400 mln zł dla artystów. EOK nagra płytę

2020-11-19 12:00:00(ost. akt: 2020-11-19 09:40:00)

Autor zdjęcia: fot. archiw. EOK

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzyło Fundusz Wsparcia Kultury. Pieniądze, które mają być wsparciem dla wielu instytucji, miały trafić również do Elbląga. Minister wstrzymał jednak wypłaty dla artystów.
- Do wsparcia uprawnione są samorządowe instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca. Rekompensata będzie dotyczyła utraconych, z powodu epidemii, przychodów w okresie od 12 marca do 31 grudnia br. - czytamy na stronie ministerstwa.

Po pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury zgłosiło się ponad 2 tysiące artystów i instytucji kultury. Kwoty, jakie otrzymali, wahają się od 20 tysięcy do 3,6 miliona złotych. Duże środki zostały przyznane gwiazdom disco polo, m.in. zespołowi Bayer Full czy Radosławowi Liszewskiemu z zespołu Weekend.

Jeśli chodzi o sam Elbląg, środki przyznano dwóm instytucjom: Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu - 559 000 zł oraz Elbląska Orkiestra Kameralna - 68 000 zł.

- Środki, które otrzymaliśmy w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, chcielibyśmy przeznaczyć na bieżącą działalność EOK, m.in. na nagranie płyty – informuje Tomasz Czapla z Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Wokół funduszu i wypłaconych środków zaczęło być głośno. Wiele osób nie zgadzało się z tym jakie kwoty i komu zostały przyznane. W połowie listopada Piotr Gliński, minister kultury poinformował o wstrzymaniu wypłat. Według niego pieniądze mają być wypłacone po wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości.

- Jeśli chodzi o wstrzymanie wypłaty przyznanych pieniędzy, to uzbrajamy się w cierpliwość i czekamy na kolejne komunikaty ze strony Ministerstwa – komentuje sprawę Tomasz Czapla.

K


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl