środa, 29 marca 2023. imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Nie chcemy ulicy Wschodniej!

2021-05-08 19:00:00 (ost. akt: 2021-05-08 10:51:17)
Już jutro w Bażantarni odbędzie się "Piknik z petycją", w trakcie którego będzie można podpisać petycję przeciwko budowie ulicy Wschodniej

Już jutro w Bażantarni odbędzie się "Piknik z petycją", w trakcie którego będzie można podpisać petycję przeciwko budowie ulicy Wschodniej

Autor zdjęcia: K

Budowa elbląskiej ulicy Wschodniej ma udrożnić ulicę Bema, która w godzinach szczytu jest koszmarnie zakorkowana. Od ogłoszenia pierwszego etapu realizacji tej inwestycji pojawiło się wokół niej wiele kontrowersji. Jakich?

Przypomnijmy: Na realizację tego zadania elbląski samorząd otrzymał ponad 7,2 mln złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowycha. Zadanie dotyczy budowy drogi powiatowej o długości około 910 metrów ul. Wschodniej-bis w Elblągu, która stanowi pierwszy etap planowanej nowej ulicy Wschodniej. Nowa ulica ma stanowić połączenie ulicy Łęczyckiej, ul. Sybiraków z ul. Marymoncką do ulicy Królewieckiej.

Nie wszystkim jednak spodobał się ten pomysł. Elblążanie sprzeciwiający się tej inwestycji stworzyli petycję pn. "Nie dla obwodnicy wschodniej przez Bażantarnię".

„Rozumiemy konieczność rozwiązania istniejącego problemu, nie zgadzamy się jednak z proponowanym jedynym rozwiązaniem, które nową drogę prowadzi na terenach rekreacyjnych, będących dla elblążan miejscem odpoczynku i uprawiania sportu — parku Bażantarni i okolicach Góry Chrobrego — czytamy petycję. — Uważamy, że proponowana trasa częściowo rozwiąże problem korków na ul. Bema, przenosząc je jedynie w inne miejsce miasta, bezpowrotnie niszcząc z kolei miejsce cenne przyrodniczo i społecznie. Obwodnica przebiegać będzie w otulinie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, w pobliżu szlaków turystycznych i polany, na której elblążanie tłumnie spędzają czas wolny."

W związku z tym, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i wyjaśnić tę sytuację, Witold Wróblewski, prezydent Elbląga zwołał konferencję prasową. — Inwestycja, którą chcemy realizować, jest błędnie interpretowana — mówił prezydent. — Pierwszy etap tej inwestycji obejmuje budowę ulicy Wschodniej obok już istniejącej drogi. Wielomilionowy projekt budowy obwodnicy nie będzie w tej chwili realizowany.

Na czym ma polegać to przedsięwzięcie? Jak zauważają samorządowcy, planowana ulica Wschodnia przebiegać będzie poza granicami Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Nie będzie też wchodzić w teren Góry Chrobrego, czy Bażantarni. — Nie będziemy ingerować w obszar lasu komunalnego Bażantarnia — dodawał prezydent. — Pierwszy etap tej inwestycji będzie przebiegał od ronda, które powstanie na skrzyżowaniu ulicy Łęczyckiej z Wschodnią do leśniczówki, jest to odcinek długości około kilometra. Drugi etap natomiast będzie przebiegał od leśniczówki do ulicy Sybiraków i będzie wynosił około 550 metrów — tłumaczył Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. W tej chwili samorząd ma pieniądze na budowę pierwszego etapu tej inwestycji. Drugi etap na razie nie jest brany pod uwagę, ponieważ nie ma na niego w tej chwili pieniędzy.

Władze miasta zorganizowały również spotkanie on-line z mieszkańcami. Czat rozpoczął Witold Wróblewski, tłumacząc, że obecne rozmowy dotyczą pierwszego etapu inwestycji, czyli przebudowy ul. Wschodniej. — Cała ta trasa, która jest wyrysowana, biegnie poza obszarem Bażantarni. Nie możemy mówić o jakiejkolwiek ingerencji w ten obszar — zaznaczał prezydent.

I zapewnił, że przewidywana przebudowa ma być tak realizowana, aby nie zagrażać alejom starych drzew i ograniczyć ich wycinkę. Plusem inwestycji, poza udrożnieniem ulicy Bema, ma być otwarcie dojazdu do obszarów cmentarza od drugiej strony, co w przyszłości miałoby ułatwić komunikację z tą częścią miasta.
Wiceprezydent Janusz Nowak tłumaczył: — W 2011 i 2014 oba etapy budowy ulicy Wschodniej uzyskały pozwolenie na budowę, poprzedzone decyzją środowiskową. A wiadomo, że jednym ze składników uzyskania decyzji środowiskowej, są konsultacje społeczne. Muszę powiedzieć, że na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej, nie wpłynął żaden protest — ani na etap pierwszy przebudowy ulicy Wschodniej, ani na etap drugi.

W ramach pierwszego etapu zadania zaplanowano m.in. wykonanie jezdni o szerokości 7 metrów i dwóch pasach ruchu po 3,5 metra, chodników, jednostronnej dwukierunkowej ścieżki rowerowej, kanalizacji deszczowej i oświetlenia ulicznego. Na połączeniu z drogą wojewódzką nr 509 planowane jest utworzenie nowego skrzyżowania w formie ronda.

— Uzyskaliśmy dofinansowanie o wysokości ponad 7 milionów, a cała inwestycja zamknie się w kwocie około 11 milionów. Ile dokładnie? Tego nie wiemy, bo to pokażą nam kosztorysy i przetarg — mówił Nowak.

Wiceprezydent przypominał, że drugi etap inwestycji planowany był jeszcze na początku lat dwutysięcznych. Jak wówczas miała przebiegać droga? — Od Leśniczówki przez polanę z wiatami — tak to było zaprojektowane i wtedy było bardzo dużo planowanych wycinek drzew — wspominał Janusz Nowak.

Tamte plany nie uzyskały decyzji środowiskowej.
— Zostały skorygowane tak, że droga będzie szła przez łąki, polany, pola, a tych wycinek będzie mniej. Oczywiście drugi etap będzie poprzedzony konsultacjami. Należałoby, i taką koncepcję zaproponujemy, zaniżyć ten fragment drogi w stosunku do terenu istniejącego tak, aby móc połączyć tereny przy Górze Chrobrego z terenem w kierunku wiat takim wiaduktem, na którym będzie usypana ziemia i będą rosły krzewy i drzewa, żeby to było zbliżone do warunków naturalnych. Ale to jest perspektywa dalsza, bo to etap drugi, dzisiaj mamy przed sobą realizację pierwszego etapu, czyli tego odcinka od Łęczyckiej do Leśniczówki.

Mieszkańcy Elbląga zadawali podczas czatu wiele pytań — wśród nich te dotyczące innych możliwości udrożnienia ul. Bema, wątpliwości co do ekologicznego podejścia do wykonania inwestycji, czy głosy, domagające się spotkania prezydenta z mieszkańcami w formie rozmowy z prawdziwego zdarzenia, a nie poprzez transmisję on-line.

Jakie będą możliwości przebiegu drugiego etapu po wykonaniu pierwszego? — pytali elblążanie.

— Co do drugiego etapu jest to jeszcze dyskusja nie na dzisiaj — odpowiedział Witold Wróblewski. Zapewnił jednak, że miasto będzie przygotowywało odpowiednią dokumentację, a jeżeli pojawi się możliwość uzyskania dofinansowania na drugą część zadania, staranie się o środki będzie jak najbardziej zasadne.

Mieszkańcy pytali również, co to tak naprawdę znaczy, że ul. Bema jest niewydolna. I dlaczego zatem wybudowano nową siedzibę straży pożarnej przy najbardziej zakorkowanej ulicy Elbląga.

