Czwartek, 6 maja 2021. Imieniny Beniny, Filipa, Judyty

Jak potoczy się współpraca z Tarnopolem?

2021-05-04 12:00:00 (ost. akt: 2021-05-04 14:37:35)

Autor zdjęcia: fot. archiw. UM Elbląg

Władze ukraińskiego Tarnopola postanowiły nadać stadionowi miejskiemu imię Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii. Elbląski samorząd sprzeciwia się tej decyzji.

Decyzję o nadaniu imienia Romana Szuchewycza podjęto — przypomnijmy — w 71. rocznicę jego śmierci. 5 marca 1950 roku zginął on w walce z NKWD. Władze Elbląga pisemnie zgłosiły swoje niezadowolenie z decyzji, która może negatywnie wpłynąć na dotychczasowe relacje między społecznościami obu miast i 29-letnią współpracę partnerską Elbląga i Tarnopola.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Mer Tarnopola w odpowiedzi na pismo władz Elbląga poinformował że — jego zdaniem — nieprzemyślane działania nie przyniosą korzyści przyjaznym relacjom między krajami i miastami. — Chciałbym zaproponować stronie polskiej — ambasadorowi RP na Ukrainie panu Bartoszowi Cichockiemu — zwołanie konferencji historyków obu krajów i obalić komunistyczne mity, które są używane w nieprzyjaznej perspektywie — napisał mer Serhij Nadał.

Władze Elbląga odpowiedziały merowi: Niestety ta odpowiedź nie jest dla nas satysfakcjonująca — czytamy. — Nasze oczekiwania dotyczyły wycofania się Tarnopola z tej decyzji. Proponuje pan mer zorganizowanie konferencji, która naszym zdaniem będzie miała podłoże polityczne, a nie naukowe. Ocena przeszłości powinna być bowiem dokonana przez historyków, a nie przez polityków.

Jak zauważa elbląski samorząd, mer nie odniósł się też do nieakceptowalnej dla Polaków nazwy stadionu, jak i rozważenia zmiany tej nazwy w imię dobrych stosunków i relacji pomiędzy społecznościami obu naszych miast. — Oczekujemy weryfikacji stanowiska Tarnopola, co pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać potencjał partnerskiej współpracy — czytamy dalej.

W tej sprawie samorząd Elbląga przygotował również pismo do Zbigniewa Raua, ministra spraw zagranicznych. „Decyzja radnych Tarnopola, miasta partnerskiego Elbląga, o nazwaniu miejskiego stadionu imieniem Romana Szuchewycza — odpowiedzialnego za mordowanie Polaków, spowodowała dla nas bardzo trudną do zaakceptowania sytuację, a w różnych kręgach pojawiły się nawoływania do zawieszenia lub zerwania kontaktów z Tarnopolem” — czytamy.

„Uchwała radnych Tarnopola zaniepokoiła nas, co wyraziliśmy w piśmie do mera miasta. Zwróciliśmy w nim uwagę, że decyzja ta powoduje bolesny dyskomfort w naszych relacjach, jak też staje się uciążliwa dla mających ukraińskie pochodzenie mieszkańców Elbląga, którzy pozytywnie wpisują się w naszą wielokulturowość.

Należy stwierdzić, że w obliczu tej kontrowersyjnej decyzji, miasta współpracujące z Tarnopolem zostały pozbawione merytorycznego wsparcia ze strony władz centralnych. Stanowisko i opinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych znacznie ułatwiłyby nasze relacje ze środowiskami protestującymi w tej sprawie.

Z kolei ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki w swoim piśmie wyraził przekonanie — cytuję: „że na drodze dialogu władze Polski i Ukrainy znajdą rozwiązanie problemów w obszarze tożsamościowym”. W pełni zgadzam się też z jego stwierdzeniem: „jesteśmy sąsiadami — zbyt wiele nas łączy, byśmy pozwolili grupce nieodpowiedzialnych polityków zniszczyć dorobek pojednania ostatnich dekad”.

Opinia i rady są nam potrzebne, bowiem narażeni jesteśmy na ustawiczne zderzenia z przejawami ukraińskiego nacjonalizmu, a często głoszona teza, że władze Polski i Ukrainy na wyższym szczeblu umówiły się co do rozbudowy dialogu dotyczącego kwestii historycznych, nie znajduje potwierdzenia w codziennych realiach. Dlatego w kontaktach polskich miast z ukraińskimi partnerami liczymy na wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Potrzebne jest wypracowanie jednolitego stanowiska, jak również podpowiedzenie rozwiązań w tej kwestii.

Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji, dlatego chcąc uniknąć nieskoordynowanych decyzji, które mogłyby doprowadzić do zerwania współpracy z Tarnopolem, raz jeszcze prosimy o sugestie, w jaki sposób reagować na działania partnerów naruszających nasze poczucie prawdy historycznej, jak również polską racją stanu, gdyż decyzja radnych Tarnopola zdecydowanie wykracza poza tradycyjne stosunki i relacje miast partnerskich.

Oficjalne stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych będzie dla Elbląga cenną wskazówką w nakreślaniu dalszej współpracy z Tarnopolem”.

KKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Boomer #3065789 | 64.225.*.* 4 maj 2021 15:20

    Analogiczna sytuacja: Rok 2021, Niemcy przemianowują stadion Borussi Dortmund na Hermanna Göringa a następnie oburzają się, że Telawiw zrywa z nimi partnerskie kontakty. Czy taki absurd byłby w ogóle do pomyślenia? A jednak. Przy całym moim poparciu dla Ukrainy, nie wróżę wam zbyt dobrze. Ukraina budująca tożsamość w oparciu o nazistowskich morderców Polaków nie jest godna naszego wsparcia. Przydałaby się tu spójna i czytelna reakcja polskiego MSZ, to odwracanie twarzy gdy plują, nikomu nie służy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz