OSP Markusy: Chętnie pomagamy również po służbie [VIDEO]

2021-03-16 16:00:00(ost. akt: 2021-03-16 14:17:40)

Autor zdjęcia: OSP Markusy

OSP to po pierwsze świetnie wyszkolona kadra. Ludzie dostrzegają złożoność zagrożeń, jakim stawiamy czoła, a że wykonujemy nasze zadania profesjonalnie — szanują nas za to — mówi Piotr Peplau, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Markusach, która przoduje w naszym rankingu na najlepszą jednostkę OSP.

Ochotnicza Straż Pożarna w Markusach została powołana do życia w roku 1949. Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w 1995 roku, w którym działa do dnia dzisiejszego.

Stowarzyszenie liczy obecnie około 55 członków, z czego 22 to wyszkoleni strażacy, mogący brać bezpośredni udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Pozostali druhowie to członkowie honorowi i wspierający.

— To właśnie dzięki ich doświadczeniu oraz pracy na rzecz jednostki możemy tak efektywnie funkcjonować. Stanowimy razem bardzo zgrany zespół — mówi prezes OSP Markusy Piotr Peplau.

Jakich innych działań, poza tymi interwencyjnymi, podejmują się strażacy z Markus?

— Ubiegły rok był dla nas bardzo trudny. Razem z pierwszą falą Covid-19 odpłynęła znaczna część zaplanowanych przez nas akcji, a działania skupiły się na wielopłaszczyznowej walce z wirusem. Musieliśmy na nowo opracować i wdrożyć koncepcję zdalnego prowadzenia działań prewencyjnych. Inicjatywą naszej jednostki w tym zakresie był, krótki materiał filmowy "Bezpieczne życzenia świąteczne", w którym zwracaliśmy uwagę na potencjalne zagrożenia, jakie mogą się pojawić w naszych domach podczas przygotowań świątecznych oraz jak minimalizować ryzyko ich wystąpienia — relacjonuje Piotr Peplau.

— Również coroczna dystrybucja materiałów, otrzymanych z Komendy Powiatowej PSP w Elblągu, opisujących sposoby uchronienia się przed zatruciem dwutlenkiem węgla oraz pożarem przewodu kominowego przebiegła bardziej cyfrowo — wyjaśnia nasz rozmówca.


W tym roku strażacy-ochotnicy zdążyli już zaangażować się w zbiórkę ubrań dla osób bezdomnych.

— Rezultat przerósł nasze oczekiwania, za co serdecznie wszystkim darczyńcom dziękujemy! — przekazuje prezes OSP Markusy.

I dodaje: — Na słowa uznania zasługują również nasi ratownicy medyczni, którzy od kilku lat współpracują z lokalnym Klubem Sportowym Polonia Markusy, dbając o bezpieczeństwo zarówno zawodników na boisku, jak i widzów na trybunach. Przyznacie Państwo, że jest tego dużo... a będzie znacznie więcej! Obserwujcie nas na naszym profilu Facebook-owym, jeśli jeszcze tego nie robicie — zachęca Piotr Peplau.

Dlaczego członkowie OSP cieszą się tak dużym zaufaniem i sympatią lokalnych społeczności?

— Jednostki OSP, zwłaszcza wchodzące w skład KSRG, to świetnie wyszkolona kadra, wyposażona w nowoczesny sprzęt, pozwalający na realizację naprawdę trudnych zadań ratowniczych. Ludzie dostrzegają złożoność zagrożeń, jakim stawiamy czoła, a że wykonujemy nasze zadania profesjonalnie — szanują nas za to. Jesteśmy otwarci na ludzi oraz ich potrzeby, chętnie pomagamy również po służbie, a to przekłada się na wzrost zaufania oraz ogólnej sympatii do formacji, jaką jest OSP — odpowiada prezes.

A co cechuje idealnego strażaka-ochotnika?

— Pomijając oczywiste kwestie takie jak dobry stan zdrowia, ogólna sprawność fizyczna, umiejętność pracy w zespole, czy odporność na stres, idealny kandydat powinien czuć potrzebę niesienia bezinteresownej pomocy zarówno ludziom, jak i zwierzętom. To właśnie zaspokajanie tej potrzeby, świadomość, że robimy coś dobrego, rekompensuje nam wysiłek, jaki ponośmy podczas działań ratowniczych i motywuje nas do dalszej służby — podsumowuje Piotr Peplau.

***
Głosowanie na najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną rozpoczynamy 5 marca. Plebiscyt zakończymy 22 kwietnia 2020 roku. Wtedy poznamy najpopularniejsze jednostki w miejscowościach naszego powiatu, a także dwie najpopularniejsze OSP na Warmii i Mazurach. W tym drugim przypadku OSP powalczą w dwóch kategoriach, w pierwszej znajdą się te, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, i te, które się w nim nie znajdują.

Wybierzemy także najpopularniejszą w regionie Kobiecą Drużynę Pożarniczą oraz najpopularniejszej Młodzieżową Drużynę Pożarniczą.

RANKING POWIATOWY

DRUŻYNY KOBIECE

DRUŻYNY MŁODZIEŻOWE

Regulamin: kliknij tutaj