— Bema jest niewydolna już od dawna — stwierdził prezydent i przypomniał o innych koncepcjach rozwiązania problemu, które spotkały się ze sprzeciwem elblążan. Zaznaczył też, że lokalizacja nowej strażnicy to propozycja straży pożarnej. — Nowa lokalizacja jest położona przy rondzie, gdzie możliwość komunikacyjna będzie dużo większa niż w tej chwili — powiedział Wróblewski.
Mieszkańców zastanawia również, ile drzew zostanie wyciętych w trakcie realizacji zadania.

— Prawie dziesięciokrotnie więcej nasadzeń, niż wycinki — odpowiedział Janusz Nowak. — Może się okazać, że wycinki drzew będzie mniej, niż zakładano pierwotnie. To nie jest tak, że my jesteśmy przeciwnikami środowiska naturalnego. My też byśmy chcieli zachować jak najwięcej drzew, dlatego przesuwamy pierwszy etap Wschodniej o kilka metrów. Ale nie da się zrealizować inwestycji drogowej, żeby nie było konieczności wycinki — przyznał wiceprezydent.

Spotkanie zakończyło się po niecałej godzinie, kiedy na czacie zarejestrowano kolejne wypowiedzi mieszkańców. — Czy zostaniemy potraktowani poważnie? — Kiedy będzie możliwe spotkanie z panem prezydentem w celu uzyskania wyczerpujących odpowiedzi, które nie zostały dzisiaj przeczytane? — pytali elblążanie. A inni zauważali: — Mam wrażenie, że wiele pytań pozostało bez odpowiedzi.

Głos w tej sprawie zabrał również elbląski radny. — Bażantarnia jest miejscem świętym — powiedział w filmie opublikowanym na facebooku radny Bogusław Tołwiński. — Sam żyję tu już 53 lata i pamiętam najpiękniejsze momenty z dzieciństwa, kiedy spędzałem tu czas. (…) Wszyscy kochamy ten nasz zielony teren. (…) Nie przekonuje mnie hasło władz miasta, że póki co będzie budowa tylko pierwszego etapu. Jak tylko pojawią się możliwości, nasze władze na pewno będą chciały realizować dalszą część inwestycji z którą generalnie się nie zgadzamy.
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Larry Fox #3068065 | 138.199.*.* 6 cze 2021 23:21

  Oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki z niskim oprocentowaniem 3%. Możesz pożyczyć na dowolny okres od 1 do 25 lat i pożyczyć dowolną kwotę od 2000 GBP do 50 000 000,00 GBP na dowolny cel. Możesz złożyć wniosek przez WhatsApp: +14092051142 lub e-mail: larryfox2017@hotmail.com

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Claudia Klein #3067117 | 194.110.*.* 25 maj 2021 00:48

  Witam i witam w Spotcap Global Financial Services. Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro, a my udzielamy pożyczek o niskim oprocentowaniu 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Przyznaję, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem.Dla osób fizycznych, które mają problem finansowy i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, wskaźnik zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne przyczyny Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz zaciągnąć pożyczkę i sfinalizować swoje transakcje kiedykolwiek i gdziekolwiek tego potrzebujesz Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | & Natychmiast otrzymaj odpowiedź Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach !!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Zainteresowana #3066108 | 78.88.*.* 10 maj 2021 15:43

  A ja uważam , że to dobra inwestycja !!! Dziwi mnie, że tak ludzie protestują.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. kkk #3066092 | 109.241.*.* 10 maj 2021 13:28

  Wystarczyło zarówno Straż jak i Komendę wybudować na tym pseudo poligonie przy ulicy Piłsudskiego. Kupić teren od wojska, po kiego grzyba, w centrum miasta, jakiś dziwny plac treningowy, którego i tak nikt nie używa.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Miastowy #3066032 | 81.190.*.* 9 maj 2021 12:02

  Das is elblung

  odpowiedz na ten komentarz