Rozpoczął się sezon grzewczy. Strażnicy sprawdzą, czym palimy w piecach

2020-10-12 16:00:00(ost. akt: 2020-10-12 12:30:23)

Autor zdjęcia: pixabay

Na zewnątrz coraz chłodniej, co oznacza początek sezonu grzewczego. Jak przyznaje Marcin Bukowski, elbląska Straż Miejska na razie odnotowała zaledwie pojedyncze zgłoszenia dotyczące niepokojąco wyglądającego dymu, ale jak co roku, ich ilość będzie rosła z każdym dniem.
Ludzie w ostatnim czasie bardzo zwracają uwagę na stan zdrowia swój i swoich bliskich, jeżeli więc widzą coś niepokojącego, od razu do nas dzwonią i proszą o pilną interwencję — zauważa Marcin Bukowski, zastępca komendanta elbląskiej Straży Miejskiej.

Jak informuje Bukowski, na tę chwilę Straż Miejska przyjmuje pojedyncze zgłoszenia dotyczące zadymienia, które wskazywać może na spalanie odpadów.

— Wszystko uwarunkowane jest pogodą panującą na zewnątrz. Dziś, kiedy jest jeszcze w miarę ciepło, spalanie odpadów występuje w mniejszych ilościach, ale zeszłe lata pokazywały nam, że takich sytuacji odnotowujemy w sezonie, który trwa mniej więcej od października do marca, bardzo dużo — przekazuje zastępca komendanta.

I dodaje: — Warto jednak dodać, że z roku na rok, w każdym kolejnym sezonie grzewczym to zjawisko występuje coraz rzadziej. Wiemy jednak, że w ciągu najbliższych dni i tygodni liczba interwencji będzie wzrastać.

Niepokojąco wyglądające zadymienie zgłaszać można do dyżurnego elbląskiego Straży Miejskiej. — Wówczas mamy obowiązek sprawdzić zaistniałą sytuację i zweryfikować, czy faktycznie dochodzi do spalania odpadów. Często bywa tak, że przy rozpalaniu, nawet właściwym opałem, tworzy się gęsty dym, ale gdy przyjeżdża patrol, okazuje się, że nie ma powodów do niepokoju — tłumaczy Marcin Bukowski. — Przy rozpalaniu jeszcze mokrego lub wilgotnego drzewa początkowo tworzyć się może zadymienie, które może nam się wydawać efektem spalania odpadów — informuje nasz rozmówca.

Co jednak gdy faktycznie do pieca trafiają śmieci? — Za termiczne przekształcanie odpadów Straż Miejska może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł, a jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wynieść aż do 5 tys. zł. — przekazuje Bukowski.

Straż Miejska działa w granicach administracyjnych miasta i niestety okazuje się, że gdy w Elblągu mieszkańcy starają się przestrzegać przepisów, a gdy tego nie robią, są kontrolowani i karani, już poza jego granicami, obserwuje się mniej poważne podejście do tematu.

Naprzeciw problemom związanym z niewłaściwym ogrzewaniem naszych mieszkań i domów wychodzi Urząd Miasta w Elblągu. Do 31 października można składać wniosek o dofinansowanie wymiany starego pieca na nowy.

Wniosek można pobrać przez internet lub osobiście w Urzędzie Miasta przy ul. Łączności 1. Wypełniony dokument należy złożyć w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Elblągu. Następnie czekamy na telefon pracownika Departamentu Ochrony Środowiska, który ustali z nami termin wizji potwierdzającej dane zawarte we wniosku, wówczas podpisać będziemy mogli z miastem umowę dotyczącą dotacji, która umożliwi rozpoczęcie inwestycji.

Należy jednak pamiętać, że koszty inwestycji nie mogą być poniesione przed datą podpisania umowy dotacji, ani po terminie zakończenia realizacji inwestycji określonym w zawartej umowie.

Po zakończeniu inwestycji należy złożyć kompletne sprawozdanie z realizacji zadania i czekać na telefon DOŚ w celu ustalenia terminu wizji potwierdzającej wykonanie inwestycji, po której nastąpi przekazanie środków finansowych.

Więcej informacji na temat dofinansowanie znajdziecie tutaj.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Prawo #2984971 | 83.6.*.* 13 paź 2020 09:34

    Wojewodztwo warmińsko-mazurskie jako jedyne w Polsce ( Sejmik Województwa) nie przyjęło Uchwały Anty-Smogowej więc te kontrole i ewentualne nakładanie mandatów jest dzialaniem bezprawnym.W każdym sądzie taki mandat hesy do podważania. Proszę sprawdzić

    odpowiedz na ten komentarz

  2. no to już szczyty języka polskiego #2984780 | 78.88.*.* 12 paź 2020 19:48

    ...za termiczne przekształcanie odpadów Straż Miejska może ukarać ..... - polska języka piękna języka

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz