpieczną, nowoczesną ochronę zdrowia w mieście.

— Zapraszamy do naszego oddziału. Pragniemy zapewnić paniom profesjonalną, pełną zaangażowania i empatii opiekę medyczną i psychologiczną w tych nowych, komfortowych warunkach — kończyła pani ordynator.

Karolina Król


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl