Tak będzie wyglądał nowy pomnik w Elblągu [SONDA]

2021-04-22 15:19:26(ost. akt: 2021-04-22 15:23:07)

Autor zdjęcia: UM Elbląg

Ma składać się z pięciu granitowych cokołów, z których ten główny, o 20 centymetrów wyższy od pozostałych, zdobić będzie popiersie Józefa Piłsudskiego. Plany utworzenia w Elblągu pomnika twórców niepodległości są coraz bliższe realizacji.
Dziś odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano wizualizację projektu nowego pomnika, który ma pojawić się w Elblągu.

Potencjalna lokalizacja obiektu była wnikliwie analizowana.

— Pierwszą przesłanką było to, by pomnik znalazł się na trasie marszu niepodległości. Drugą, aby nie stanowił konkurencji dla licznych form przestrzennych i pomników, które historycznie kiedyś znajdowały się w okolicy. Nie bez znaczenia są też przesłanki techniczne, czyli umiejscowienie w gruncie tak ciężkiej formy i ta lokalizacja na osi wejścia do hotelu Arbiter okazała się po prostu najlepszą — wyjaśniała Katarzyna Wiśniewska z Departamentu Architektury i Urbanistyki w Elblągu.

I opowiadała: — Pomnik przyjął formę pięciu cokołów granitowych w kolorze jasnym, główny cokół w części centralnej jest o 20 cm wyższy niż cztery pozostałe. To cokół o wysokości 190 cm i szerokości 90 cm, na którym będzie znajdowało się popiersie marszałka Piłsudskiego.

A te zaprojektował rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz.

— To artysta o bardzo znaczącym dorobku, który wykona popiersie z brązu. Na każdym cokole będą tabliczki z nazwiskami i datami urodzin i śmierci twórców niepodległości. Plac, na którym stanie forma upamiętniająca wyłożony będzie kostką i płytami granitowanymi. Pomnik będzie iluminowany — planowanych jest 7 lamp w osłonach i posadzce, oraz 2 maszty flagowe — tłumaczyła Katarzyna Wiśniewska.

Popiersie Piłsudskiego zaprojektował Stanisław Szwechowicz
Fot. UM Elbląg
Popiersie Piłsudskiego zaprojektował Stanisław Szwechowicz

Elbląska Rada Miejska będzie dyskutować na temat planowanego utworzenia pomnika twórców niepodległości przy ul. Rycerskiej już podczas najbliższej sesji, czyli 29 kwietnia.

— Idea budowy elbląskiego pomnika nawiązuje do pielęgnowania tożsamości historycznej, związanej z dziedzictwem polskiej państwowości w Kresach Wschodnich w II Rzeczpospolitej. To z Kresów Wschodnich wywodzi swoje korzenia wielu mieszkańców Ziemi Elbląskiej, przymusowo wysiedlonych ze swoich rodzinnych stron w wyniku działań po II wojnie światowej. Wybudowanie pomnika będzie doskonałym elementem edukacyjno-wychowawczym nowego pokolenia Polaków. Pomnik w Elblągu ma na celu godne upamiętnienie wyjątkowych zasług Józefa Piłsudskiego oraz innych autorów odrodzenia niepodległego bytu Rzeczpospolitej Polskiej, a także uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości w tym roku w listopadzie — mówiła radna Maria Kosecka, która zaproponowała utworzenie pomnika Piłsudskiego w Elblągu.

— Wydaje mi się, że prezydent okazał się dużą skutecznością. Dlaczego? 6 listopada 2014 pani Maria Kosecka złożyła pierwszą interpelację w tej kwestii. Potrzeba było 7 lat, żebyśmy dojrzeli do tego, że to zadanie upamiętniające marszałka Piłsudskiego i twórców niepodległości zostaje zrealizowane. Cieszę się z tego i myślę, że to będzie kolejne miejsce, gdzie możemy świętować naszą niepodległość 11 listopada — przyznał Antoni Czyżyk.

Głos zabrał również płk Andrzej Adamczyk, prezes Związku Piłsudczyków RP oddział w Gdańsku: — My jako Piłsudczycy upamiętniamy przede wszystkim postać marszałka, natomiast podobnie jak on jesteśmy realistami i wiemy, że sam tego by nie dokonał. Stąd nasza pozytywna ocena i zadowolenie, że w koncepcji pomnika niepodległości znalazło się kilka osób, a nie tylko jedna marszałka Piłsudskiego, która oczywiście w naszym pojęciu jest zwrotnikiem tego działania.

Wielu mieszkańców Elbląga zastanawia się, czy to dobry moment na takie inwestycje. Na te słowa odpowiedział płk Adamczyk:

— Skąd informacja, że w 2023 nie będzie pandemii? Za chwilę będzie kolejna bakteria lub kolejny wirus i będą następne wydatki, a to nas w ogóle nie zwalnia od tego, byśmy myśleli w kategoriach państwowo-twórczych i tych, które łączą Polaków w czasach, w których może być ta łączność potrzebna.

Witold Wróblewski poinformował, że utworzone zostało konto, które zasilać mogą wszyscy, którzy pragną wspomóc realizację projektu. Ma również zamiar wystąpić o dofinansowanie z Funduszu Patriotycznego.

Czy utworzenie pomnika Piłsudskiego w Elblągu to dobry pomysł?
Tak
33.82%
Nie
44.12%
Tak, ale nie jest to dobry moment
22.06%


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nox #3065413 | 83.21.*.* 24 kwi 2021 06:05

    Tragedia i kompletne lekceważenie zdania mieszzkańcow.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz