środa, 19 maja 2021. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

Nowe dowody osobiste już od sierpnia. Co się zmieni?

2021-04-15 14:00:00 (ost. akt: 2021-04-15 13:03:56)

Autor zdjęcia: kk

Mają być trudniejsze do podrobienia, a co za tym idzie, wzrośnie nasze poczucie bezpieczeństwa. Nowe dowody osobiste będą zawierały dane biometryczne, wróci też podpis posiadacza dokumentu.

Już od 2 sierpnia w Polsce wejdą do obiegu nowe dowody osobiste. Będą one zawierać odcisk palca i podpis posiadacza dokumentu. W związku z tym wniosek o dokument będziemy mogli złożyć jedynie osobiście.

Odciski nie będą pobierany od dzieci do 12. roku życia i od osób, od których pobranie odcisku nie jest możliwe np. ze względów medycznych.

Podobne zasady dotyczą podpisu posiadacza dokumentu — nie będą go zamieszczały dzieci do 12. roku życia i osoby powyżej 12. roku życia, jeśli nie mogą złożyć podpisu.

Wymianą dokumentu nie muszą martwić się posiadacze ważnych dowodów osobistych. Nowe obowiązki dotyczą tylko tych dokumentów wydawanych po wejściu rozporządzenia w życie. Do urzędu zgłosić się będziemy musieli dopiero gdy nasz obecny dokument straci ważność.

Planowane zmiany:
• w warstwie elektronicznej dowodu osobistego zamieszczane będą odciski palców (dwa odciski palców w formatach cyfrowych),
• w warstwie graficznej dowodu osobistego dodany zostanie podpis posiadacza dokumentu,
• zmianie ulegnie proces wnioskowania o wydanie dowodu osobistego.

Z obowiązku złożenia odcisków palców zwolnione będą:
• dzieci do 12 roku życia,
• osoby, od których pobranie takich odcisków jest fizycznie niemożliwe.

Dowody osobiste będą ważne przez okres:
• 5 lat w przypadku osób, które nie ukończyły 12 roku życia,
• 10 lat w przypadku osób, które ukończyły 12 rok życia,
• osobom, od których pobranie odcisków któregokolwiek z palców jest chwilowo fizycznie niemożliwe, będzie wydany dowód osobisty niezawierający drugiej cechy biometrycznej ważny przez okres 12 miesięcy.

Wnioskowanie o dowód osobisty będzie odbywać się:
• w urzędzie gminy,
• w miejscu pobytu osoby poprzez mobilną stację urzędnika (w wyjątkowych przypadkach),
• przez Internet (możliwe jedynie dla dzieci do 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane).

Jak przekazuje Urząd Miasta w Elblągu, szkolenia pracowników urzędu rozpoczną się 1 czerwca i potrwają do 20 lipca. Odbywać się będą w formie e-learningu na platformie szkoleniowej KPRM.

Szkolenie zakończy się testem on-line, sprawdzającym wiedzę i umiejętności danej osoby. Urzędnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Joanna Grześ #3066336 | 37.120.*.* 12 maj 2021 23:00

  Przykro mi, że możesz mnie nie znać, jestem Pani Joanna, byłem w takiej samej sytuacji jak teraz, gdy potrzebowałem pożyczki, wystąpiłem o pożyczkę w więcej niż dwóch firmach na tej stronie i zostałem oszukany, Straciłem ponad 9 000 euro, byłem sfrustrowany i zmęczony, dopóki moja koleżanka, z którą razem pracujemy, nie połączyła mnie z wiarygodną i autentyczną, legalną firmą pożyczkową zatwierdzoną przez agencje rządowe o nazwie {JORGE GRACE LOAN FIRM}, gdzie ona również mogłaby otrzymać pożyczkę. pomógł mi z kwotą pożyczki 20,0000 euro, możesz również uzyskać pomoc, jeśli potrzebujesz pilnej pożyczki, po prostu skontaktuj się z nimi bezpośrednio przez e-mail do ich firmy {jorgegraceloanfirm@gmail.com}, aby uzyskać prawdziwie legalną pożyczkę bez oszukania są zaufane i zatwierdzone przez rząd i są w 100% uzasadnione, uwierz mi, że mogą ci pomóc, wystrzegać się oszustów internetowych i być teraz z tym właściwym. Dzięki i niech Bóg ją błogosławi za wielką pomoc. Joanna Grześ

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Novelty #3066271 | 188.126.*.* 11 maj 2021 22:37

  Złóż wniosek o pożyczkę pod adresem NOVELTY FINANCE (noveltyfinances@gmail.com) z oprocentowaniem 3%. Niezależnie od tego, czy chcesz ożywić swój styl życia, czy też masz nieoczekiwany wydatek, z którym musisz sobie poradzić, pożyczka z NOVELTY FINANCE to opłacalny sposób na realizację tego celu. NOWOŚĆ FINANSE jest elastyczna: możesz pożyczyć do 5 milionów euro (5 000 000,00 euro), z odpowiednimi okresami spłaty od 6 miesięcy do 30 lat. Oferujemy szeroką gamę pożyczek osobistych, biznesowych, mieszkaniowych oraz pożyczek konsolidacyjnych, które można dostosować do zmieniających się potrzeb i okoliczności z oprocentowaniem 3%. Co dostałeś:  Natychmiastowy dostęp do środków po zatwierdzeniu  Konkurencyjne stopy procentowe  Elastyczne warunki spłaty  Możliwość szybszej spłaty kredytu (dopłaty obniżają wysokość kredytu)  Łatwe zatwierdzenie, jeśli potrzebujesz dodatkowych funduszy  Twoja pierwsza spłata pożyczki rozpocznie się w sześć miesięcy po zatwierdzeniu. Jak aplikować: Złożenie wniosku o pożyczkę jest szybkie i proste! Firmy lub osoby zainteresowane ubieganiem się o pożyczkę w Novelty Finance, które potrzebują więcej informacji na temat JAK ZŁOŻYĆ APLIKACJĘ, powinny WYSŁAĆ E-MAIL na adres (noveltyfinances@gmail.com) LUB skontaktować się z Emily Gibbon przez WhatsApp / Telegram pod numerem +447868796107, aby uzyskać więcej informacji i ustne odprawy. .T & C's Zastosuj.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. octroi #3065471 | 41.85.*.* 25 kwi 2021 21:09

  Potrzebujesz pożyczki osobistej? Biznesowy kredyt gotówkowy? Niezabezpieczona pożyczka Szybka i łatwa pożyczka? Szybki proces aplikacji? Zatwierdzenia w ciągu 24-72 godzin? Brak ukrytych opłat za pożyczkę? Finansowanie w mniej niż tydzień? Uzyskaj niezabezpieczony kapitał obrotowy? Skontaktuj się z nami pod adresem: finance.micro1@gmail.com DOSTĘPNE USŁUGI KREDYTOWE OBEJMUJĄ: ============================ ====== * Pożyczki dla firm. * Pożyczki osobiste. * Pożyczki dla firm. * Pożyczki inwestycyjne. * Pożyczki rozwojowe. * Pożyczki na zakup. * Kredyty budowlane. * Kredyt na likwidację karty kredytowej * Kredyt konsolidacyjny zadłużenia * Pożyczki dla firm i wiele innych: WNIOSEK O POŻYCZKĘ: ================== Pełne imię i nazwisko:................ Wymagana kwota pożyczki:. Cel pożyczki: ....... Okres pożyczki:… Gatunek muzyczny:............. Status cywilny:.... Lokalizacja:.......... Ad res domowy:.. Miasto:............ Kraj:... ... Telefon:.......... Telefon komórkowy / komórkowy: .... Zawód:...... Miesięczny przychód:.... Skontaktuj się z nami pod adresem finance.micro1@gmail.com

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Monika #3064986 | 82.160.*.* 17 kwi 2021 09:54

  Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia : http://panieonline.pl/monika30

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Claudia Klein #3064831 | 217.138.*.* 16 kwi 2021 02:20

  Witam i witam w Spotcap Global Financial Services, Nazywam się Claudia Klein, jestem Niemką i oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro, a my udzielamy pożyczek o niskim oprocentowaniu 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Przyjmuję do wiadomości, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem.Dla osób fizycznych, które mają problem finansowy i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, wskaźnik zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne przyczyny Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz zaciągnąć pożyczkę i sfinalizować transakcje zawsze i wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i natychmiast się z Tobą skontaktujemy Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach !!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)