Przez jeden formularz straciła kilkaset złotych

2021-02-06 08:16:13(ost. akt: 2021-02-06 08:17:46)

Autor zdjęcia: pexels

Nie wpisujmy na formularzach danych z kart kredytowych. O tym, że może to być kosztowne, przekonała się pewna pasłęczanka, która robiła internetowe zakupy. Kobieta dostała do wypełnienia formularz, który uzupełniła m.in. właśnie o dane z karty kredytowej.
Internetowy zakup zakończył się dla pasłęczanki zniknięciem z konta kwoty 400 złotych. Sprawa została zgłoszona na policję.

Oszuści proszą kupujących, by ci kliknęli link związany rzekomo z przesyłką. Link przekierowywał do arkusza, w którym trzeba było podać odpowiednie dane, m.in. trzycyfrowy kod CVV/CVC oraz termin ważności karty płatniczej. Kolejnym krokiem było przekierowanie do aplikacji bankowej. I tak - podążając za tymi instrukcjami - ofiary traciły pieniądze. Podobnie było w przypadku sprzedaży. Tam w wiadomości od kupującego pojawiał się np. link ze zdjęciem sprzedawanego towaru, a pod tym zwrot „odbierz pieniądze” i dalej prośba o podanie danych karty, na którą ma być dokonany zwrot. Pokrzywdzeni bez zastanowienia klikali w linki i przekazywali poufne informacje, tracąc w ten sposób kontrolę nad środkami zgromadzonymi na koncie.

Jak zawsze przy takim zdarzeniu przestrzegamy, otwierać nieznanych linków i nie podawać danych - szczególnie tych, związanych z dokonywaniem płatności online i dostępem do bankowości internetowej.

KMP w ElbląguCzytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl