Wrócili do WOT, by wspierać lokalną społeczność [ZDJĘCIA]

2021-03-29 16:00:00(ost. akt: 2021-03-29 10:51:27)

Autor zdjęcia: 45blp

Przysięgę wojskową złożyli już dawno, teraz powrócili, by swoim zaangażowaniem służyć lokalnej społeczności. Mowa o ponad 70 ochotnikach, którzy w miniony weekend ukończyli szkolenie wyrównawcze. W tym gronie znaleźli się także żołnierze z Elbląga i regionu, którzy teraz zasilą szeregi 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie.
Kandydaci do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej, 6 marca stawili się pod jednostką 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, by przejść intensywne szkolenie rozłożone na 4 weekendy. Szkolenie skierowane do rezerwistów przeprowadzone było w 45 batalionie lekkiej piechoty w Olsztynie.

Terytorialsi przez ostatnie tygodnie pogłębiali swoją wiedzę z poszczególnych zagadnień m.in. zasad zachowania się na współczesnym polu walki oraz przetrwania, by w ostatnim dniu szkolenia przystąpić do egzaminu zwanego pętlą taktyczną szkolenia wyrównawczego.


— Ważnym elementem egzaminu była pomoc przedmedyczna i topografia. Jednak główny nacisk szkolenia został położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, gdzie byli rezerwiści doskonalili strzelanie z karabinku MSBS Grot, częściowe rozkładanie broni oraz ładowanie magazynka na czas. Kolejnym, istotnym elementem pętli taktycznej było poruszanie się w marszu w zróżnicowanym terenie, przekraczanie niebezpiecznych terenów, czy też reakcja żołnierza na kontakt ogniowy. Trudy egzaminu pokonali wszyscy żołnierze — podsumował ppor. Marcin BUKOWSKI, dowódca kompanii szkolnej z 45blp.

Terytorialsi, którzy ukończyli szkolenie, docelowo zasilą poszczególne bataliony w województwie warmińsko-mazurskim wchodzące w skład 4W-MBOT.

Wszystkie szkolenia odbywają się zgodnie z wytycznymi sanitarno- epidemicznym i zanim ochotnicy przekroczą bramę koszar, poddawani są testom na obecność koronawirusa.

Kolejne szkolenia w 4W-MBOT już w kwietniu, tym razem na szkolenie podstawowe kandydaci stawią się w Morągu i Giżycku. Szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą wojskową 24 kwietnia.

W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej w chwili obecnej jest już ponad 27 tys. żołnierzy.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej