Gdybym na jedną noc została świętym Mikołajem

2020-12-25 09:00:00(ost. akt: 2022-11-29 08:29:49)
Łucja i jej maskotki w świątecznym wydaniu

Łucja i jej maskotki w świątecznym wydaniu

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Dlaczego warto być grzecznym? I za co w ogóle tak bardzo lubimy święta? Do rozmowy na poważne gwiazdkowe tematy zaprosiliśmy małych miłośników barszczu i pierniczków. Na nasze pytania odpowiadają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 w Elblągu.
Co do jednego nie ma wątpliwości — jak zauważają niemal wszyscy nasi mali rozmówcy — Boże Narodzenie to magiczny czas. — Wszyscy są ze sobą razem, otwieramy prezenty, stroimy ładnie pierniczki, jemy przy rodzinnym stole. A najlepiej jest, kiedy piszemy list do świętego Mikołaja. Wszystko możemy sobie wymarzyć! — trafnie zauważa Natalia.

Dominik natomiast zauważa, że świąteczna atmosfera sprzyja budowaniu pozytywnych relacji z domownikami. — To czas, kiedy nie kłócimy się, spędzamy czas z rodziną i z panem Bogiem — wylicza chłopiec.

— Święta to uśmiech — odpowiada krótko Marek. I z tym też się w pełni zgadzamy! Oliwia przypomina o zabawach, na które czas przychodzi tylko zimą. — Święta lubię za to, że jest śnieg, a z niego można ulepić bałwana i za to, że jest choinka, a pod nią — prezenty — mówi dziewczynka.

A jeżeli są prezenty, to gdzieś tam wysoko na niebie, dopatrzeć się pewnie można świętego Mikołaja i jego reniferów — Kometka, Amorka, Tancerza, Pyszałka, Błyskawicznego, Fircyka, Złośnika, Profesorka i oczywiście Rudolfa.

Oliwia zastanawia się, co zrobiłaby, gdyby zamieniła się ze świętym na miejsca. — Jakbym mogła być Mikołajem przez jedną noc w roku, to bym dała dach nad głową i jedzenie bezdomnym — przyznaje uczennica elbląskiej dziewiętnastki.

A dlaczego w ogóle warto być grzecznym? — Święty Mikołaj widzi, jacy jesteśmy, czy pomagamy rodzicom, babciom i dziadkom — odpowiada Oliwka. — Żeby nie spotkać pod choinką rózgi, tylko prezenty — wyjaśnia rzeczowo Marek. — Żeby dostać prezenty! — wołają chórem Laura z Igorem. Gabrysia zdaje się tę tezę potwierdzać: — Warto jest być grzecznym, bo dostaje się wtedy fajniejsze prezenty — spostrzega dziewczynka. Tego samego zdania jest Aleksander, ale Leon zauważa z powagą: — Warto grzecznym być dlatego, że jest miła atmosfera i się nie kłócimy.

Za co lubimy święta? Okazuje się, że powodów jest sporo. — Najbardziej lubię je za zdobienie choinki, pieczenie pierniczków i bycie z rodziną — wymienia Gabrysia. — Najbardziej lubię święta za to, że jesteśmy razem ze swoją rodziną i że dom jest wystrojony w różne świąteczne ozdoby — przyznaje Julia. Rafał nie ukrywa, że według niego najfajniejsze w świętach są prezenty, ale jego siostra lubi je za rodzinne spotkania. Dominik — krótko, zwięźle i na temat: — Są prezenty, jest choinka, przychodzi święty Mikołaj i pada śnieg — wylicza chłopiec. — Najbardziej lubię święta za to, że mogę ozdobić choinkę oraz moje misie — przyznaje Łucja. — Za to, że przychodzi święty Mikołaj i daje prezenty — informuje nas Aleksander. A Leon do tego zestawu dołącza jeszcze czas spędzony w rodzinnym gronie.

A wiecie, ile potraw jest na stole wigilijnym? Aż 12! I każdy znajdzie coś dla siebie, a ja uwielbiam barszcz i rybę smażoną — przekazuje Natalia.

Nie jest jedyna! Okazuje się, że większość naszych małych rozmówców to fani świątecznych specjałów. Jakie są ich ulubione potrawy? Dla Oliwii — barszcz czerwony z uszkami, Leon jest miłośnikiem pierogów, a Aleksander nigdy nie odmówi pierniczkom. — Barszcz czerwony z uszkami naszej babci — woła Igor, a nam na samą myśl o tych pysznościach burczy już w brzuchach. — Moją ulubioną potrawą jest barszcz czerwony, ale bez uszek — stwierdza Łucja, ale Marek woli jednak pozostać przy wersji z uszkami. Dla Gabrysi i jej siostry na świątecznym stole zdecydowanie nie może zabraknąć i barszczu, i pierniczków.

Mali elblążanie wskazują jednak, że w świętach nie chodzi tylko o prezenty i jedzenie, a o atmosferę, która nam towarzyszy. — Dom to nie tylko cztery ściany. Dom to rodzina — mama, tata, siostra i brat — zauważa Oliwia. — Dom to jest bezpieczne miejsce, w którym się dobrze czujemy — uzupełnia tę definicję jej imienniczka. A Dominik podsumowuje: — Miłość, szczęście, rodzina, ciepło i to już wszystko.

I to, oprócz najserdeczniejszych świątecznych życzeń, które nasi rozmówcy składają wszystkim czytelnikom z okazji Bożego Narodzenia, już wszystko.

Wysłuchała i zanotowała: Kamila Kornacka


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. cioclascin #3029608 | 77.83.*.* 29 gru 2020 07:16

  www︎.︎Vrubc︆.︆net - świetny projekt dla dorosłych, którzy chcą znnaleźc partnera do sseksu

  odpowiedz na ten komentarz

 2. riemewal #3029573 | 176.126.*.* 29 gru 2020 02:40

  www︎.︎Vrubc︆.︆net - świetnny projjekt dla dorrosłych, którzy chcą znnaleźć parrtnera do ssekssu

  odpowiedz na ten komentarz

 3. sanomo #3029496 | 77.83.*.* 28 gru 2020 22:42

  www︎.︎Vrubc︆.︆net - świetny projjekt dla dorosłych, którzzy chcą znaleźć parrtnera do ssekssu

  odpowiedz na ten komentarz

 4. turkrere #3029246 | 77.83.*.* 28 gru 2020 17:28

  www︎.︎Vrubc︆.︆net - świetnny projjekt dla dorrosłych, którzzy chcą znaleźc partnera do ssekssu

  odpowiedz na ten komentarz

 5. spinchardogg #3029069 | 77.83.*.* 28 gru 2020 13:41

  www︎.︎Vrubc︆.︆net - świetny projjekt dla dorrosłych, którzy chcą znaleźc partnera do sseksu

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (22)