Wanna prostokątna czy asymetryczna - inspiracje i porady
2021-02-17 14:37:11(ost. akt: 2021-02-17 22:27:43)
Artykuł
sponsorowany
W małych łazienkach lepiej sprawdzają się asymetryczne wanny, a w dużych – narożne i wolnostojące. Prostokątne modele są uniwersalne, dając jednocześnie duże możliwości aranżacyjne przy zabudowie. Jakie są rodzaje wanien? Które najlepiej wpasują się w aranżację łazienki? Podpowiadamy.
Wanna czy prysznic? A może rozwiązanie wielofunkcyjne typu 2w1 czyli wanna z prysznicem? Po podjęciu decyzji, w dalszej kolejności warto zastanowić się jaki model wanny najlepiej wpasuje się w aranżację naszej łazienki. Te dostępne na rynku różnią się kształtem, wielkością, materiałem, sposobem montażu i wykończenia oraz wyposażeniem.
Możliwość wstawienia wanny do łazienki staje się obecnie synonimem luksusu i szansą na stworzenie strefy SPA w domowym zaciszu. Ciepła kojąca kąpiel przynosi odprężenie po ciężkim dniu. Oczyszcza ciało i umysł, wycisza i relaksuje. Dlatego warto już na etapie projektu dokładnie przemyśleć, jaką wannę wybrać do swojej łazienki.
Możliwość wstawienia wanny do łazienki staje się obecnie synonimem luksusu i szansą na stworzenie strefy SPA w domowym zaciszu. Ciepła kojąca kąpiel przynosi odprężenie po ciężkim dniu. Oczyszcza ciało i umysł, wycisza i relaksuje. Dlatego warto już na etapie projektu dokładnie przemyśleć, jaką wannę wybrać do swojej łazienki.
Jaką wannę wybrać? Kształty wanien
Wanna to główny element wyposażenia łazienki. Staje się osią aranżacji, często to centralny punkt, wokół którego rozmieszcza się kolejne strefy funkcjonalne w łazience. Dlatego projektowanie wnętrza warto zacząć właśnie od wanny. Wymiary i jej przybliżony kształt będą determinować otoczenie, dlatego to właśnie od określenia tych parametrów warto zacząć poszukiwania idealnego modelu.
Najbardziej uniwersalne są wanny prostokątne. Dostępne w wielu rozmiarach, z łatwością wpasowują się w układ łazienki o niemal każdym metrażu. Standardowe modele mają od 140 do 180 cm długości i około 70 cm szerokości, choć w sklepach z wyposażeniem łazienkowym można znaleźć także szersze i krótsze wanny. Ciekawą opcją są także dwuosobowe wanny z hydromasażem.
Bardzo popularne są też wanny narożne symetryczne i asymetryczne. Szczególnie polecane są do wnętrz, w których nietypowy układ pomieszczenia stwarza trudność z dopasowaniem standardowych rozwiązań. Wanna asymetryczna to też dobra opcja dla niewielkich łazienek, w których wykorzystanie przestrzeni w rogu pomieszczenia zostawia więcej wygodnego miejsca w centralnej części.
W dużych łazienkach sprawdzają się wanny wolnostojące. Piękne nowoczesne modele w kształcie owalnej misy o subtelnej linii wykończenia przywodzą na myśl luksusowe pokoje kąpielowe.
Decydując o wyborze wanny o konkretnym kształcie, warto sprawdzić w praktyce, czy jest wygodna. Kluczem do stworzenia komfortowej i wygodnej przestrzeni do kąpieli jest właściwe wyprofilowanie dna wanny. By mieć pewność, że wybieramy najlepszy model, koniecznie trzeba w sklepie ją wypróbować.

Wanna prostokątna - zalety rozwiązania
Jak pokazuje praktyka, proste wanny cieszą się jednak niesłabnącą popularnością. Prostokątne wanny łazienkowe sprawdzają się w dużych i małych łazienkach. Najczęściej montuje się je dłuższym bokiem przy ścianie, co jest wygodnym rozwiązaniem w długich i wąskich łazienkach. Ciekawą opcją jest też montaż wanny w poprzek pomieszczenia, kiedy przylega do ścian trzeba bokami. To też dobra baza do stworzenia przestronnej kabiny prysznicowej. Wystarczy wykorzystać parawan nawannowy by zbudować wygodną przestrzeń pozwalającą na wzięcie zarówno relaksującej kąpieli, jak i szybkiego orzeźwiającego natrysku.
Rozmiary wanien prostokątnych wahają się od 100 do nawet 195 cm długości oraz od 65 do 120 cm szerokości. To bardzo szeroki zakres wymiarowy, który daje spore możliwości aranżacyjne i dużą swobodę przy dopasowaniu modelu najlepiej odpowiadającego naszym potrzebom. Wanny prostokątne KOŁO dostępne są w wielu wariantach, o różnych długościach boków, z możliwością zabudowy panelami lub płytkami lub w komplecie ze specjalnymi obudowami.
Wanna asymetryczna - zalety rozwiązania
Cechą charakterystyczną tego rodzaju wanien jest różnica w długości równoległych boków. Zwykle dwoma prostopadłymi najdłuższymi bokami wanna przylega do ściany. Dłuższy z pozostałych boków może być prosty lub zaokrąglony. Taki układ pozwala na łatwe dopasowanie do niewielkiej przestrzeni, dlatego świetnie sprawdzają się jako wanny do małej łazienki.
Dostępne są w różnych rozmiarach i proporcjach krawędzi. Najmniejsze wanny asymetryczne mają 90 x 140 cm. Według opinii użytkowników, nawet te najmniejsze modele pozwalają na komfortową kąpiel. Dodatkowo niektóre wanny wyposażone są w siedziska i oparcia na łokcie, co zapewnia jeszcze większą wygodę.
Małe wanny asymetryczne mogą pełnić też funkcję głębokiego brodzika. To przydatne rozwiązanie, gdy wśród domowników są małe dzieci. Taka mini-wanna jest idealna nie tylko do kąpieli maluchów, ale także do zrobienia ręcznego prania. Co więcej, taka wanna z parawanem nawannowym staje się wygodną przestrzenią do wzięcia prysznica.

Rodzaje wanien asymetrycznych
Wanny asymetryczne to dosyć szeroka kategoria produktów. Należą do niej wanny asymetryczne o różnych długościach boków, o prostych liniach lub zaokrąglone od przodu.
Wanny asymetryczne przylegają przynajmniej dwoma bokami do rogu pomieszczenia. Wśród wanien asymetrycznych KOŁO dostępne są wanny o zaokrąglonym jednym boku i prostokątne (np. modele SPLIT).
Wanny asymetryczne zaokrąglone mają trzy boki proste i jeden zaokrąglony. To świetny wybór, gdy potrzebujemy wannę wstawić między ścianę a szafki (lub pralkę) i zyskać jednocześnie jak najwięcej przestrzeni w centralnej części pomieszczenia. Wanny z serii CLARISSA lub ELIPSO maksymalnie wykorzystują dostępne miejsce, zwiększając tym samym objętość misy wewnątrz wanny. Te modele świetnie sprawdzają się w małych łazienkach, wykorzystują maksymalnie dostępną przestrzeń, jednocześnie umożliwiając wygodne wchodzenie i wychodzenie. Ten rodzaj wanien zapewnia podobny komfort kąpieli co prostokątne modele o podobnych wymiarach, ale zajmuje mniej miejsca.
Wanny asymetryczne o prostych liniach to dobry wybór do łazienek urządzanych w stylu minimalistycznym i nowoczesnym. Proste krawędzie i geometryczny układ dają wrażenie pewnej surowości, przez co dobrze sprawdzają się we wnętrzach cechujących się prostotą i małą liczbą ozdób.
Wybierając wannę asymetryczną należy zwrócić uwagę na stronę, po której znajduje się dłuższy równoległy bok. Modele występują bowiem w wariantach „prawych” i „lewych”.
Wanny łazienkowe – akcesoria
Przestrzeń kąpielową warto uzupełnić o dodatkowe akcesoria do wanny. Każdy rodzaj wanny, niezależnie od kształtu i rozmiaru można doposażyć o:
● Uchwyty – pomocne przy wchodzeniu i wychodzeniu z wanny. Szczególnie przydatne, gdy z wanny korzystają osoby starsze lub z ograniczonymi możliwościami ruchowymi.
● Zagłówki – montowane na krawędzi wanny, wykonane z komfortowego, ale odpornego na działanie wody tworzywa. Zagłówki do wanny zwiększają komfort długich kąpieli, ułatwiają rozluźnienie w ciepłej wodzie.
● Siedziska – lokalizowane w rogu narożnej wanny lub na jednym z boków. To duże ułatwienie podczas kąpieli najmłodszych i najstarszych domowników. Siedzisko do wanny może też pełnić funkcję dodatkowej półki na kosmetyki wewnątrz wanny.
● Parawany – montaż parawanu nawannowego poszerza funkcjonalność łazienki. Decydując się na wannę do małej łazienki, dzięki parawanowi łatwo możemy są zamienić w wygodny prysznic. Wystarczy montaż rozsuwanego lub rozkładanego parawanu by w wannie stworzyć rozwiązanie typu 2w1.
● Funkcje hydromasażu – wiele modeli wanien ma możliwość montażu dyszy do hydromasażu. Daje to możliwość stworzenia w domowym zaciszu komfortowej przestrzeni do relaksującego masażu wodnego.
Wanny łazienkowe - porady
Wybierając wannę trzeba przemyśleć jeszcze kwestię jej wykończenia i zaaranżowania we wnętrzu. Wanny z gotową obudową są łatwe w montażu i tworzą spójną całość wizualną. Gotową obudowę łatwo można zamontować, a w razie potrzeby (np. awarii) zdjąć, by dostać się do instalacji pod wanną.
Zabudowa wanny z płytek daje możliwość spójnego wkomponowania obudowy w stylistykę całego wnętrza. Wyłożenie zewnętrznej części wanny płytkami nawiązującymi do ścian lub podłogi pozwala optycznie nieco ukryć, lub wręcz przeciwnie – podkreślić jej obecność. Ciekawy efekt wizualny daje dodatkowe podświetlenie listwami ledowymi dolnej części obudowy.
Obudowując wannę, należy to zrobić tak, aby w razie awarii osłona nie utrudniała hydraulikom dostępu do kanalizacji.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez