Subwencja na wynagrodzenia dla nauczycieli zmniejszona

2021-02-24 16:10:41(ost. akt: 2021-02-24 16:12:17)

Autor zdjęcia: www.pixabay.com

O 1,5 mln zł zmniejszono subwencję na wynagrodzenia dla nauczycieli w Elblągu. — Jest to dla mnie nie do przyjęcia — powiedział podczas dzisiejszej (24.02) zdalnej konferencji Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
— Co roku dyskutujemy o środkach finansowych i o tym, które instytucje są dofinansowywane, a które nie — mówił prezydent. — W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy informacje, że subwencja, którą dostajemy od rządu na wynagrodzenia dla nauczycieli, zostaje zmniejszona o około 1,5 mln. zł w ciągu roku budżetowego. Decyzja o zmniejszeniu dofinansowania po raz kolejny stawia samorząd pod ścianą. To nie jest tak, że coś w oświacie się zmieniło i mogą wystąpić takie oszczędności.

Jak zauważył Witold Wróblewski, ta decyzja jest dla elbląskiego samorządu nie do przyjęcia. — W związku z tym wystosowałem do premiera Mateusza Morawieckiego pismo z prośbą o powrócenie do kwoty przed obniżeniem tej subwencji. Ja już nie wiem, jak mam reagować. Wielokrotnie słysz ze środków masowego przekazu, że samorządy dostają na ten cel coraz więcej środków finansowych. Od 2018 roku straciliśmy 67 mln zł, bo o tyle rząd zmniejszył kwotę na funkcjonowanie oświaty. Wygląda to tak, że rząd wycofuje się z finansowania zadania, które powinien finansować, czyli edukację. Obciąża to kosztami, w coraz większym stopniu samorząd.

Wiceprezydent Elbląga, Janusz Nowak poinformował, że w 2017 roku subwencja pokrywała utrzymanie oświaty w nieco ponad 59 proc., a w roku 2021 już niecałe 54 proc. Pozostałe środki, to środki miasta. O ile subwencja w ciągu ostatnich czterech lat urosła o 26,5 mln zł., to miasto w tych czterech latach musiało dodatkowo dołożyć 44 mln zł., bo utrzymanie oświaty w tych latach wzrosło o 70 mln zł.

— Od kilku miesięcy słyszymy od radnych Rady Miejskiej, że subwencja oświatowa rośnie i miasto powinno sobie poradzić z finansowaniem oświaty. Prezes Rady Ministrów powiedział ostatnio, że subwencja oświatowa pokrywa koszty związane z utrzymaniem oświaty, a są powiaty, które nadwyżkę tych pieniędzy przeznaczają na drogi. Ja bym bardzo chętnie chciał zobaczyć powiat, który może sobie na to pozwolić. Prawdą jest to, co mówią radni i prezes Rady Ministrów, że subwencja rośnie, ale jeszcze bardziej rośnie dopłata gminy do utrzymania oświaty — kończył wiceprezydent Nowak.

Karolina KrólCzytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl