Segregują, ale w przydomowych pojemnikach

2020-11-18 20:00:00(ost. akt: 2020-11-18 13:54:43)

Autor zdjęcia: www.pixabay.com

Gmina Rychliki bardzo dba o to, aby w każdej miejscowości mieszkańcy odpowiednio segregowali śmieci. W związku z tym tam, gdzie ogólnodostępne kosze nie zdają egzaminu, wprowadzono indywidualną segregację śmieci.
Marwica, Śliwica, Budki oraz Wysoka – to miejscowości w gminie Rychliki, w których zrezygnowano z ogólnodostępnych koszy do segregacji. Wprowadzono tu natomiast indywidualną segregację śmieci. - To wynik rozmów z mieszkańcami, którzy widzą, jak ten proces przebiega i sami dbając o porządek, chociażby wokół dużych koszy na śmieci, chcą zmian – wyjaśnia Zbigniew Lichuszewski, wójt gminy Rychliki. Mieszkańcy tych miejscowości otrzymali worki do indywidualnej segregacji śmieci.

Gmina przeprowadziła także kontrole we wszystkich pojemnikach zbiorowych w Rychlikach, Śliwicy, Liszkach, Budkach i Barzynach. - Na pochwałę zasługują mieszkańcy korzystający z pojemników zbiorowych w Rychlikach przy GOPS oraz na blokach Stacji Doświadczalnej – zauważa wójt. - W tych dwóch miejscach odpady były najlepiej posegregowane, a wokół był porządek. W pozostałych wsiach nie było właściwej segregacji, występowały karygodne błędy: bioodpady w pojemnikach na odpady zmieszane, tworzywa sztuczne w pojemniku na papier, puszki oraz bioodpady w pojemniku na szkło i wiele, wiele innych. Ponadto przy pojemnikach zbiorowych był nieporządek.

Sytuacja zupełnie inaczej wyglądała natomiast w pojemnikach, workach przydomowych. Tu mieszkańcy konsekwentnie segregują, dbają o czystość. - W związku z powyższym, by uniknąć karania mieszkańców wspólnot za niesegregowanie odpadów (przepisy stanowią o odpowiedzialności zbiorowej i wzroście kosztów od dwóch do czterokrotności stawki za odpady) proponujemy, by każde gospodarstwo domowe indywidualnie segregowało odpady do worków, które dostarczymy – informuje wójt. - Pojemniki, kosze do zbiorowej segregacji w przyszłości zostaną zabrane.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl