Czwartek, 24 czerwca 2021. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Frombork uczci rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

2021-02-15 20:00:00 (ost. akt: 2021-02-16 11:37:11)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta i Gminy Frombork

Najpopularniejszy polski astronom i twórca teorii heliocentrycznej urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu. O jego urodzinach zawsze pamięta Frombork, miasto, w którym Mikołaj Kopernik mieszkał do końca swoich dni.

W piątek od 10 lutego na fromborskim rynku stanie karta urodzinowa o wymiarach 90 na 60 centymetrów, na której każdy będzie mógł napisać swoje życzenia dla Mikołaja Kopernika.

O godz. 11 w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła odprawiona zostanie msza święta dziękczynna za dar życia Mikołaja Kopernika, a przy jego grobie zostaną złożone kwiaty.

Kolejne etapy świętowania odbędą się zdalnie. O godz. 12 odbędzie się wirtualne otwarcie wystawy "Kopernik w twórczości polskich medalierów", którą zwiedzać będzie można w Dawnym Pałacu Biskupim w Zespole Katedralnym we Fromborku od 9 do 16 przez wszystkie dni tygodnia.

Muzeum Mikołaja Kopernika przeprowadzi również test wiedzy na temat wielkiego polskiego astronoma.

A od 12:30 do 17 we fromborskiej Wozowni Sztuk odbędzie się inauguracja projektu artystycznego "Układ Kopernika".

— Projekt przewiduje wspólną pracę artystów i wszystkich chętnych przy tworzeniu tkaniny artystycznej. Nad całością realizacji czuwać będzie dr Iwona Bolińska-Walendzik. Projekt przewiduje zastosowanie różnych technik i zaangażowanie wielu twórców, którzy będą pracowali samodzielnie, a efekt pracy zostanie zaprezentowany podczas festiwalu nauki i sztuki Copernicus Open latem 2021 roku — informuje Maja Dzieciątek z Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny.

I dodaje: — Zapraszamy do współpracy, którą najlepiej rozpocząć, odwiedzając Wozownię Sztuk 19 lutego, lub od rejestracji w wydarzeniu na stronie www.wozowniasztuk.pl.

Jak informuje dr Iwona Bolińska-Walendzik, "Układ Kopernika" przypomina nieco inną akcję — The Map Project, w której również brała udział.
— Wówczas prezentowaliśmy na tkaninach charakterystyczne miejsca regionu. Przedstawiliśmy herby miast warmińskich, tym razem projekt jest ukłonem w stronę Mikołaja Kopernika. Będziemy wspólnymi siłami tworzyć układ planetarny — zapowiada dr Bolińska-Walendzik.

Projekt startuje w dniu urodzin wielkiego astronoma, 19 lutego, ale jego realizacja potrwa przez najbliższe kilka miesięcy.
— W zależności od tego, na co pozwoli nam sytuacja epidemiologiczna, planujemy warsztaty, podczas których powstawać będą kolejne części naszego dzieła. Chcemy, żeby spotkały się ze sobą różne techniki — może jakąś planetę lub gwiazdę zrobimy na szydełku, a trajektorie poszczególnych planet wyszyjemy? — zastanawia się dr Iwona Bolińska-Walendzik.

To jeszcze nie wszystko.


Muzeum Mikołaja Kopernika przygotowało również serię krótkich filmów, dzięki czemu świętowanie urodzin Kopernika będzie trwało jeszcze dłużej.

Codziennie o 12 na facebookowym profilu muzeum udostępniane będzie kolejne wideo. I tak:
- 20 lutego zobaczymy film „Kopernik i jego przyrządy obserwacyjne”,
- 21 lutego przeniesiemy się na wirtualne otwarcie wystawy Muzeum UJ Collegium Maius „Wszystko…jest liczbą” w Parku Astronomicznym z komentarzem kuratora dr Macieja Kluzy,
- 22 lutego zobaczymy premierę wirtualnego muzealnego Escape Room’u „Tajemnice Mikołaja Kopernika”,
- 23 lutego będzie można zobaczyć "Pomniki Kopernika", czyli prezentację monumentów upamiętniających postać słynnego uczonego,
- 24 lutego poznamy historię jednego przedmiotu dzięki wideo pt. „Cyrkiel w ręce Kopernika”
– 25 lutego organizatorzy zapraszają na wykład dr Karoliny Karpińskiej „Matematyka Kopernika na tle osiągnięć naukowych jego czasu”.

k

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pit #3060614 | 5.173.*.* 16 lut 2021 18:49

    Co ma zrobić osoba bez fejsbuka?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz