Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

11 listopada w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji [ZDJĘCIA]

2020-11-11 08:00:00 (ost. akt: 2020-11-10 17:52:29)

Autor zdjęcia: kpt. Agnieszka Pytko

Narodowy Dzień Niepodległości to dla Polaków dzień szczególny. I choć ograniczenia związane z pandemią nie pozwalają na świętowanie wzorem ubiegłych lat, żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód pamiętają o tych, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w obronie wolności i niepodległości.

Obchody świąt w bieżącym roku są wyjątkowe, ponieważ pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia nie zezwalają na świętowanie wzorem minionych lat. Jednak te ograniczenia nie zwalniają z pamięci o tych, których poświęcenie pozwala nam cieszyć się wolnością i niepodległością.

Nie zapominają o tym również żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, celebrujący święta państw, których przedstawiciele służą w elbląskim dowództwie. Jednym z takich szczególnych dni jest 11 listopada.

Tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Święto, które jest symbolem jedności, solidarności, niezłomnej walki o wolną Polskę i wiary w lepszą przyszłość we własnym kraju.

Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była krwią kolejnych pokoleń Polaków, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą Ojczyzny. 11 listopada to czas zadumy, wspomnień, ale i czas radości z odzyskanej niepodległości.

Ze względu na ograniczenia dowództwo nie organizuje w tym roku tradycyjnych zbiórek z okazji świąt. Dlatego też, w wigilię święta – 10 listopada, na placu w dowództwie stanęli jedynie polscy żołnierze wyróżnieni awansami.

Obrazek w tresci

Jak mówi dowódca dywizji gen. dyw. Krzysztof Motacki – "Narody, tracąc pamięć, tracą życie". Pamiętajmy o naszej przeszłości, by zachować tożsamość, lecz spoglądajmy w przyszłość.

Gratuluję awansowanym i składam najlepsze życzenia wszystkim żołnierzom obchodzącym święto.

Gratulując kolegom awansów, pamiętamy też o żołnierzach dowództwa dywizji oraz Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W, którzy biorą udział w ćwiczeniu pk. Iron Wolf 20 na Litwie, gdzie obchodzić będą Narodowe Święto Niepodległości.

11 listopada składamy również życzenia kolegom z innych krajów, którzy świętują Dzień Pamięci oraz Dzień Weteranów. DzieńPamięci (ang. Remembrance Day) obchodzony jest w krajach Wspólnoty Narodów oraz we Francji. Jest on również nazywany Dniem Maku (ang. Poppy Day), z uwagi na zwyczaj noszenia w tym dniu sztucznych maków przypiętych do ubrania na znak pamięci. DzieńWeteranów (ang. Veterans Day) to amerykańskie święto upamiętniające weteranów służących w siłach zbrojnych StanówZjednoczonych. Mimo iż jest ono poświęcone pamięci wszystkich weteranów, jego celem jest uczczenie głównie żyjących żołnierzy i wyrażenie podziękowania za ich służbę krajowi.

Zarówno Dzień Pamięci, jak i Dzień Weteranów ustanowione zostały 11 listopada na pamiątkę rozejmu kończącego I wojnę światową.

Ppłk Dariusz Guzenda


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl