Piekarczyk obchodzi 500 urodziny

2021-02-26 11:57:26(ost. akt: 2021-02-26 11:59:51)

Autor zdjęcia: fot. archiw. Ryszard Biel

Tak wspaniały jubileusz miasto zamierza obchodzić hucznie. Obchody mają rozpocząć się 8 marca i trwać aż do końca sierpnia, kiedy to odbędzie się Święto Chleba.
Przypomnijmy: Według legendy, w 1521 roku Krzyżacy postanowili napaść na Elbląg. 8 marca, podczas walki o miasto, Krzyżacy chcieli wedrzeć się na teren miasta. Wówczas dzielny Piekarczyk zaczął swą piekarską łopatą ciąć grube sznury, na których wisiała dębowa krata znajdująca się w bramie. Sznury zaczęły pękać i krata w końcu osunęła się na dół. Dzięki temu Krzyżacy odstąpili od murów miasta.

W tym roku obchodzimy 500-letnią rocznicę obrony Elbląga przed Krzyżakami, przez dzielnego Piekarczyka. — Myślę, że wśród wszystkich elbląskich legend, legenda o Piekarczyku jest najbardziej znana — mówił Witold Wróblewski, prezydent miasta. — 8 marca, dokładnie w dzień, w którym Piekarczyk obronił Elbląg, odbędzie się inauguracja obchodów tego jubileuszu. Z uwagi na panującą sytuację, będzie odbywała się ona zdalnie.

Piekarz wszystkim kojarzy się z chlebem, a chleb ze elbląskim Świętem Chleba. Stąd, biorąc pod uwagę legendę Piekarczyka, od paru już lat obchodzimy w mieście właśnie to święto. W tym roku odbędzie się ono w dniach 27-29 sierpnia. Jak zauważa prezydent, to będzie kulminacyjny moment 500-lecia święta Piekarczyka.

Bardziej szczegółowych informacji na temat tego, co będzie się działo w tym roku wokół Piekarczyka udzielił Adam Jocz, dyrektor departamentu Promocji, Kultury i Turystyki. — Inaugurację obchodów 500-lecia rocznicy obrony Elbląga przez Piekarczyka rozpoczniemy przedstawieniem przygotowanym przez Szkołę Podstawową nr 23 — opowiadał. — Ze względu na obostrzenia, będzie to miało miejsce w świecie wirtualnym. Wiele wydarzeń, jeśli się uda, będzie miało miejsce w formie tradycyjnej, ale przygotowujemy się także na wypadek, gdyby trzeba było większość tych wydarzeń przenieść właśnie w świat wirtualny.

Kolejnym wydarzeniem będzie Dzień Dziecka. — Wszystko, co na te okazję przygotowujemy, będzie związane z Piekarczykiem, bądź czasami, w których to zdarzenie miało miejsce — opowiadał Adam Jocz. — Kulminacja obchodów, to Święto Chleba, podczas którego odbędzie się koncert Piekarczyk dla Piekarczyka. Znany artysta Marek Piekarczyk zagra dla naszego jubilata. Wówczas zaprosimy wszystkich mieszkańców na odśpiewanie piosenki dla Piekarczyka autorstwa Wojciecha Karpińskiego.

— 8 marca także Brama Targowa zmieni swój wygląd. Wieczorem będzie można podziwiać grafikę z symbolami tej rocznicy. Przygotowaliśmy również wiele filmów — od animowanych dla dzieci, po bardziej poważne dla dorosłych. Będziemy również organizować konkursy, ale to dopiero bliżej lata, kiedy aura będzie bardziej sprzyjająca — wymieniał dyrektor departamentu UM Elbląg.

Piekarczyk może kojarzyć nam się również ze sportem. Jak poinformował Andrzej Bugajny, dyrektor elbląskiego MOSiR-u, 8 marca rozpoczną się zapisy na XII Bieg Piekarczyka. — W ubiegłym roku zrobiliśmy bieg wirtualny, mamy nadzieję, że w tym roku odbędzie się on w sposób tradycyjny. Wszyscy chętni będą mogli pobiec 30 maja — dodał Andrzej Bugajny.

Edyta Lichacz, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu ogłosiła dwa konkursy, które prowadzone są przez MDK, w związku z obchodami urodzin Piekarczyka. Są to: konkurs plastyczna pn. „Piekarczyk, 500 lat elbląskiej legendy”. Prace nadsyłamy pocztą na ulicę Bema 37. Drugi konkurs, to konkurs piosenki pn. „Z Piekarczykiem za pan brat”. Nagrania przesyłamy w formie online. W obu konkursach udział mogą wziąć dzieci i młodzież od 3 do 15 lat. — Mamy nadzieję, że uda się rozdać nagrody 1 czerwca podczas obchodów Dnia Dziecka — kończyła dyrektor MDK.

Karolina KrólCzytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl