Odszkodowanie z OC sprawcy – sprawdź, co Ci się należy

2020-10-22 08:49:11(ost. akt: 2020-11-09 12:29:16)   Artykuł sponsorowany
Wypadek drogowy to niezwykle stresująca sytuacja – dla obu stron. Dlatego warto poznać wcześniej swoje prawa, aby wiedzieć, jak się zachować. Tym razem wyjaśniamy, jak działa odszkodowanie z OC sprawcy, w jakiej formie zostanie nam wypłacone i jakie szkody pokryje.
Ubezpieczenie OC – co pokryje?
Większość z nas pamięta, że ubezpieczenie OC (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-oc/) sprawcy pokryje koszty naprawy naszego pojazdu, ale to jedynie niewielka część możliwości, jakie oferuje ta polisa. Przyjrzyjmy się po kolei wszystkim rodzajom odszkodowań z OC sprawcy kolizji lub wypadku.

• Odszkodowanie z OC za zniszczony pojazd – w przypadku tej szkody warto wspomnieć, że może ona zostać zlikwidowana gotówkowo lub bezgotówkowo. W pierwszym przypadku ubezpieczyciel wypłaci tyle, ile wskaże rzeczoznawca, a my będziemy musieli sami za te pieniądze naprawić samochód. W drugim przypadku wskazujemy warsztat, w którym szkoda ma zostać naprawiona, a ubezpieczyciel opłaca tę usługę.

Holowanie pojazdu – w przypadku konieczności holowania pamiętajmy, że także to pokrywa ubezpieczenie OC sprawcy.
• Auto zastępcze – jeśli udowodnimy, że auto jest nam niezbędne, np. do dojeżdżania do pracy albo zawożenia dzieci do szkoły, przysługuje nam pojazd zastępczy. Pamiętajmy jednak, że nie będzie on wyższej klasy niż ten, który został uszkodzony w kolizji.

Utrata wartości handlowej – auto po wypadku zazwyczaj ma mniejszą wartość niż ten sam samochód, ale bezwypadkowy. Jeżeli nasz pojazd miał w dniu kolizji bądź wypadku mniej niż 6 lat, możemy ubiegać się o zwrot różnicy wartości, jaka zachodzi między autem powypadkowym a bezwypadkowym.

Odszkodowanie za inne przedmioty – podczas wypadku zniszczeniu ulega często nie tylko auto, ale i przedmioty przewożone w samochodzie. Jeśli doszło do ich zniszczenia, ich naprawę bądź rekompensatę za ich zniszczenie pokryje ubezpieczenie OC sprawcy.

Pokrycie lub zwrot kosztów leczenia oraz rehabilitacji – zarówno leczenie, jak i rehabilitacja niezbędne z powodu wypadku zostaną sfinansowane z OC sprawcy. Pamiętajmy, że mamy prawo wskazać, w jakiej placówce chcemy dochodzić do zdrowia – może to być także placówka prywatna.

Zadośćuczynienie za ból i cierpienie – pomimo że trudno jest wycenić ból fizyczny czy psychiczny, to również w przypadku ich wystąpienia przysługuje nam świadczenie, które pokryje OC sprawcy. O takie zadośćuczynienie może występować nie tylko ofiara, ale i jej bliscy – np. w sytuacji, gdy ofiara zmarła.

Bezpośrednia likwidacja szkody – co warto wiedzieć?
W kontekście ubezpieczenia OC warto także wspomnieć o bezpośredniej likwidacji szkody. Ten typ likwidacji szkody z OC sprawcy polega na tym, że wypłatą odszkodowania bądź świadczenia w przypadku OC zajmuje się nasz ubezpieczyciel, a nie ubezpieczyciel sprawcy. Dopiero po wypłacie pieniędzy nasze towarzystwo ubezpieczeniowe kontaktuje się z towarzystwem sprawcy w celu odzyskania wypłaconej kwoty. Bezpośrednia likwidacja szkód zapewnia szybszą i sprawniejszą wypłatę należności. Wybierając ubezpieczyciela, warto zdecydować się na ubezpieczenie OC u takiego, który oferuje bezpośrednią likwidację szkody. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach tej formy:
• do zdarzenia doszło w Polsce;
• w zdarzeniu wzięły udział tylko 2 pojazdy;
• sprawa nie trafiła do sądu, a wina została orzeczona np. przez samych uczestników lub policję;
• w zdarzeniu nikt nie został rannych;
• wartość szkody nie przekroczyła 30 000 zł;
• sprawca ubezpieczony jest w towarzystwie obsługującym bezpośrednią likwidację szkód.

Szkoda całkowita z OC sprawcy – kiedy ma miejsce?
W kontekście OC spotkamy się także z określeniem szkody całkowitej. Na czym to polega? Taki rodzaj szkody występuje, kiedy nasz pojazd został całkowicie zniszczony, a koszt jego naprawy przekracza wartość samego pojazdu. Odszkodowanie w przypadku szkody całkowitej z OC sprawcy wyniesie jednak niepełną wartość auta w dniu wypadku, ale różnicę między wartością samochodu a wartością wraku.