Za namową oszustów spakowała gotówkę i wyrzuciła ją przez okno

2021-01-25 13:26:01(ost. akt: 2021-01-25 13:32:24)

Autor zdjęcia: unsplash

W ciągu dwóch weekendowych dni trzy starsze osoby zostały oszukane przez osoby podające się za policjantów CBŚP. Osoby te dzwoniły na numery stacjonarne i pod pozorem zabezpieczenia kosztowności namawiały swoje ofiary, by zebrały posiadaną w domu gotówkę, spakowały ją do reklamówki i… wyrzuciły przez okno. Trzy oszukane osoby przekazały łącznie kwotę ponad 100 tysięcy złotych.
Sytuacje miały miejsce w miniony weekend. Zdarzały się też i takie, że osoba, do której dzwonił oszust, podający się za policjanta pożegnała go słowami „rozłącz się oszuście”, ale sprawcom udało się na swoją legendę nabrać trzy kolejne osoby.

Każda z sytuacji zaczynała się od odebrania przez ofiarę połączenia na numer stacjonarny. Oszust podawał się za policjanta CBŚP. Aby się uwiarygodnić, prosił, aby osoba odłożyła słuchawkę i zadzwoniła pod nr 997. Ofiary tak właśnie robiły. Nie wiedziały jednak, że po chwilowym tylko odłożeniu słuchawki sprawca wciąż pozostaje na linii, a wybranie jakiegokolwiek numeru nie daje połączenia.

Rozmawiały więc dalej z oszustem, który przedstawiał się jako oficer dyżurny policji. Tak uwiarygodniony pytał następnie o znajdujące się w mieszkaniu pieniądze. W jednym z przypadków była to kwota 45 tysięcy złotych. Kobieta za namową oszusta spakowała gotówkę do reklamówki i zgodnie z instrukcją… wyrzuciła przez okno. Tam był już oszust, który podjął pieniądze.

Podobny scenariusz zrealizowały dwie kolejne starsze osoby. Łącznie oszustom podającym się za policjantów CBŚP w ciągu krótkiego czasu ofiary przekazały ponad 100 tysięcy złotych.

Pamiętajmy! 

Policjanci nigdy nie dzwonią do mieszkańców, właścicieli firm, instytucji finansowych i nie proponują udziału w prowadzonych przez siebie działaniach 

Funkcjonariusze nigdy nie odbierają pieniędzy, a także nie proszą o ich przekazywanie osobom obcym czy przelewanie na konta bankowe 

W pierwszej kolejności to każdy z nas indywidualnie jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i swojego mienia. Nie dajmy się naciągnąć oszustom! 


KMP Elbląg


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lecner #3048930 | 5.173.*.* 25 sty 2021 22:30

  Starsi ludzie są bardzo naiwni i prostolinijni..łatwo im zasugerowac stan zagrożenia,obecnośc złych ludzi co dybią na ich skromny majątek itp. i chcą pieniądze ,które uciułali ocalić,oddając je w ręce policji.A że " policjant" to wredny oszust,to juz tego nie wiedzą.Jak łatwo dziadkami manipulować,to wiedzą polityczni i religijni przywódcy..

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. WIECEJ ULOTEK PLAKATOW #3048479 | 88.156.*.* 25 sty 2021 14:20

  NA KLATKACH OSTRZEGAJACYCH STARSZYCH LUDZI

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Mazur #3048456 | 79.124.*.* 25 sty 2021 14:09

  idiotów nie trzeba siać - sami rodzą się

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Antysystem #3048447 | 37.248.*.* 25 sty 2021 14:04

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Lepiej tak niż rydzykowi oddać.