środa, 29 czerwca 2022. imieniny: Pawła, Piotra, Salomei

2023 będzie wyjątkowy nie tylko dla Fromborka [ROZMOWA]

2021-05-04 14:00:00 (ost. akt: 2021-05-04 11:19:11)
W tym roku Frombork świętował 548. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

W tym roku Frombork świętował 548. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

Autor zdjęcia: UMiG Frombork

2023 będzie wyjątkowym rokiem nie tylko dla Fromborka. O obchodach 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika oraz jubileuszu zakończenia Operacji 1001 Frombork opowiedział wiceburmistrz Fromborka inż. Damian Krasiński.

– W 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin oraz 480 rocznica śmierci Mikołaja Kopernika. 23 kwietnia tego roku w Domu Arcybiskupów Warmińskich w Olsztynie odbyło się posiedzenie Komitetu Honorowego Obchodów Roku Mikołaja Kopernika. Jakie działania w związku z przygotowaniami już zostały podjęte? Jakie są plany na rok 2023?

– Ostatnie spotkanie w Domu Arcybiskupów Warmińskich w Olsztynie było zwieńczeniem naszych wcześniejszych ustaleń i zaowocowało podpisaniem listu intencyjnego, tak aby nasze działania dotyczące organizacji obchodów w 2023 roku były skonsolidowane i synergiczne.

Omówiono także postępy symultanicznie działającej grupy roboczej, która już bezpośrednio zajmuje się przygotowywaniem programu wydarzeń roku 2023. W skład grupy roboczej wchodzą przedstawiciele instytucji sygnujących list intencyjny, a także osoby bezpośrednio związane z działaniami oraz wydarzeniami, które odbędą się na terenie województwa w roku obchodów.
Z racji tego, że obchody mają charakter ponadlokalny, szczególną uwagą zostały objęte wydarzenia, które chcielibyśmy zorganizować, a ich ranga to zasięg regionalny, ogólnopolski czy międzynarodowy.

Rozmawialiśmy o spotkaniach, konferencjach, sympozjach o charakterze naukowym i kulturalnym, a także działaniach związanych ze sportem czy szeroko pojętą rozrywką. Rozwój naszych zamierzeń i prac jest bardzo dynamiczny, chcemy stworzyć ciekawą ofertę, tak aby nasze tereny były rozpoznawane jako miejsce, gdzie Mikołaj Kopernik spędził większą część swojego dorosłego życia.

Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Frombork Inż. Damian Krasiński
Fot. UMiG Frombork
Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Frombork Inż. Damian Krasiński


– Również we Fromborku utworzono Honorowy Komitet Organizacyjny. Kto wchodzi w jego skład?

– Mikołaj Kopernik to wyjątkowy mieszkaniec naszego miasta i mówiąc to w czasie teraźniejszym, podkreślam znaczenie jego osoby nawet w czasach doczesnych.

Rok 2023 to okrągła rocznica nie tylko urodzin, ale i śmierci astronoma, a przecież grób Kopernika znajduje się właśnie we Fromborku.

Chcąc podnieść rangę wydarzenia, postanowiliśmy o powołaniu zespołu, jakim jest Honorowy Komitet Organizacyjny, który zajmie się w szczególności przygotowaniem i pilotażem wydarzeń, które będą odbywały się na terenie gminy Frombork w 2023 roku, a także koordynowaniem działań realizowanych przy współudziale Komitetu Wojewódzkiego.

Dodatkowo powołana zostanie grupa robocza, złożona z przedstawicieli wszystkich instytucji tworzących Komitet Honorowy.

Skład Komitetu Honorowego ustala uchwała Rady Miejskiej we Fromborku nr XIX/267/20 z dnia 30 grudnia 2020 roku i są to: pan Zbigniew Pietkiewicz – Burmistrz Miasta i Gminy Frombork, ks. Prałat Jacek Wojtkowski – Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku, prof. Wojciech Gajewski – Pastor Zboru Chrystusa Zbawiciela Kościoła Zielonoświątkowego we Fromborku, pan Mirosław Jonakowski – Dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, pani Jagoda Semków – Kierownik Działu Dokumentacji Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, pani Joanna Lewandowska – Dyrektor Powiatowego Domu Dziecka „Słoneczne Wzgórze” we Fromborku, pan Bogdan Jussis, dr Edmund Kurowski, dh. Anna Gawdzik – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej we Fromborku i pan Marcin Zabłocki – Przedstawiciel Rady Miejskiej we Fromborku.

– Jaka jest rola Fromborka w przygotowaniach? Czy jest już jakaś wizja tego, jak będzie wyglądało w mieście świętowanie 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Kopernika?

– Frombork żyje Mikołajem Kopernikiem, jest on obecny w naszym miasteczku w wielu miejscach i tak naprawdę gdzie się nie obejrzymy, widzimy część życia Mikołaja Kopernika, a że specjalizował się w wielu dziedzinach, to jego renesans trwa cały czas.

Mamy już pewne pomysły i plany na organizację uroczystości Roku Mikołaja Kopernika na naszym terenie. Będą to wydarzenia o charakterze kulturalno-naukowym, sportowym i rozrywkowym. Tak, żeby każdy znalazł dla siebie coś ciekawego.

Niektóre wydarzenia już trwają – są to nasze cykliczne miejskie uroczystości, niektóre powstaną jeszcze przed rokiem 2023 tak, żeby wszyscy kojarzyli ich umiejscowienie i specjalny charakter, a niektóre będą nowością przygotowaną specjalnie pod kątem roku 2023.

W związku z tym, że postanowiliśmy połączyć siły instytucji, które lokalizacyjnie umiejscowione są na terenie naszej Gminy, najbliższy czas zapowiada się bardzo ciekawie, a przygotowywana oferta sprawi, że Frombork jako miejsce, gdzie Mikołaj Kopernik spędził wiele lat dorosłego życia, gdzie obserwował niebo, tworząc teorię heliocentryczną, będzie równie mocno rozpoznawalny na arenie światowej, jak inne, często dużo większe miasta związane z jego obecnością.

Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że wiele miejsc, które dzisiaj upatrujemy jako miejsca do realizacji wydarzeń roku 2023, gdyby nie wydarzenia lat 1966-1973 nie istniałyby w ogóle, lub ich doczesny kształt byłby dla nas inny. Chodzi o wydarzenia "Operacji 1001 Frombork", operacji wielu skondensowanych działań odbudowy miasta Fromborka po zniszczeniach wojennych, gdzie kilkadziesiąt tysięcy harcerzy z całej Polski, wspólnymi siłami, latami, odbudowywali świetność miasta.

Jak łatwo policzyć, w 2023 roku będziemy świętowali także jeszcze jedno wielkie wydarzenie, 50 rocznicę zakończenia Operacji 1001 Frombork. Wtedy, w 1973 roku, koniec Operacji, był również okazją do świętowania obchodów 500 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Teraz – 50 lat po – te dwa święta będą współistniały we Fromborku, przypominając o wyjątkowej historii naszego miasta i gminy, historii, która dała nam wielu wyjątkowych mieszkańców, blisko 2,5 tysiąca Honorowych Obywateli Fromborka.

Rozmawiała Kamila Kornacka