Wybieramy najpopularniejszą OSP! Na prowadzeniu Krzewsk [ZDJĘCIA]

2021-03-10 08:07:51(ost. akt: 2021-03-10 08:21:33)

Autor zdjęcia: OSP Krzewsk

Strażacy ochotnicy to nasi lokalni bohaterowie i ważna część lokalnych społeczności. Ufamy im, imponują nam i cieszą się naszym zaufaniem. Swoje wsparcie dla naszych jednostek wyrazić możemy w plebiscycie na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną.

W czołówce powiatu elbląskiego jest między innymi OSP Krzewsk (gmina Markusy). Strażacy ochotnicy z Krzewska niejednokrotnie udowadniali, że są warci zaufania i szacunku lokalnych społeczności. Uczestniczyli w wielu akcjach ratowniczych nie tylko w rodzimej gminie Markusy, ale i na terenie całego powiatu elbląskiego i samego Elbląga. Ochotnicy z Krzewska byli na miejscu m.in. podczas akcji przeciwpowodziowych, pomagali ugasić pożar Domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku, pożar cysterny w Nowinie, czy ten w Zespole Szkół Muzycznych w Elblągu.

Ile osób liczy obecnie ekipa krzewskiej OSP?

– To około 30 przeszkolonych i dopuszczonych do działań ratowniczo-gaśniczych osób, a dodatkowo mamy też członków stowarzyszenia wspierających, czyli takich, którzy angażują się w inne działania. Cała ekipa liczy kilkadziesiąt osób – i dziewczyn, i chłopaków. Nasze szeregi zasilają nie tylko mieszkańcy Krzewska, ale też np. Elbląga – w tym między innymi ja – odpowiada Michał Piasek.

OSP nie tylko niesie pomoc w sytuacjach zagrożenia, ale stanowi też bardzo ważną część lokalnej społeczności. Jakich jeszcze działań, prócz tych interwencyjnych, podejmuje się OSP Krzewsk?

– Staramy się uczestniczyć w życiu społecznym – w miarę naszych możliwości edukujemy i bierzemy udział w wielu ciekawych inicjatywach. Kiedyś razem z elbląskim Światowidem organizowaliśmy wigilie dla dzieci z gminy, wspieramy też okoliczne sztabiki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odwiedzamy przedszkola i szkoły, gdzie opowiadamy na temat bezpieczeństwa. Dużo tego... W skrócie? Głównym celem, jaki nam przyświeca, jest szeroko pojęte propagowanie bezpieczeństwa – mówi Jola Borkowska z Krzewska.

A jak można włączyć się w szeregi strażaków-ochotników?

– Tak naprawdę u nas wystarczą dobre chęci i zaangażowanie. Trzeba liczyć się z poświęceniem swojego prywatnego czasu, bo mówimy przecież o wolontariacie. Jeżeli ktoś się czuje na siłach, by wyjeżdżać do zdarzeń, i ma ukończone 18 lat, to mamy sporo możliwości, w których mógłby się realizować – wyjaśnia Michał.

A z czym wiąże się działalność w OSP?

– Z ogromnym zastrzykiem satysfakcji i adrenaliny. Lubimy pomagać – kiedy słyszymy zwyczajne „dziękuję”, albo widzimy wdzięczność w oczach – to jest to uczucie nie do opisania. Podobnie z pogadankami dla dzieci i młodzieży, które zdarza nam się prowadzić – kiedy widzimy błysk zainteresowania w ich spojrzeniu – to czujemy się spełnieni. Podobnie gdy jedziemy i widzimy machające do nas dzieci – to też jest bardzo miłe – zauważa Jola.

A Michał dodaje: – Nasza formacja nastawiona jest na bezinteresowną pomoc, ale każdy akt wdzięczności jest dla nas mimo wszystko ważny.

***

Głosowanie na najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną rozpoczynamy 5 marca. Plebiscyt zakończymy 22 kwietnia 2020 roku. Wtedy poznamy najpopularniejsze jednostki w miejscowościach naszego powiatu, a także dwie najpopularniejsze OSP na Warmii i Mazurach. W tym drugim przypadku OSP powalczą w dwóch kategoriach, w pierwszej znajdą się te, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, i te, które się w nim nie znajdują.

Wybierzemy także najpopularniejszą w regionie Kobiecą Drużynę Pożarniczą oraz najpopularniejszej Młodzieżową Drużynę Pożarniczą.

RANKING POWIATOWY

DRUŻYNY KOBIECE

DRUŻYNY MŁODZIEŻOWE


Regulamin: kliknij tutaj