Czy fontanny zostaną uruchomione? [SONDA]

2021-05-03 15:00:00(ost. akt: 2021-04-30 18:55:03)

Autor zdjęcia: fot. archiw. Ryszard Biel

Przegląd fontann zrobiony, jednak nadal nie wiadomo, czy zostaną uruchomione. Od czego zależy decyzja?
W ubiegłym roku, z powodu pandemii, władze Elbląga nie zdecydowały się na uruchomienie fontann. W tym roku nadal nie podjęto decyzji w tej sprawie. — Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeprowadziło przegląd fontann — informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. — 30 kwietnia odbył się próbny rozruch fontanny na placu przy katedrze. Celem było sprawdzenie poprawności działania fontanny i oprogramowania.

Decyzja czy fontanny zostaną uruchomione jeszcze nie zapadła. — Będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej — tłumaczy Joanna Urbaniak. — Pragnę podkreślić, że zwróciliśmy się w tej sprawie o opinię do Powiatowej Stacji Sanitarno — Epidemiologicznej. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że nadal pozostaje aktualne stanowisko z ubiegłego roku. W odpowiedzi czytamy między innymi: „W sytuacji ciągłego zagrożenia ze strony SARS-CoV-2, ryzyko rozprzestrzeniania tego wirusa razem z aerozolem wodnym, powstającym przy funkcjonowaniu fontann i podobnych urządzeń może być realne i istotne, szczególnie wtedy, gdy niecki tych urządzeń będą wykorzystywane do kąpieli lub schładzania ciała podczas upałów.”

Przypomnijmy, w Elblągu mamy trzy fontanny, które do tej pory uruchamiane były w majówkę.

Najnowsza, w której latem bawiły się dzieci, to fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym. W fontannie tej nie ma zakazu kąpieli, więc jest to nie lada atrakcja dla najmłodszych. W 1908 roku powstała natomiast fontanna na Placu Słowiańskim. Ten zabytkowy obiekt działa na urządzeniach starego typu, co oznacza, że spadek poziomu wody może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę. Ostatnią miejską fontanną jest dobrze znana wszystkim mieszkańcom fontanna zlokalizowana przy ulicy 1 Maja. Do zapełnienia jej zbiornika potrzebne jest 316 m3 wody.

Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb.

K

Czy miejskie fontanny powinny być uruchomione?
Tak
88.89%
Nie
0%
Nie mam zdania
11.11%