Piekarczyk znika z elbląskiej starówki

2021-04-01 12:00:00(ost. akt: 2021-04-02 08:27:26)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Prima aprilis: Jeszcze 8 marca obchodziliśmy 500-lecie wydarzeń, w których to właśnie on grał główną rolę. Legendarny Piekarczyk uratował Elbląg podczas najazdu krzyżackiego w 1521 roku, a teraz ma zniknąć z elbląskiej starówki.
Nie tak dawno, z okazji jubileuszu, oglądaliśmy go w odświętnej odsłonie. Nikomu nie przyszło wtedy nawet do głowy, że nasz Piekarczyk miałby zniknąć z elbląskiej starówki.

Rzeźba tuż obok Bramy Targowej stanęła 30 września 2006 roku. Autorem mierzącego 160 centymetrów pomnika jest Waldemar Grabowiecki z Gdańska, którego projekt wygrał w zorganizowanym 21 lat temu konkursie, w którym rywalizowało sześciu artystów z Elbląga i Trójmiasta.

W czerwcu 2009 przy Piekarczyku umieszczono tablicę informacyjną, która przedstawiała naszego bohatera. Autorem tablicy-tarczy jest również Waldemar Grabowiecki.

Okazuje się, że już nie spotkamy Piekarczyka na starówce. 160-centymetrowy posąg ma bowiem stanąć we wnętrzu Galerii El, a elblążan czeka prawdziwa niespodzianka.

Z okazji tegorocznego jubileuszu miasto postanowiło złożyć legendarnemu bohaterowi prawdziwy hołd.

Na elbląskim placu Dworcowym stanąć ma zupełnie nowy posąg przedstawiający elbląską legendę. Piekarczyk w nowej odsłonie ma mierzyć aż 6 metrów!

Dlaczego tak dużo?

Nowy pomnik ma przypominać ten, który znajduje się we Fromborku — przedstawiający Mikołaja Kopernika. Fromborska rzeźba, zdobiąca miasto od 1973 roku, również ma 6 metrów wysokości, a dodatkowo stoi na trzymetrowym granitowym cokole.

Pomnik Piekarczyka ma przypominać ten z Fromborka, przedstawiający Mikołaja Kopernika
Fot. Paweł Berkolec
Pomnik Piekarczyka ma przypominać ten z Fromborka, przedstawiający Mikołaja Kopernika

Ten artykuł był oczywiście naszym primaaprilisowym żartem! Życzymy naszym Czytelnikom słonecznego i radosnego kwietnia!Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. prymaap #3065918 | 185.32.*.* 6 maj 2021 18:05

    szkoda, przydałby się taki duży pomnik a ten przy bramie mógłby zostać bo jest super. większy pomnik piekarczyka mógłby być na bulwarze w dodatku z fontanną w kształcie bramy targowej. prosty pomnik z kaskadą wody spływającą z bramy a obok piekarczyk chcący przeciąć łańcuch. Ledy i byłoby gdzie robić fotki jak rodzina przyjedzie.

    odpowiedz na ten komentarz