Konserwacja ambony i baptysterium kościoła w Mariance [ZDJĘCIA]

2020-11-04 14:00:00(ost. akt: 2020-11-04 10:25:48)

Autor zdjęcia: UMiG Pasłęk

Marianka (powiat elbląski, gmina Pasłęk) to niewielka wieś założona przez Krzyżaków na początku XIV wieku. Według źródeł historycznych budowa tamtejszego kościoła pod wezwanie św. Piotra i Pawła mogła rozpocząć się już w 1334 roku.

Początek prac remontowych i konserwatorskich w zabytkowej świątyni w Mariance miał miejsce w 2007 roku. Dwa lata później odsłonięte zostały malowidła ścienne na północnej ścianie kościoła, natomiast w 2011 światło dzienne ujrzały malowidła na ścianie południowej — postaci apostołów, elementy ornamentalne i heraldyczne.

Pracami kierowała dr Joanna Arszyńska z Zakładu Konserwacji, Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która w jednej z publikacji, tak pisała o świątyni w Mariance: — Kościół wyróżnia się niewątpliwie na tle innych wiejskich świątyń regionu zarówno skalą, jak i złożonym układem funkcjonalnym oraz bogactwem formy.

Ostatnio zakończono trwające trzy lata prace związane z konserwacją, restauracją i rekonstrukcją ambony i baptysterium, które dr Joanna Arszyńska prowadziła we współpracy z dr. Stanisławem Kośmińskim — twórcą rekonstrukcji snycerskich i rzeźb.

Jak informuje Urząd Miasta i Gminy w Pasłęku, w pierwszym roku prac dokonano konserwacji konstrukcji, przy której konserwatorów wspomógł miejscowy stolarz, Marek Szymański.

Kolejnym etapem była rekonstrukcja dekoracji snycerskich i częściowo baptysterium oraz anioła znajdującego się pod amboną. W tym roku konserwatorzy dokonali rekonstrukcji snycerskich ambony — przekazuje UMiG w Pasłęku.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mazur #3001099 | 79.124.*.* 4 lis 2020 15:05

    brakuje respiratorów więc remontujmy kościoły

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz