Tak będzie wyglądał nowy pomnik w Elblągu [SONDA]
2021-04-22 15:19:26(ost. akt: 2021-04-22 15:23:07)
Ma składać się z pięciu granitowych cokołów, z których ten główny, o 20 centymetrów wyższy od pozostałych, zdobić będzie popiersie Józefa Piłsudskiego. Plany utworzenia w Elblągu pomnika twórców niepodległości są coraz bliższe realizacji.
Dziś odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano wizualizację projektu nowego pomnika, który ma pojawić się w Elblągu.
Potencjalna lokalizacja obiektu była wnikliwie analizowana.
— Pierwszą przesłanką było to, by pomnik znalazł się na trasie marszu niepodległości. Drugą, aby nie stanowił konkurencji dla licznych form przestrzennych i pomników, które historycznie kiedyś znajdowały się w okolicy. Nie bez znaczenia są też przesłanki techniczne, czyli umiejscowienie w gruncie tak ciężkiej formy i ta lokalizacja na osi wejścia do hotelu Arbiter okazała się po prostu najlepszą — wyjaśniała Katarzyna Wiśniewska z Departamentu Architektury i Urbanistyki w Elblągu.
— Pierwszą przesłanką było to, by pomnik znalazł się na trasie marszu niepodległości. Drugą, aby nie stanowił konkurencji dla licznych form przestrzennych i pomników, które historycznie kiedyś znajdowały się w okolicy. Nie bez znaczenia są też przesłanki techniczne, czyli umiejscowienie w gruncie tak ciężkiej formy i ta lokalizacja na osi wejścia do hotelu Arbiter okazała się po prostu najlepszą — wyjaśniała Katarzyna Wiśniewska z Departamentu Architektury i Urbanistyki w Elblągu.
I opowiadała: — Pomnik przyjął formę pięciu cokołów granitowych w kolorze jasnym, główny cokół w części centralnej jest o 20 cm wyższy niż cztery pozostałe. To cokół o wysokości 190 cm i szerokości 90 cm, na którym będzie znajdowało się popiersie marszałka Piłsudskiego.
A te zaprojektował rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz.
— To artysta o bardzo znaczącym dorobku, który wykona popiersie z brązu. Na każdym cokole będą tabliczki z nazwiskami i datami urodzin i śmierci twórców niepodległości. Plac, na którym stanie forma upamiętniająca wyłożony będzie kostką i płytami granitowanymi. Pomnik będzie iluminowany — planowanych jest 7 lamp w osłonach i posadzce, oraz 2 maszty flagowe — tłumaczyła Katarzyna Wiśniewska.
Elbląska Rada Miejska będzie dyskutować na temat planowanego utworzenia pomnika twórców niepodległości przy ul. Rycerskiej już podczas najbliższej sesji, czyli 29 kwietnia.
— Idea budowy elbląskiego pomnika nawiązuje do pielęgnowania tożsamości historycznej, związanej z dziedzictwem polskiej państwowości w Kresach Wschodnich w II Rzeczpospolitej. To z Kresów Wschodnich wywodzi swoje korzenia wielu mieszkańców Ziemi Elbląskiej, przymusowo wysiedlonych ze swoich rodzinnych stron w wyniku działań po II wojnie światowej. Wybudowanie pomnika będzie doskonałym elementem edukacyjno-wychowawczym nowego pokolenia Polaków. Pomnik w Elblągu ma na celu godne upamiętnienie wyjątkowych zasług Józefa Piłsudskiego oraz innych autorów odrodzenia niepodległego bytu Rzeczpospolitej Polskiej, a także uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości w tym roku w listopadzie — mówiła radna Maria Kosecka, która zaproponowała utworzenie pomnika Piłsudskiego w Elblągu.
— Wydaje mi się, że prezydent okazał się dużą skutecznością. Dlaczego? 6 listopada 2014 pani Maria Kosecka złożyła pierwszą interpelację w tej kwestii. Potrzeba było 7 lat, żebyśmy dojrzeli do tego, że to zadanie upamiętniające marszałka Piłsudskiego i twórców niepodległości zostaje zrealizowane. Cieszę się z tego i myślę, że to będzie kolejne miejsce, gdzie możemy świętować naszą niepodległość 11 listopada — przyznał Antoni Czyżyk.
Głos zabrał również płk Andrzej Adamczyk, prezes Związku Piłsudczyków RP oddział w Gdańsku: — My jako Piłsudczycy upamiętniamy przede wszystkim postać marszałka, natomiast podobnie jak on jesteśmy realistami i wiemy, że sam tego by nie dokonał. Stąd nasza pozytywna ocena i zadowolenie, że w koncepcji pomnika niepodległości znalazło się kilka osób, a nie tylko jedna marszałka Piłsudskiego, która oczywiście w naszym pojęciu jest zwrotnikiem tego działania.
Wielu mieszkańców Elbląga zastanawia się, czy to dobry moment na takie inwestycje. Na te słowa odpowiedział płk Adamczyk:
— Skąd informacja, że w 2023 nie będzie pandemii? Za chwilę będzie kolejna bakteria lub kolejny wirus i będą następne wydatki, a to nas w ogóle nie zwalnia od tego, byśmy myśleli w kategoriach państwowo-twórczych i tych, które łączą Polaków w czasach, w których może być ta łączność potrzebna.
Witold Wróblewski poinformował, że utworzone zostało konto, które zasilać mogą wszyscy, którzy pragną wspomóc realizację projektu. Ma również zamiar wystąpić o dofinansowanie z Funduszu Patriotycznego.
Tak
33.82%
|
Nie
44.12%
|
Tak, ale nie jest to dobry moment
22.06%
|
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Nox #3065413 | 83.21.*.* 24 kwi 2021 06:05
Tragedia i kompletne lekceważenie zdania mieszzkańcow.
Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz