SuperSołtys2021: na prowadzeniu najmłodsza sołtys w całej Polsce!

2021-02-05 18:00:00(ost. akt: 2021-02-05 14:58:52)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Pani Alicja Rogoz jest najmłodszym sołtysem w Polsce. Ta 22-letnia mieszkanka Nowakowa dla mieszkańców swojej wsi jest w stanie zrobić bardzo dużo. Jak się okazuje, funkcję sołtysa przejęła po swoim tacie.
Alicja Rogoz odpowiedziała nam na kilka pytań:

— Jakie cechy powinien posiadać dobry sołtys?
— Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od samej osoby, która tę funkcję pełni. Przede wszystkim sołtys powinien umieć słuchać i porozumieć się z ludźmi. Powinien mieć odwagę reprezentować mieszkańców. Także charyzma i otwartość na nowe inicjatywy, jak i chęć współpracy z różnymi instytucjami są ważne. Najważniejszą jednak cechą myślę, jest fakt lubienia swojej pracy, która jest pracą społeczną, wymagającą poświęcenia czasu prywatnego, zaangażowania i przede wszystkim włożenia w nią serca.


— Zajmuje Pani aktualnie pierwsze miejsce w naszym plebiscycie. Mieszkańcy wsi muszą więc Panią doceniać. Co to dla Pani oznacza?
— Dla mnie jest to dowód na to, że przezwyciężyłam słabości i ograniczenia jakie występowały od samego początku kadencji. Jest to dowód, że stanęłam na wysokości zadania oraz że potrafię coś zrobić. Jest to również dla mnie motywacja do kolejnych działań.


— Jest Pani młodą osobą. Dlaczego zdecydowała się Pani na objęcie tej funkcji?
— Tak, to prawda, mam 22 lata. Wcześniej w roli sołtysa był mój tata, który pełnił tę funkcję przez dwie kadencje. Z chęcią pomagałam mu w codziennych obowiązkach, jednocześnie się ucząc. Ze względu na jego pracę stwierdziłam razem z rodzicami, że to ja mogę spróbować swoich sił. Zawsze jestem gotowa pomóc, spieszę z sercem na dłoni. Dla mnie najważniejszy jest człowiek i jego uczucia. Nauczyli mnie tego rodzice. Ale też wszystko zaczęło się od wstąpienia w szeregi OSP w Nowakowie w wieku 8 lat. Byłam wtedy dzieckiem, które zawsze było pierwsze w remizie, gdy tylko był jakiś wyjazd, to ja zawsze otwierałam bramę, aby auto wyjechało z załogą. To głównie tutaj zobaczyłam, że można nieść bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi, by nie być obojętnym na potrzeby innych ludzi.

— Co zrobiła Pani w 2020 roku dla wsi i jej mieszkańców?
— Główną rzeczą, jaką zrobiłam dla mieszkańców i wsi, było napisanie projektu z wykonaniem na rok 2021 r., chodziło w nim między innymi o otwarty plac zabaw dla dzieci wraz z siłownią dla młodzieży i dorosłych. Były też różne akcje charytatywne. Powalczyłam o duże serce na nakrętki plastikowe, nakrętki zbieramy i po sprzedaży ich, pieniądze przekazywane są dla dzieci potrzebujących i nie tylko. Oczywiście były też różne sprawy do załatwienia, które mieszkańcy zgłaszali do mnie. Rok 2020 r był dość ciężki pod różnymi względami. Mam nadzieję, że następne lata będą coraz lepsze.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W NASZEJ AKCJI?

Kandydatury na "Super Sołtysa 2021" wraz z uzasadnieniem mogą zgłaszać samorządowcy, instytucje, organizacje i stowarzyszenia oraz czytelnicy i redakcje mediów Grupy WM. Organizator, układając listy, korzysta z ogólnodostępnych spisów znajdujących się na stronach urzędów gmin. Nazwiska sołtysów należy przysyłać na adres: wydawca@gazetaolsztynska.pl. Na zgłoszenia z uzasadnieniem kandydatury czekamy do 19.02. 2021 roku do godziny 15.00.

DO KIEDY TRWA GŁOSOWANIE?
Głosowanie potrwa do 2 marca 2021 r. do godz. 23.59. Nazwiska kandydatów i zasady głosowania znajdują się na www.gazetaolsztynska.pl. Koszt jednego sms-a wynosi 2,46 zł brutto.

Konkursy na SuperSołtysa 2021 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów nadesłanych w głosowaniu w całym regionie otrzyma tytuł: SuperSołtysa 2021 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.

Do każdego pełnoletniego mieszkańca wsi, z której pochodzi wygrany sołtys, trafi półroczna e-prenumerata gazety.

Ranking powiatowy

Ranking regionalny
[ iframe]http://statsp.qiwi.pl/plebiscite/ss2021-pt25.html[/iframe]

Regulamin: kliknij tutaj



Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl